Sari la conținut
Forum Roportal
Caut adevarul

Taina dumnezeirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

marinarule tu nu prea stii sa citesti .....nu-i tot una ISUS DIN NAZARET IMPARATUL IUDEIILOR ......CU ISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEIILOR.....

 

ESTI ABSURD ....penibil si de ras.......esti gica contra ....

 

scrie te rog in ebraica acesta inscriptie....

 

era trecuta in mai multe limbi ....greaca ...latina ...aramaica(ebraica veche)

 

 

BINEINTELES CA NU VA PALCE ADEVARUL ......caci aici vine revelatia cine era YHWH.....si nu puteti crede caci e prea de tot....

 

YAHSUAH ESTE YAHWEH......asta nu o puteti crede ....DAR ACESTA E SINGURUL ADEVAR!!

 

Apocalipsa, 17

 

14 Ei se vor război cu Mielul

 

; dar Mielul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marinarule tu nu prea stii sa citesti .....nu-i tot una ISUS DIN NAZARET IMPARATUL IUDEIILOR ......CU ISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEIILOR.....

 

ESTI ABSURD ....penibil si de ras.......esti gica contra ....

 

scrie te rog in ebraica acesta inscriptie....

 

era trecuta in mai multe limbi ....greaca ...latina ...aramaica(ebraica veche)

BINEINTELES CA NU VA PALCE ADEVARUL ......caci aici vine revelatia cine era YHWH.....si nu puteti crede caci e prea de tot....

 

Nu dragul meu tu esti penibil :( Repet intelegerea ta care este de-a dreptul aberanta...

 

nu fac parte din nici o secta pagana sau denominatiune......si tetagrama a fost tradusa de PILAT pe cruce ;

YHWH = Y ahsuah H anozri W melech H jehudim == ISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEILOR ...acesta e marea TAINA...

 

Conform scripturii noi nu putem sa fim siguri care din cele 4 variante este cea adevarata deci tu speculezi la maxim...Mai mult YHWH inseamna "cel care face sa devina" si nu are absolut nici o legatura cu ce era scris pe tablia lui Cristos. Ebraica se scrie doar cu consoane si nu doar cu prima litera a cuvantului asa cum faci tu...Nimeni in istoria lumii nu a spus ce ai scris tu mai sus !!! Nimeni. Deci tu intr-un fel esti mai intelept ca toti de vezi "MAREA TAINA". :( Mai mult tu te contrazici !!!...spui ca Tetagrama se traduce cu Domnul si insisti pe asta si apoi spui ca ea se traduce cu Isus Nazarineanul Regele Iudeilor si spui ca aceasta este MAREA TAINA !!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform scripturii noi nu putem sa fim siguri care din cele 4 variante este cea adevarata deci tu speculezi la maxim...Mai mult YHWH inseamna "cel care face sa devina" si nu are absolut nici o legatura cu ce era scris pe tablia lui Cristos. Ebraica se scrie doar cu consoane si nu doar cu prima litera a cuvantului asa cum faci tu...Nimeni in istoria lumii nu a spus ce ai scris tu mai sus !!! Nimeni. Deci tu intr-un fel esti mai intelept ca toti de vezi "MAREA TAINA". yes.gif Mai mult tu te contrazici !!!...spui ca Tetagrama se traduce cu Domnul si insisti pe asta si apoi spui ca ea se traduce cu Isus Nazarineanul Regele Iudeilor si spui ca aceasta este MAREA TAINA !!! drunk.gif

 

13. Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri

Editat de maleahi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu scumpul meu esti in ceata. Tetragrama nu reprezinta INITIALE pentru ca in ebrica nu se scrie doar sau cu INITIALE. Toata intelegerea ta cu Eu Sunt este FALSA si ILOGICA. Pronuntia numelui nu s-a pierdut pentru ca el era prea sfant ca sa fie pronuntat (altfel nu aparea de 7000 de ori in VT) ci pentru superstitiile evreilor. Cu siguranta SATAN s-a ocupat de treaba asta...Deci toata aceasta taina a ta pe care spui ca ai descoperito se bazeaza pe greseli grave...Oare de ce nu avem nici un verset cu Eu sunt EU SUNT ? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

Oare de ce nu avem nici un verset cu Eu sunt EU SUNT ? grin.gif

 

TU ESTI IN CEATA RELIGIOASA ;

 

UITE VERSETUL ;

 

13. Moise a zis lui Dumnezeu:

Editat de maleahi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maleahi ma refeream la un verset in NT unde Cristos sa spuna "Eu sunt Eu Sunt." Pentru ca atunci cand spune "Eu sunt calea" tu vi si spui da...el este Eu sunt din VT. Ceea ce este absurd. :P Totusi nici macar versetul scris de tine nu spune direct "Eu sunt EU Sunt" ci "Eu sunt cel ce sunt" si "Cel ce se numeste, Eu Sunt, m-a trimis la voi" :roll:

 

DE CE DOMNUL ISUS NU A NEGAT NICIODATA CA AR FI INSUSI DUMNEZEU?

 

33. Iudeii I-au răspuns:

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot te lauzi ca cunosti scriptura arata-mi un verset unde Cristos sa spuna..."Eu sunt Dumnezeu Atotputernic". "Eu sunt Dumnezeu". "Eu sunt Dumnezeul lui Aavram..."

 

citeste versetele nu turnul de veghe;

 

24. De aceea v-am spus că veţi muri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×