Sari la conținut
Forum Roportal
crisa30

Examen itm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine v-am gasit!.Sunt un utilizator nou cu o intrebare evident. Am facut un curs de inspector personal, iar acum trebuie sa dau examen la itm. poate sa-mi spuna cineva cat de greu este acest examen? multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un teren de 5oo de m/p cu front la strada de doar 10 m.Este permisa constructia unei locuinte sau este nevoie de un front la strada mai mare?

 

SALUT

 

DECI DIN CATE STIU EU TREBUE SA ORIENTEZI CONSTRUCTIA TA AN FUNCTIE DE VECINATATI DE EXEMPLU DACA AN APROPIERE SUNT CONSTRUCTII P+1 ATUNCI CU SIGURANTA CA NU VEI PRIMI O AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PTR 3 NIVELE SI MANSARDA;LA CARE MAI TREBUE PRECIZAT FAPTUL CA ZONA AN CARE SE AFLA TERENUL TAU ESTE IMPORTANTA ; ESTE ANTRUN ORAS ;COMUNA ORI SAT; CLARO CA AN COMUNE PRIM AUTORIZ DE CONSTRUCTIE MAI USUREL CA SI ANTR-UN CENTRU DE ORAS .

 

TERENUL TAU ESTE INTRAVILAN ; CE UTILITATI ARE ; AI CONSTRUCTIE VECHE PE EL SAU NU; CONSULTA SI TU UN BIROU CARE ESTE AN DOMENIU DE ATI RASPUNDE AXACT ANTREBARIILOR TALE SI UN ARCHITECT

DEOARECE AINEVOE DE UN PROECT APROBAT DE CONSTRUCTIE APA CANALIZARE GAZE SI DIN calculul meu DESCHIDEREA DE 10m liniari CURTEA TA ARE O LUNGIME DE 50 m ,ASTA TE VA DETERMINA AUTOMAT SA RIDICI O CONSTRUCTIE PE LUNGIMEA CELOR 50m ; TINAND CONT DE PREVEDERILE LEGII DIN DESCHIDEREA DE 10 m lin VEI MAI PIERDE POATE 1 m din deschidere an incinta curtii DECI MAI AI 9m LIN

DIN CARE DACA CASA PROPRIUZISA VA AVEA O LATIME DE 5mx LUNGIMEA XXX( +1mDISTANTA antre cladire si vecin ) RAMAI CU O SUPRAFATA AN CURTE CA DESCHIDERE ANTRE CONSTRUCTIE SI DELIMITAREA CATRE AL DOILEA VECIN DE 4 metri asta nu cred ca ar deranja pe nimeni chear nici pe pompieri :cheer: si poti ramane cu un spatiu an afara celui construit de 200-250m2 deci cam 1/2 DIN 500mp

NU ESTE USOR ZEII NOSTRI CAM AU DE GAND SA RADIEZE SYSTEMUL DE A CONSTRUI AN REGIE PROPRIE CACI ESTE ALTERNATIVA MAI IEFTINA CU NISTE SUTUZE DE EURO LA M2 stii SI TREB SI FIRMELE SA TRAIASCA :P DACA AI GHINION CA SI ALTII VEI UMBLA PE DRUMURI DE TE ACRESTI PTR AUTORIZATII CADASTRE ETC ETC DAR :crazy: ASTA ESTE

EU ATI DORESC MULTA BAFTA SI RABDARE ;PUTERE SI CEVA BANI CARE SA NU EZITI AI INVESTI CHIBZUIT SI ANTELEPT PTR A-TI AJUNGE CU BRIO LA UN FINAL CAT DE APROPIAT SI FERICIT

DOCUMENTEAZA FOTOGRAFIC CONSTRUCTIA SI TOATE ETAPELE PTR A PUTEA SI MAI TZ A DISCUTA

DESPRE DIFERITE LUCRARI SI CUM AU FOST ELLE EFECTUATE DACA NU DOCUMENTEZI AT DP CE ESTE TOTUL GATA NU VEI MAI PUTEA ARATA SAU EXPLICA NIMANUI DACA FELUL LUCRARII A FOST OK SAU NU ASA CUM A FOST EL EXECUTAT (DOAR NU TE APUCI SA RUPI CASA NOUA CA SA VERIFICE XYZ CE STIU EU CE ) SAU?

SI EU AM AN BUCURESTI-ILFOV-CORNETU CASA 122m2 constructie 2005 cu teren 1000m2 si deschidere de 17m lin si sper ca prin 2007 sa o vand si alt teren de 2300m2 -intravilan ai mai zin un timp.

SI EU AM NECLARITATI DE EXE DIN PNCT DE VD TAXE SI IMPOZITE CUM SE CALC DIN SUMA CARE AMI REVINE PE IMOBIL DECI PTR 2007 LEGI NOI CU 2% din val totala de vanzare indiferent de toate ? ;) :yahoo: :crazy: NU STIU SI NICI EU NAM PE CINE SA ANTREB?! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine v-am gasit!.Sunt un utilizator nou cu o intrebare evident. Am facut un curs de inspector personal, iar acum trebuie sa dau examen la itm. poate sa-mi spuna cineva cat de greu este acest examen? multumesc

 

 

salutare...

uite ce vreau sa te rog...

am facut si eu acel curs....

vrea sa te intreb daca ai dat asa-zisul "curs de vineri"? si daca l-ai dat ce acte ti-au trebuit ptr dosar...

mersi mult...

uite daca te rog.. sa imi trimiti pe un mail... ti-as fi recunoscator

e-mail : claudiu.corea@gmail.com :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare...

uite ce vreau sa te rog...

am facut si eu acel curs....

vrea sa te intreb daca ai dat asa-zisul "curs de vineri"? si daca l-ai dat ce acte ti-au trebuit ptr dosar...

mersi mult...

uite daca te rog.. sa imi trimiti pe un mail... ti-as fi recunoscator

e-mail : claudiu.corea@gmail.com :flowers:

Nu stiu daca vb de acelasi lucru. Eu am sustinut acel examen la itm bucuresti anul trecut. Trebuie sa ai un ctr de munca cu sociatatea la care vrei sa ai atributii de inspector personal. Toate actele necesare pt aceasta le gasesti pe www.itmbucuresti.ro. daca mai ai intrebari si iti pot raspunde ..intreaba-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca vb de acelasi lucru. Eu am sustinut acel examen la itm bucuresti anul trecut. Trebuie sa ai un ctr de munca cu sociatatea la care vrei sa ai atributii de inspector personal. Toate actele necesare pt aceasta le gasesti pe www.itmbucuresti.ro. daca mai ai intrebari si iti pot raspunde ..intreaba-ma.

 

 

Buna!

Vad ca esti la zi cu noutatile in ceea ce priveste examenul de aprobare sustinut la ITM. As vrea sa stiu si eu, te rog, daca se mai tine examenul anul acesta si pana cand se pot depunde doasarele. De fapt, vreau sa te rog sa-mi spui tot ce stii despre examenul asta... :yahoo: Eu am auzit fel si fel de variante si chiar nu stiu ce sa fac si pe cine sa mai intreb.

Mercic mult de tot si astept cu nerabdare raspunsul tau!

Pupici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toate actele necesare sunt trecute pe www.itmbucuresti.ro. Se da examen in fiecare an in fiecare vineri. iti depui dosarul si te programezi pt examen.

 

 

Buna

poti sa-mi dai mai multe detalii te rog despre examenul de atestare ITM? de exemplu cand se fac inscrierile pentru anul 2008, cum este examenul si cate exemple de grile. adresa mea este petrescumiha@gmail.com.

 

multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×