Sari la conținut
Forum Roportal
Dom

Va Rog nu imi evitati topicul

Postări Recomandate

cum spune si numele topicului va rog sa nu il evitati si sa ma ajutati cu cat de putine informatii aveti.

 

 

sa va zic despre mine . am mari , imense probleme cu luatul sangelui,stiu asta de vreo 2 ani de cand incep sa imi fac analize , nu stiu din ce intamplare mi se trage, deoarece vreo 12 ani nu prea am facut analize iar in perioada asta mi s-au intamplat multe, dar cert e ca vreau sa scap de asta.

 

in ultimii 2 ani am avut 3 plimbari pe la analize , inclusiv una azi care m-a facut aproape sa plang.

cand intru acolo pur si simplu incepe ceva sa ma sperie , mirosul de acolo cred , dar nu foarte mult , cand ma pun pe scaunu ala nenorocit mi se ascut simturile si simt cum intra acum in piele indiferent in ce partea a corpului e.

 

imediat imi scade tensiunea si nu mai sunt foarte rational , dar imi dau seama ca imi vine sa vomit si incep sa le spun alora prin jur sa aiba grija de mine ca mi se va face rau.

problema e ca intru in niste crize nenorocite , mai mult spre lesin , imi pierd constiinta pentru cateva zeci de secunde si minute care mi se par o vesnicie , o stare jegoasa care ma scoate din minti .

 

dupa care ma trezesc mai am putin o stare d-asta dar nu mai lesin , o singura data si anume prima data am lesinat inca o data , cate o data daca imi ia mult sange trebuie sa ma recuperez toata ziua chiar 2 zile, ASTAZI DOAR M-A INTEPAT IN DEGET MI-A LUAT 3 PICATURI DE SANGE si gata mi s-a taiat filmu.

 

faza e ca nu e epilepsie stiu multe despre boala , bunicamiu a avut , dar boala nu e ereditara si am facut si niste analize, lesinurile astea imi apar doar daca vad seringa.

 

nu stiu care ar fi problema fobiei asteia , cand eram mic nu avea nici o treaba imi spunea bunicamea ca mergea cu mine peste tot.

cred ca mi se trage cand am fost internat cu apendicita , m-au ciuruit aia , stiu ca o data nu imi gaseau vena prin clasa a 4-a se intampla asta si mi-au bagat o perfuzie de 10 ori , pmea, dupa operatie stiu ca mi-a iesit o perfuzie si cand m-am trezit eram plin de sange pe haine pe pat peste tot , doar rosu vedeam.

 

alta situatie care s-ar putea sa imi provoace asta , a fost la sfarsitul clasei a 9-a , cand mi-am luat mare omor pe Steaua de la 4 bulangii , mi-au rupt nasu , mi-au belit obrajii pe dinauntru , atunci mi-a curs la fel super mult sange si nu am avut probleme cu lesinu cu astea , am rezistat.

 

 

vreau va rog sa imi spuneti ce pot sa fac ?cum scap de fobia asta? unde sa ma duc? va rog nu ma lasati

 

cel mai trist lucru care m-a facut sa plang azi a fost urmatoru , mi-a zis doctorita sa ma las de box :crazy: nu pot sa fac cu fobia asta a mea , nu a vrut sa imi zica mai mult , doar ca insista sa ma las de box :crazy: :doh: :o: :x:

 

de ce doamne eu? de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce doamne eu? de ce?

lamureste-ma sa pricep :crazy: is mai greu de cap, caci n-am baut cafeau inca .

 

adeca... tu practici box, dar lesini la vederea unui ac de seringa ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da asa e , problema e ca nu lesin cand vad o seringa , problema e ca mi se ascut simturile in momentul in care pielea mi-e intepata , asa de mult incat aud si simt cum intra acul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa detaliezi mai mult probleme ...cauzele pot fii multiple si nerelatate de tine in acest scurt topic ...unii zic ca fobiile se inving confruntandu-te cu ele mai exact ia un ac si o seringa si uitate la ele vezi ce sentimente iti produc ...altii zic ca trebuie sa gasesti o motivare ...mai exact zici in sinea ta ...imi umfla aia fata la box si ma tem de un ac ..WTF ...am auzit cazuri si de luptatori care patesc la fel ....incearca sa nu mai lasi minte sa creeze scenarii cand ajungi acolo ...gandeste pozitiv si optimist ....inchide ochii cand esti acolo si ti se trage sange ....incearca sa respiri pe gura pentru a nu mai simti mirosul ....incearca sa te motivezi ca e pentru tine si binele tau sau orice altceva care te motiveaza sa stai in stare de constiinta .

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

master mind iti spun sincer ca e foarte foarte greu sa fac asta mai ales singur , d-asta am si nevoie de ajutor , am citit multe carti legate de autosugestie (anthony robbins) , npl, care sa ma ajute sa uit astea sau sa scap cumva , dar nu pot si imi doresc din suflet sa reusesc.

 

doctorita mea de familie imi zice ca nu am nimic ,nu ma trimite la controale sau incearca sa ma linisteasca cu nu stiu ce explicatie, dar eu vad ca ceva nu e in regula cu mine .

Editat de Dom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
master mind iti spun sincer ca e foarte foarte greu sa fac asta mai ales singur , d-asta am si nevoie de ajutor , am citit multe carti legate de autosugestie (anthony robbins) , npl, care sa ma ajute sa uit astea sau sa scap cumva , dar nu pot si imi doresc din suflet sa reusesc.

 

doctorita mea de familie imi zice ca nu am nimic , dar eu vad ca ceva nu e in regula cu mine .

Dom , NLP e mult prea complex si avansat , dar nu da roade la toata lume ori nu este tradus eficient ...am citit f multe carti de motivare si dezvoltare personala ....multe din ceea ce se zicea acolo nu se aplica la noi decat 50% doar parte ce tine de natura comuna a omului in rest societate , dogmatica tarii , cultura , istoria etc unei tari da restul de 50% . Ca o concluzie finala la ce am citit mai ales in RO e ca trebuie sa te ajuti singur si sa gandesti pozitiv si daca zici ca nu poti singur deja ai dat comanda asta creierului ...sunt persoane care nu pot sa mearga pentru ca asta si-au sugestionat in creier ...eu am incercat metoda de autosugestie si chiar merge ...e una din tehnicile motivatoare . 1. E gresit sa zici NU POT ...chiar daca stii din NLP ca subconstientul nu percepe negatia .2. Tu trebuie sa te ajuti . 3. Ti-am zis incearca aceste mici trucuri ...respira pe gura , inchide ochii (eu am incercat senzatia intr-un parc de distractii ..daca inchizi ochii efectul se reduce la jumatate ) , gandestete la ceva sa distragi atentia creierului ...cel mai bine ar fii o poveste , ceva creativ , ceva care sa te solicite sa te rupi de realitate , ceva umoristic ..bancuri sau orice altceva care sa produca un scurt circuit si sa nu mai constientizezi atat de mult senzatia acului ....daca te incepi usor cu un ac singur acasa sunt convins ca nu iti vine sa lesini ?? de ce??? incearca sa vezi ce nu te face sa lesi acasa si ce te face sa lesini acolo ...eu stiu bine problema pt ca fratele meu e la fel ...de aceea iti zic sa rupi legatura la nivel de miros si de vizual .

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

master mind iti multumesc pentru ajutorul pe care mi l-ai dat cu siguranta voi pune in practic ce mi-ai zis, trebuie sa reusesc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
master mind iti multumesc pentru ajutorul pe care mi l-ai dat cu siguranta voi pune in practic ce mi-ai zis, trebuie sa reusesc :crazy:

f bine eu ti-am dat cateva idei tu poti sa contruieste pe ele sau altele noi ...totul e sa le si aplici ...ti-am zis eu am obs problema la fratele meu ...si cand da de miros atunci incepe sa manifeste reactiile de care zici tu ...incepe sa se schimbe...combinat cu vizual efectul e cel stiut de tine ...de aceea consider ca da rupi stimuli atunci efectul este garantat combinat si cu distragerea atentiei ar trebuie sa mergi 100% catre reusita...bafta si te astept sa revi si sa expui cum ai reusit sa faci KO fobia asta :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te speria, problema e destul de simpla si are o explicatie destul de simpla dar nu insist pe asta.

Am sa iti spun ca poate fi rezolvata prin tratament homeopat. Cauta un cabinet de medicina homeopata in orasul tau si acolo vei primi tratamentul care iti va rezolva problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum spune si numele topicului va rog sa nu il evitati si sa ma ajutati cu cat de putine informatii aveti.

sa va zic despre mine . am mari , imense probleme cu luatul sangelui,stiu asta de vreo 2 ani de cand incep sa imi fac analize , nu stiu din ce intamplare mi se trage, deoarece vreo 12 ani nu prea am facut analize iar in perioada asta mi s-au intamplat multe, dar cert e ca vreau sa scap de asta.

 

in ultimii 2 ani am avut 3 plimbari pe la analize , inclusiv una azi care m-a facut aproape sa plang.

cand intru acolo pur si simplu incepe ceva sa ma sperie , mirosul de acolo cred , dar nu foarte mult , cand ma pun pe scaunu ala nenorocit mi se ascut simturile si simt cum intra acum in piele indiferent in ce partea a corpului e.

 

imediat imi scade tensiunea si nu mai sunt foarte rational , dar imi dau seama ca imi vine sa vomit si incep sa le spun alora prin jur sa aiba grija de mine ca mi se va face rau.

problema e ca intru in niste crize nenorocite , mai mult spre lesin , imi pierd constiinta pentru cateva zeci de secunde si minute care mi se par o vesnicie , o stare jegoasa care ma scoate din minti .

 

dupa care ma trezesc mai am putin o stare d-asta dar nu mai lesin , o singura data si anume prima data am lesinat inca o data , cate o data daca imi ia mult sange trebuie sa ma recuperez toata ziua chiar 2 zile, ASTAZI DOAR M-A INTEPAT IN DEGET MI-A LUAT 3 PICATURI DE SANGE si gata mi s-a taiat filmu.

 

faza e ca nu e epilepsie stiu multe despre boala , bunicamiu a avut , dar boala nu e ereditara si am facut si niste analize, lesinurile astea imi apar doar daca vad seringa.

 

nu stiu care ar fi problema fobiei asteia , cand eram mic nu avea nici o treaba imi spunea bunicamea ca mergea cu mine peste tot.

cred ca mi se trage cand am fost internat cu apendicita , m-au ciuruit aia , stiu ca o data nu imi gaseau vena prin clasa a 4-a se intampla asta si mi-au bagat o perfuzie de 10 ori , pmea, dupa operatie stiu ca mi-a iesit o perfuzie si cand m-am trezit eram plin de sange pe haine pe pat peste tot , doar rosu vedeam.

 

alta situatie care s-ar putea sa imi provoace asta , a fost la sfarsitul clasei a 9-a , cand mi-am luat mare omor pe Steaua de la 4 bulangii , mi-au rupt nasu , mi-au belit obrajii pe dinauntru , atunci mi-a curs la fel super mult sange si nu am avut probleme cu lesinu cu astea , am rezistat.

vreau va rog sa imi spuneti ce pot sa fac ?cum scap de fobia asta? unde sa ma duc? va rog nu ma lasati

 

cel mai trist lucru care m-a facut sa plang azi a fost urmatoru , mi-a zis doctorita sa ma las de box :jester: nu pot sa fac cu fobia asta a mea , nu a vrut sa imi zica mai mult , doar ca insista sa ma las de box :tease: :roll: :yes: :P

 

de ce doamne eu? de ce?

 

eu zic sa fii relaxat atunci cand ti se ia sangele..te asezi relaxat pe scaun,asistenta iti ia bratul si iti cauta o vena buna;daca ti-e frica de sange nu te uita,in momentul cand vezi acul,incepi in gandul tau sa te gandesti ca este un tantar care ti pisca..poti vorbi si cu asistenta orice care sa te distraga..nu te uiti nici la sange,nici la ac;nu dureaza mai mult de 2 min cand iti ia sange,daca se intampla sa mai fuga acul prin vena si asistenta sa umble dupa vena,stai relaxat,imagineaza-ti ca esti copil si ca te joci,si stii ca in joaca te mai si ranesti..

eu in general ma uit si la ac si cand imi ia sange;daca nu ma uit mi se face rau..

banuiesc ca esti un tip inalt,ptr ca majoritatea tipilor inalti le este friica de ac..am un var de 1,87,dar cand i se ia sange ii vine rau,asa era si bunicul meu..asa sunt baietii mai fricosi..nu prea vei intalnii baietii curajosi atunci cand li se iau sange,ei sunt foarte vulnerabili..nu ii pun la socoteala e baietii cu probleme de sanatate,ce depind de tratamente,vb de baieti care din cand in cand isi fac analize..

 

deci nu te uiti la asistenta cand iti ia sange;adica nu te uiti la siringa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×