Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.

Ma intreb ce inseamna pentru voi "sufletul" , este da, este un simplu cuvant dar el inseamna mult mai mult decat un cuvant ....

astept parerile voastre si nu uitati conteaza! :yahoo:

 

 

Sufletul este cel ce inglobeaza toate virtutiile fiintei umane. El nu este un simplu cuvant si intr adevar inseamna mult mai mult. Fara el noi nu ne mai putem numi fiinte umane. Sufletul este acel spectru luminat care ne ghideaza pe drumul vietii. Cu cat luminozitatea lui scade cu atat alegerile pe care noi le am facut se indrepta pe un drum presarat cu abateri si uneori gresit.

Nu putem face referire la suflet fara a lua in considerare si trupul, pe care unii oameni si cu precadere cei are imbratiseaza credinta in reincarnare, il considera ca fiind acel vehicul terestru al sufletului. Doctrina crestina il numeste oglinda sufletului. Un om bun adica cu un suflet bun se recunoaste dupa blandetea din ochi si dupa zambetul lui sincer, dupa vorbele lui calde si dupa modul in care isi manifesta intelegerea iar toate acestea sunt reflectate de suflet. Corpul constitui un labirint in care sufletul salasluieste. El constituie totodata incercare sufletului, incercarea omului. Asadar corpul nu constiuie asa cum sp indoctrinatii ca este un vehicul terestru ci manisfestarea sufletului prin fapte , fapte care nu pot fi intreprinse fara ajutorul trupului.

Asadar nu putem vb de suflet luat separat de trup caci altfel nu am gasi cauza intunecinii sau luminozitatii din el, caci faptele omului cu ajutorul trupului sunt cele care reflecta sufletul. Trupul ne ajuta sa pasim pe o cale iar sufletul este faclia care ne ghideaza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul este esenta vesniciei. Dupa parerea mea de fapt doar sufletul si exista. Viata umana pe pamint nu e decit o suplinire a sufletului. Sufletul este o cale intre noi si Dumnezeu. Prin toate vietile traite pe pamint sufletele nu fac decit sa se purifice, sa se perfectioneze, pregatindu-se pentru fericirea eterna ce ne asteapta in ceruri.

Asta e parerea mea, parerea unei persoane ce crede citusi de putin.

Consider ca nu se poate vorbi despre suflet fara a fi credincios caci sufletul ne este dat de la Dumnezeu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....si cel mai frumos este faptul ca sufletul nu moare.

Iti poti pacali mintea...insa nu si sufletul.

:o:

 

 

Atingeri

 

Sufletul meu

E ca pielea

Care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puctul de vedere al informaticienilor:

Sufletul este informatie, adica softul complicat al creierului, acesta din urma fiind un computer organic. Sentimentele, ratiunea, vointa, etc., sunt forme de miscare. EUL este o iluzie. Adica sitemul de prelucrare a informatiei ajunge sa reflecte asupra propriilor procese tragand concluzia ca acestea alcatuiesc ceva, un tot unitar pe care il numesc suflet. Sufletul dispare atunci cand toate aceste forme de miscare (gandire, imaginatie sentimente care nu sunt altceva decat procesare de informatie) se opresc pentru totdeauna. In cazul sufletului nemuritor acestea nu s-ar opri nicicand. In acest din urma caz consecintele sunt de neimaginat.

 

Punctul de vedere al teologilor:

Sufletul este o entitate nonmateriala, indivizibila si indestructibila. Ele este responsabil pentru fenomenul de "qualia" (senzatia de rosu si verde si diferenta dinre ele) pe care informaticienii nu-l inteleg. Se considera, la crestini, ca memoria insoteste sufletul chiar si cand acesta paraseste corpul. La budisti dimpotriva. Personal mi se pare ciudata influenta reciproca dintre acest suflet nonmaterial si trupul material alcatuit din atomi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

Ma intreb ce inseamna pentru voi "sufletul" , este da, este un simplu cuvant dar el inseamna mult mai mult decat un cuvant ....

astept parerile voastre si nu uitati conteaza! :flowers:

 

pentru mine, sufletul este o alta dimensiune a noastra! ... in functie de cum este cultivat sufletul, omul poate fi mai frumos sau mai urat, mai bun sau mai rau, mai intelept sau mai putin intelept ... sufletul fiecaruia poate aduce, pentru cei din jur, suferinta sau bucurie ...

sufletul poate fi definit si ca o dimensiune religioasa a fiintei umane! ... in general, devenim mult mai interesati de suflet spre sfarsitul vietii, cand incepem sa constientizam ca el este mai important decat orice altceva ... sufletul ne "umple" corpul in timpul vietii si il paraseste, inaltandu-se spre cer, cand ne incheiem misiunea pe aceasta lume! sufletul este legatura noastra cu divinitatea, in el este stocata intreaga informatie referitoare la faptele noastre facute in timpul vietii!

evolutia sufletului este invers proportionala cu "evolutia" fizicului (desigur, "involutie" este termenul ce se potriveste aici). ... cu trecerea anilor, imbatranim fizic, corpul se urateste, in timp ce sufletul capata dimensiuni din ce in ce mai nebanuite, mai profunde, mai inaltatoare!

sufletul ne diferentiaza de alte fiinte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine, sufletul este o alta dimensiune a noastra! ... in functie de cum este cultivat sufletul, omul poate fi mai frumos sau mai urat, mai bun sau mai rau, mai intelept sau mai putin intelept ... sufletul fiecaruia poate aduce, pentru cei din jur, suferinta sau bucurie ...

sufletul poate fi definit si ca o dimensiune religioasa a fiintei umane! ... in general, devenim mult mai interesati de suflet spre sfarsitul vietii, cand incepem sa constientizam ca el este mai important decat orice altceva ... sufletul ne "umple" corpul in timpul vietii si il paraseste, inaltandu-se spre cer, cand ne incheiem misiunea pe aceasta lume! sufletul este legatura noastra cu divinitatea, in el este stocata intreaga informatie referitoare la faptele noastre facute in timpul vietii!

evolutia sufletului este invers proportionala cu "evolutia" fizicului (desigur, "involutie" este termenul ce se potriveste aici). ... cu trecerea anilor, imbatranim fizic, corpul se urateste, in timp ce sufletul capata dimensiuni din ce in ce mai nebanuite, mai profunde, mai inaltatoare!

sufletul ne diferentiaza de alte fiinte!

un singur lucru as avea de adaugat. sufletul este divinul din noi. in rest placut definitia ta. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un singur lucru as avea de adaugat. sufletul este divinul din noi. in rest placut definitia ta. :flowers:

 

multumesc! ... :flowers:

 

PS: nu cred ca am dat o definitie ... poate mai multe sau ... e ceea ce cred eu! (as mai fi scris dar plictiseam ...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×