Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

iubirea noastra pentru Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dorinciu ff,

 

Problema deosebirii dintre atei si credinciosi este foarte simpla:

primii NU CRED si ceilalti CRED!

 

De aici incolo,se ridica o baricada intre noi!

 

Dar.......mai sunt unii care stau la mijloc........deasupra baricadei!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sint putini care inteleg asta. grija mare

e un teren extrem de instabil

 

 

Problema deosebirii dintre atei si credinciosi este foarte simpla:

primii NU CRED si ceilalti CRED!

De aici incolo,se ridica o baricada intre noi!

Dar.......mai sunt unii care stau la mijloc........deasupra baricadei!!!!

 

ateismul prea este luat la modul nu cred...bag mana in foc ca sunt multi "atei" care cred mai mult in d-zeu decat cei mai piosi credinciosi...ateii nu cred in d-zeu "oficial" dar cred ca si cel mai incapatanat om nu poate afirma cu mana pe inimica nu exista ceva superior iar demonstratii se pot aduce o multime, cu toate ca este evident.....baricada apare in momentul in care unii realizeaza nedreptatile si magariile care se fac in numele unor zei...de aici se ridica o bariera de netrecut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema deosebirii dintre atei si credinciosi este foarte simpla:

primii NU CRED si ceilalti CRED!

ateii cred si ei,dar se numesc pe sine atei pt k nu-si pot demonstra lor in sine motivul pt care CRED!o farama de credinta are fiecare,is convinsa,pt k e ceva innascut,iar acesti "atei" sunt intrigati de faptul k nu-si gasesc lor dovada credintei din ei,nu gasesc argumente pt acea credinta ce o au de fapt in adancul sufletului;si nu gasesc pt k nu-si deschid inima,sunt impietriti!

Dumnezeu este spirit,si implicit e nevazut;si asa cum nici noi nu ne putem vedea sufletul,nici nu-l putem pipai,si nici cuprinde in ceva,ci doar IL SIMTIM ,asa este si Dumnezeu,nevazut..si doar se simte...Daca VREI....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dorinciu ff,

 

Problema deosebirii dintre atei si credinciosi este foarte simpla:

primii NU CRED si ceilalti CRED!

 

De aici incolo,se ridica o baricada intre noi!

 

Dar.......mai sunt unii care stau la mijloc........deasupra baricadei!!!!!

 

 

Ateii, cred in realitatea de zi cu zi;

Credinciosii cred in niste inscrisuri.

Scuze, nu am nimic cu nimeni, dar mi se pare mai mult de cat exagerata credinta asta scrisa in biblie. Poate confirma cineva ca acea carte are la baza ce, pe cineva?

Imagineaza-ti ca ai incredere in cel de langa tine si la un moment dat iti dai seama si vezi cu ochisorii tai cum ai f. inselat. Cum te-ai simti? Ai crede in continuare in el sau ea? Te-ai imbata cu apa rece, ca lasa se schimba? Nu cred. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateii, cred in realitatea de zi cu zi;

Credinciosii cred in niste inscrisuri.

Scuze, nu am nimic cu nimeni, dar mi se pare mai mult de cat exagerata credinta asta scrisa in biblie. Poate confirma cineva ca acea carte are la baza ce, pe cineva?

Imagineaza-ti ca ai incredere in cel de langa tine si la un moment dat iti dai seama si vezi cu ochisorii tai cum ai f. inselat. Cum te-ai simti? Ai crede in continuare in el sau ea? Te-ai imbata cu apa rece, ca lasa se schimba? Nu cred. :good:

 

 

ateii interpreteaza intr-un fel realitatea, iar credinciosii altfel

iar eu inca n-am fost inselat de credinta si nici nu vad cum as putea fi

orice s-ar intampla, n-am cum sa neg pe dumnezeu

de unde sa stiu eu ce cai are el

sunt doar un om

 

 

 

regulile fundamentale ale marilor religii sunt niste legi care sunt bune pentru mersul inainte al omenirii

iar asta le face de inspiratie divina, pentru ca exact asta e sensul din biblie, coran, etc al scopului actiunilor divinitatii - binele oamenirii

Editat de dementor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea pentru D-zeu ti-o manifesti in principal prin modul in care te comporti in societate. Iubirea lui D-zeu o cunosti atunci cand ai de a face cu oameni care cunosc Iubirea de D-zeu, adica respecta prima regula, si tot asa, e un cerc.

 

Oamenii fara D-zeu sunt cei care nu se iubesc pe ei, nu le pasa de cei din jur, resping orice regula, isi bat joc de lucrul altuia etc etc Cand o sa aveti de a face cu asemenea oameni ve-ti cunoaste pe anti-dzeu, care e tata lor, asa cum D-zeu din Cer e Tatal celor buni. Cei buni sunt cei care fac bine neconditionat celor din jur si nu obosesc in a face binele nici nu urmaresc vreo lauda din asta. Acestia sunt cei nascuti din D-zeu, cei asa zis neprihaniti, care n-au nevoie de doctor (Iisus). Ei se vor mantui in mod sigur, ba mai mult, vor avea cununi de lauda, fiindca D-zeu iubeste Legea sa, la fel cum i-L iubeste si pe Fiul Sau Iisus prin care mantuieste pe pacatosi.

 

Iisus a venit in lume pentru netrebnici, pentru cei programati din nastere sa faca incontinuu raul celor din jur. La o parte din acesti netrebnici le vor fi deschisi ochii, i-L vor cunoaste pe Iisus si vor fi iertati de faptele lor rele de 70 de ori cate 7, la fel cum a fost iertat talharul de pe cruce. Cat despre ceilalti, care fac si raul si mai arunca si cu batjocura (vezi talharul celalalt), ei bine, acestia sunt FARA ACOPERIRE, n-au poliţă, aici isi vor manca traiul. La judecata de apoi vor fi scanati intr-o clipeala de ochi si vor auzi un glas: "plecati de la Mine blestematilor, fiindca nu va cunosc de unde sunteti" si ei vor merge intr-un loc pe hard disk-ul Programatorului Sef numit abis, un loc unde suferinta se va adanci mereu, mereu, asa cum la un depresiv boala se agraveaza pana se sinucide. Problema e ca in acel director numit abis (ghena, iazul cu foc) nu te mai poti sinucide. N-ai cum, ai inviat odata cu toata lumea, trupul dintai s-a dus, ai primit altul de ocara, care e vesnic, si vei fi muncit zi si noapte in acel loc (apoc. 20:10,15). Prin zi si naopte unii inteleg altceva, eu nu le-as dori sa guste vesnicia in modul asta. Fiinda nu va fi nici zi, nici noapte, va fi doar vesnicie.

 

Timpul nu poate exista in afara particulelor materiale (de aceea nici nu inceteaza miscarea browniana, fiindca s-ar anula timpul). Odata universul material disparut, va disparea si timpul si perceptia lui de catre noi. Vom intra in vesnicie, vom cunoaste pe Cel care a facut totul din nimic acum 20 miliarde de ani (pamantul are 4,5 miliarde de ani). Pe Cel care a creat spatiul infinit si primul atom (de Hidrogen) din Lumina sa. Aveti grija, stiinta am si eu foarte multa, dar prin stiinta n-am aflat nimic, desi am avut numai 9 si 10 la fizica si chimie la un liceu de elita, si am intrat din prima la o facultate buna acum multi ani. Eu l-am descoperit pe D-zeu prin ratiune la 16 ani, si voi puteti, doar ca aveti nevoie de ceva cunoastere. Daca ramaneti "muncitori cu diploma" care se mai numesc si ingineri, veti trage apa dupa viata voastra care va fi o buda spirituala (mai cititi si alte carti in afara de C++, omul e si fiinta spirituala, ca asa si animalele depun efort sa manance iarba , sa-si prinda prada). Dupa ce viata vostra va trece nu veti sti ce vor ajunge copiii vostri, cine va locui in casa voastra exact ca eclesiastul solomon. Iar de numele vostru nu-si va mai aminti nimeni la o generatie dupa moartea voastra. Asta e in termeni lumesti definitia mediocritatii. Daca va simtiti mediocri si sunteti frustrati din cauza asta, dati-va seama ca Cel de la cere ati iesit, vă va chema inapoi cand isi va aduce aminte de voi, si atunci veti fi dupa cum ati ales sa fiti, in slava sau in ocara propriei voastre batjocuri care va cadea asupra capului vostru.

 

Daca s-a simtit cineva jignit, eu sunt incredintat ca a fost spre folosul sau. Pavel a vorbit cu catifea cand a propovaduit evanghelia, dar restul, Timotei, Ioan, etc, au fost cam duri. Le-au aratat oamenilor hartia igienica in fata, sa se trezeasca si sa se stearga...

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ateii interpreteaza intr-un fel realitatea, iar credinciosii altfel

iar eu inca n-am fost inselat de credinta si nici nu vad cum as putea fi

orice s-ar intampla, n-am cum sa neg pe dumnezeu

de unde sa stiu eu ce cai are el

sunt doar un om

regulile fundamentale ale marilor religii sunt niste legi care sunt bune pentru mersul inainte al omenirii

iar asta le face de inspiratie divina, pentru ca exact asta e sensul din biblie, coran, etc al scopului actiunilor divinitatii - binele oamenirii

 

realitatea nu se interpreteaza, iar regulile marilor religii au avut ca fundament bunastarea societatilor suspuse, nu a clasei de jos.

realitatea e palpabila si concreta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in fiecare inspiratie IL chemam pe Dumnezeu la noi si El vine negresit.Daca nu mai vine asta e!

Dumnezeu este acel pur copil care fericit vine la oricare dintre cei ce vor sa fie cu el si pleaca mahnit cand este alungat insa nu tine dusmanie cu nimeni si revine mereu bucuros la noi.Slavit fie numele Lui in veci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este acel pur copil care fericit vine la oricare dintre cei ce vor sa fie cu el si pleaca mahnit cand este alungat insa nu tine dusmanie cu nimeni si revine mereu bucuros la noi.Slavit fie numele Lui in veci.

super! e cea mai faina metafora ce ai putut-o spune!

tocmai de aceea ne-a spus k daca nu vom fi k niste copii(adica ei chiar daca se supara repede uita repede si nu tin dusmanie)nu vom intra in Imparatia Cerului..

<Lasati copii sa vina la Mine si nu-i opriti ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilo.>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
super! e cea mai faina metafora ce ai putut-o spune!

tocmai de aceea ne-a spus k daca nu vom fi k niste copii(adica ei chiar daca se supara repede uita repede si nu tin dusmanie)nu vom intra in Imparatia Cerului..

<Lasati copii sa vina la Mine si nu-i opriti ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilo.>

S-ar putea sa te sperie fixatia mea insa eu chiar cred asta si nu este o metafora.Cheama-L cu fiecare inspir al tau si vei fi pe deplin purificat prin puritatea lui.Incearca ,nu doare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×