Sari la conținut
Forum Roportal
wishmaster

Comercialu' contra artei in muzica?

Postări Recomandate

poate ca nu ma carede nobody: am doar 13 ani sa am facaut diferenta deja intre muzica buna sa muzica de "umplutura" (cum imi place mie sa-i zic (vezi rappul, hip-hop-ul, pop-ul, dance-ul, house-ul, manenele)). am descoperit ca muzica adevarata nu mai exista decat in anii -60-'70-'80 sa -90. :good: c sa faci? asta e societatea de azi sa nimeni nuh poate sa dea o lege care sa interzica anumite genuri de muzica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi: oare dance-ul si house-ul sunt chiar de umplutura? (asa, revenind la o veche contrazicere) :good:

Sa nu uitam ca in anii -90 la mare cautare era chiar dance-ul deci... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dance-ul sa house-ul?hm, intr-un fel sa zicem ca da!:good: anyway, cand am zis anii 90' ma refeream de exemplu la ult albume Queen (Innuendo si Made in Heaven) nu la altceva! :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa specifici, pentru ca, asa cum am scris si mai sus, anii -90 sunt cunoscuti pentru explozia de muzica dance lansata pe piata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e societatea de azi sa nimeni nuh poate sa dea o lege care sa interzica anumite genuri de muzica...

[snapbacca]45823[/snapbacca]

 

De ce sa fie o astfel de lege ?

Sa te simti tu mai bine ? :Pe

 

 

Lasati prostiile cu "emanciparea turmei" ca sunt fumate de mult si nu exista cale de intoarcere. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in romania absolut NIMENI nu face muzica de dragul artei (poate doar trupele necunoscute care repeta prin subsoluri de bloc si fac foamea ca sa-si ia corzi la chitara), nici macar trupele vechi care au revolutionat piata romaneasca la vremea lor.

cel mai grav este ca nu se mai da doi bani pe talent: daca ai scule performante scoti o piesa si din piatra seaca,vocea nici nu tre sa semene cu a ta, versuri nu tre sa stii sa faci ca ti le scrie moga ...oricum nu se oboseste prea tare - ultima piesa "beijo" are exect O SINGURA strofa, iar ce scrie pentru simplu+corina,cream, vasilica, gicuta etc etc e de-a dreptul penibil, piesele sunt foarte catchy si dansante da` insulta inteligenta la cap versuri.

sunt prea multe exemple de genu asta ca sa le insir aici, incercati numai sa numarati cate fufe cu spatele asigurat de oameni "influenti" au videoclipuri pe posturile de specialitate!! si daca gasiti vre-una imbracata anuntati-ma ca ii fac statuie...

muzica de dragul artei nu mai fac decat cei de teapa lui Clapton (care mai nou scoate albume de blues intr-o veselie) si altii ca el, care nu se lasa influentati de tendinte si canta ce le dicteaza inima. oricum "afara" se intampla cu totul altceva in materie de muzica decat pe plaiurile mioritice asa ca.....degeaba extrapolam.

in fond si la urma urmei este o chestiune de gusturi ce si cum asculta fiecare si....gusturile nu se discuta!

este totusi ingrozitor de trist sa vezi ca majoritatea se complac in mediocritatea impusa de mediul muzical romanesc si nu cauta sa-si largeasca orizonturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×