Sari la conținut
Forum Roportal
wishmaster

Comercialu' contra artei in muzica?

Postări Recomandate

precum observati cu totii,dragilor in aceste timpuri de foame de bani nu prea mai exista artisti care fac muzica de dragul muzicii ci doar pentru avantaje materiale ca si cum ar fi manelisti cu totii chiar daca muzica lor este alta decat manea!nimeni nu protesteaza si exact cei care se complac in a face muzica cat mai comerciala aceia au cel mai mare succes...culmea prostiei spun eu ,nu?de ce nu canta nimeni pe bani? toate asa zisele concerte de binefacere sunt doar mari escrocherii din care nu au de pierdut decat cea care ar trebui sa beneficieze de fondurile colectate.....ce avem de facut?nu mai platiti muzica proasta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cerere si oferta..!!!!!!!

cred ca cererea de muzica proasta(probabil acum se vad rezultatele deciziei de a opri studierea muzicii in scoli) este cu mult mai mare decat oferta. Uneori ma intreb daca nu cumva si "artistii" nostri, nu pot canta, mai prost decat li se cere in productiile lor.

De cativa ani se tot trag semnale de alarma privind calitatea muzicii ...dar se pare ca nu se actioneaza unde trebuie.

Ar mai fi doua solutii:

-scolirea intregului popor . (procentul celor care au ceva gusturi e nesemnificativ..poate un 5-8%)

-scoaterea de pe piata a suporturilor contrafacute-foarte ieftine-stopand obtinerea de profituri exorbitante si lansarea de si mai multi ...intrusi....in ale muzicii....

-un efort din partea Culturii de a promova muzica de calitate la preturi suventionate de Guvern(cred ca nici un contribuabil nu ar comenta !!-nu sa comentat Trafo-Onesti...daramiteeeee......muzica) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"(probabil acum se vad rezultatele deciziei de a opri studierea muzicii in scoli)"...aici nu-sa de acord cu tine deoarece nu am vazut niciunde sa se fi oprit studierea muzicii in scoli...cel putin nu aici in cluj...in rest de acord cu tine...solutia ar fi intr-adevar sa educi publicul...si ATAT...o data ce la-ai educat sa nu mai asculte tot felul de prostii (aici tine si de cultura generala, de cititul unei carti)....asadar, o data educati..."artistii" nu o sa mai aiba priza la public si incet-incet se vor retrage de pe piata...pana ce vor disparea de tot...

Sa speram la mai bine :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"...aici nu-sa de acord cu tine deoarece nu am vazut niciunde sa se fi oprit studierea muzicii in scoli...cel putin nu aici in cluj..

...ca stii despre programa scolara in muzica intre anii '85 si '99?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma de unde vreti voi sa se asculte muzica buna daca cei care fac canta sunt prosti care fac muzica pentru prosti majoritatea dintre romani fiind manelisti suntem o tara de manelisti mai sunt 2 3 artisti scoliti si aici ma refer strict la parazitii ambii baieti avand cate 2 facultati mai putin fdd care are numai una si in rest ? numai analfabeti care canta pentru bani oricum cand este atata muzica buna importata ce ne agitam atat sa cautam talente pe plaiurile noastre mioritice si in legatura cu scolirea romanilor pleaseeeee multi dintre copii din ziua de azi abia fac fata la limba romana vreti sa ii mai incarcam si cu muzica hai sa fim seriosi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dandor: aceeasi programa e si acum ca si pe vremea lu' nea nicu'...acelasi lucru se face acuma ca si ce am facut eu in clasa I... ideea e ca inca se preda muzica in scoli...eu la asta ma refer...insa prea mult nu de asta tine...tine de cultura omului...pentru ca nu cred ca daca copilu' minune citea si el macar 2-3 carti la viata lui mai "scria" el versuri din astea...

ala are o cultura....de ceapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dandor: aceeasi programa e si acum ca si pe vremea lu' nea nicu'...acelasi lucru se face acuma ca si ce am facut eu in clasa I... ideea e ca inca se preda muzica in scoli...eu la asta ma refer...insa prea mult nu de asta tine...tine de cultura omului...pentru ca nu cred ca daca copilu' minune citea si el macar 2-3 carti la viata lui mai "scria" el versuri din astea...

ala are o cultura....de ceapa

uite aici e problema !!!.....incercam sa vorbim de cel ce cumpara aceasta muzica...de cate carti a citit consumatorul nu producatorul de muzica...de fapt nu e nici o diferenta in opiniile noastre ...doar ca sunt de sens contrar :winca: :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La sow-urile TV noastre se promoveaza un anume gen de muzica. Ce vreti asta oferim asta avem :dee

Azi am auzit o declaratie interesanta la radio nu am fost atent cine a facut-o suna cam asa..." nu ma intereseaza concertele in afara pentru ca acum se castiga bani buni in Romania din muzica"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca nu ai retinut cine a dat interviul ala simplu...ca de abia aveam si noi pe cine sa facem de cacao!ala care a spus asta sa-a dat pe fata fara sa vrea ca face muzica doar pentru bani si nimica altceva nu il intereseaza!si cati nu sunt ca el in romania?99%?cam att!stiti cele propun eu alora care fac muzica doar pentru bani?sa se duca frate sa cante la nunti ca acolo se canta pe bani.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica este si ea o industrie, nu ? Deci daca idiotii de la Metallica au putut sa deschida proces pentru o geanta cu cd-uri piratate (si scuze ca i-am facut idioti, chiar ascult muzica lor) , atunci cum vrei sa fie in Romania ? Muzica de calitate a incetat acum cateva zeci bune de ani si suntem inundati cu gunoaie. Eu personal ma declar fericit ca in scoala primara si generala nu am avut acces la televizor.. poate de asta nu-mi pasa ce se promoveaza prin media. Oricum este crap evident, cu si fara comentariile de rigoare. Poate unii artisti chiar numai asa se pot exprima.. nu stiu nimica. Dar cert este ca eu parasesc camera sau dau pe mute cand o melodie proasta sau un hit incepe sa-si picure otrava in urechile mele. AM ascultat nevoit fiind toate genurile - absolut toate - si am ramas prin filtrare la rocca, clasica si poate ceva jazz/blues de calitate. Si rocca clasic.

 

Muzica de dragul muzicii nu exista, cum nu mai exista arta de dragul artei. Pentru ca acest lucru sa fie posibil ar trebui sa se gaseasca din nou grupuri de tineri care sa sparga zidurile (vezi Pinca Floyd) si sa protesteze stradal impotriva crimelor ce se fac azi.. pentru ca nu se mai ucid posibilitatile directe ale individului, ci se inoculeaza incetul cu incetul idei de turma; se ucid constinte in fasa. Asta si prin muzica ( de ex CRBL - Nu din prima seara). Muzica de Buna Calitate ar deveni probabil de proasta calitate prin super-difuzare, daca vreodata ar avea sansa nesperata..

 

Oricum, parerea mea este ca muzica buna este o problema individuala.. de multe ori mesajul muzical nu este gratuit ci dimpotriva.. spre exemplu house-ul care e clar spre a dansa ( sau maneaua ) , sau hip-hop care este purtator de mesaj dar atat, nu e grautitate !! Nu stiu unde merge societatea post-moderna.. sincer, eu as pune bomba tuturor fabricilor de telefoane mobile si de laptopuri si de cd-uri si de tramvaie.. si as instala difuzoare pe toate strazile.. unde as pune apoi Anotimpurile lui Vivaldi , apoi simfoniile V si IX ale lui Beethoven.. adica cele ale Destinului si Bucuriei.. uite-asa, ca sa ne intoarcem la radacini si sa nu adaugam zilnic straturi intregi de complexitate civilizatiei noastre. Care oricum va cadea cu zgomot, in lipssa muzicii de calitate si a artei. Gratuite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×