Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

esoterism vs religie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cel putin cateva aspecte se contrazic, cel putin in mintea mea

 

de ex: esotericii sustin libertatea actiunilor si urmarea instuitiei ... religia sustine regulile si inspira frica...

 

pe cine sa cred?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel putin cateva aspecte se contrazic, cel putin in mintea mea

 

de ex: esotericii sustin libertatea actiunilor si urmarea instuitiei ... religia sustine regulile si inspira frica...

 

pe cine sa cred?

Nu cred ca ezotericii sustin o libertate totala. Ei iti explica si de ce sa respecti regulile si legile din acest univers, nu te ameninta numai ca o sa o patesti cum fac religiile (care , de altfel, zic pe drept).

Exista, se zice, exoterism (adica ce e pt urechile multimii) si ezoterism (ceea ce e doar pt anumite persoane- si aici, de fapt, exista "multi chemati, putini alesi") .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e cu "esotericii", dar esoteristii nu sunt tocmai un grup uniform, si asta pentru ca multora le place sa-si zica asa (deh, vor sa aiba o aura de mister) dar putini isi formeaza o conceptie serioasa.

 

Esoterismul nu poate sa fie in contradictie cu religia daca notiunile sunt bine intelese. Insusi termenul de religie provine de la "re-legarea" cu ceva ascuns, esoteric. Ca astazi avem o religie care nu-si mai cunoaste originile, asta-i alta mancare de pesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel putin cateva aspecte se contrazic, cel putin in mintea mea

 

de ex: esotericii sustin libertatea actiunilor si urmarea instuitiei ... religia sustine regulile si inspira frica...

 

pe cine sa cred?

poate daca merg imbinate ar iesi ceva mai plauzibil :cheer: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...sau daca dispar amandoua ar iesi ceva extrem de plauzibil.

ce ziceti fetelor ?

Ce va corupt soimos?

Parca la inceput gandeati altfel?

 

 

On topic:

Pai daca se tot vorbeste de Duhuri si profeti, viata pe lumea aialalta etc este clar ca religia nu are nimic comun cu spiritualitatea ci cu spiritismul

 

Dar cum cuvantul spiritism suna putin cam sifonat si mai ales ca se aseamana cu cuvantul spiritualitate, iata ca vedem inca una din manevrele mincinoase ale religiei si au lipit cuvantul religie de spiritualitate caci suna elevat si da bine.

Deci religiile nu trebuiesc niciodata despartite de ezoterism! ...si niciodata atribuite spiritualitatii care intradevar este de origine divina (Mozart, Bach Bethoven Eminescu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti fetelor ?

Ce va corupt soimos?

Parca la inceput gandeati altfel?

 

 

Soimos, draga, ai inceput sa ai vedenii, precum pocaitii! :crazy: Cand m-ai corupt tu pe mine? Tu, cu limbajul tau si cu lipsa ta de abilitate in comunicare n-ai putea corupe nici un caine mort. :hi:

Cand am gandit eu altfel ? Eu, care-s mai atee decat Dumnezeu insusi ? :lol2:

Si, da, esoterismul intra in aceeasi sfera a teoriilor nedemonstrabile ca si religia. Un fel de "aceeasi Marie cu alta palarie".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E pacat sa moara acest topic!Hai ella si resusciteaza-l.In ce ma priveste cred ca aceste reguli si conduite trasate de oameni fie ei si destepti nu se intalnesc nicaieri cu cel caruia ii sunt dedicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×