Sari la conținut
Forum Roportal
nellget

Inmatriculare masina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vin si eu cu o intrebare.

sunt in italia vreau sa aduc in tara o masina care are Euro 2 de aici mi se face act de expatriere ptr.respectiva masina cu o asig de 15 zile timp in care eu ar trebui sa fiu cu ea in tara.intrebarea mea este:as putea sa o las acasa si dupa aderarea la UE sa o inmatriculez ?multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate pt ca se ia in considerare data intrarii in tzara care e scrisa in actul respectiv. Normele de inmatriculare dupa aderarea la UE inca nu s-au elaborat, deocamdata se lucreaza la taxele vamale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se poate pt ca se ia in considerare data intrarii in tzara care e scrisa in actul respectiv. Normele de inmatriculare dupa aderarea la UE inca nu s-au elaborat, deocamdata se lucreaza la taxele vamale.

La taxele vamale nu e nimic de lucrat, taxele vamale pentru toate produsele provenite din Uniune sunt 0%, iar pentru produsele provenite din afara Uniunii, sunt cele stabilite de Uniune - 10%

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil se lucrează la inventarea de noi taxe pentru
Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe anumite site-uri de profil nenumarate oferte de autoturisme second aduse din afara la niste preturi foarte tentante.

Pot fi acestea inmatriculate in Romania?

In ce conditii? Mai este in vigoare prevederea cu limita de 8 ani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa stiu daca se poate ca un proprietar, recent intrat in posesia actelor unei masini, poate sa vanda acea masina fara sa o mai inregistreze la fisc/politie, in baza unui contract de vanzare-cumparare catre altcineva. Poate cumparatorul de la noul proprietar sa inregistreze el masina la fisc si la politie?

 

Multumesc anticipat!

Editat de mița
teme combinate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg mai bine....

 

ixulescu care-i proprietar de masina cu acte in regula si cu inmatriculare pe numele lui, vrea sa vanda pe baza unui contract de v-c aceeasi masina

 

sau

 

a achizitionat masina pe baza unui contract de v-c fara sa o mai inregistreze pe numele si deja vrea sa o dea mai departe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau si eu sa stiu daca se poate ca un proprietar, recent intrat in posesia actelor unei masini, poate sa vanda acea masina fara sa o mai inregistreze la fisc/politie, in baza unui contract de vanzare-cumparare catre altcineva. Poate cumparatorul de la noul proprietar sa inregistreze el masina la fisc si la politie?

 

Multumesc anticipat!

Da, poate. Normal ca se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×