Sari la conținut
Forum Roportal
Caut adevarul

Taina dumnezeirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deja am scris despre asta dar la alt topic pentru ca scrim acelasi lucru pe vreo 3...Nu stim daca 1 Ioan 5:20 se refera la Fiul sau la Tatal pentru ca acolo apar ambii. Cristos spune despre Tatal ca este singurul Dumnezeu adevarat crezi tu ca Ioan l-ar contrazice ? Mai ales c
a tot Ioan este cel care scrie la Ioan 17:3

 

 

cum nu stim la cine se refera acest verset.....

 

nu scrie clar .....FIUL LUI ..EL ESTE DUMNEZEUL ADEVARAT SI VIATA VESNICA!!!

 

Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit, şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Expresia "Dumnezeu adevarat" din 1 Ioan 5:20 se poate referi si la Tatal si la Fiul. In alte ocazii se refera la Tatal deci nu inteleg de ce acum sa existe o exceptie...

 

2 Cronici 15:3 Multă vreme Israel a fost fără Dumnezeul cel adevărat, fără preot care să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maleahi, daca Domnul Isus este Dumnezeul Vechiului Testament dupa cum sugerezi, si, sa zicem ca asa este, haide frate sa ne inchinam Domnului Isus, pentru ca am aflat in sfarsit "taina dumnezeirii".

 

Isaia 53"El a crescut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maleahi, daca Domnul Isus este Dumnezeul Vechiului Testament dupa cum sugerezi, si, sa zicem ca asa este, haide frate sa ne inchinam Domnului Isus, pentru ca am aflat in sfarsit "taina dumnezeirii".

 

tu cati DOMNI cunosti ,frate vali?

 

daca cunosti 2 DOMNI ....atunci esti trinitar.....

 

ACESTA ESTE MAREA TAINA ;

 

DOMNUL VECHIULUI TESTAMENT YAHWEH ESTE SI DOMNUL NOULUI TESTAMENT CU NOUL NUME DE LEGAMANT YAHSUAH!!!!!!!!

 

 

e ultima data cand iti raspund .....vad ca doar bagi bete in roate,,,,,sau faci pe inteleptul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu cati DOMNI cunosti ,frate vali?

 

daca cunosti 2 DOMNI ....atunci esti trinitar.....

 

ACESTA ESTE MAREA TAINA ;

 

DOMNUL VECHIULUI TESTAMENT YAHWEH ESTE SI DOMNUL NOULUI TESTAMENT CU NOUL NUME DE LEGAMANT YAHSUAH!!!!!!!!

e ultima data cand iti raspund .....vad ca doar bagi bete in roate,,,,,sau faci pe inteleptul...

 

Ieremia 33 "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DUMNEZEU este DUH ....(IOAN 4;24) nu este o persoana....EL UMPLE TOATE LUCRURILE si este OMNI PRZENT.

 

DUHUL SFANT este insusi DUMNEZEU INVIZIBIL.....nu este o a doua persoana.

 

FIUL este DUMNEZEU CARE ESTE DUH in forma vizibila de trup, ..nu este o alta persoana din dumnezeiire.

 

 

IN VECHIUL TESTAMENT APARE DE 6700 de ori formularea DOMNUL DUMNEZEU ,in schimb in NOUL ...apare formularea TATAL SI FIUL ...CARE TALMACIT INSEAMNA ...TATAL (DUMNEZEU INVIZIBIL) SI FIUL (DOMNUL VIZIBIL SUB FORMA UMANA) de aceea FIUL ERA REPREZENTAREA DUMNEZEULUI INVIZIBIL SI ERA 100% OM SI 100% DUMNEZEU ....atentie nu un DUMNEZEU ci UNICUL DUMNEZEU ADEVARAT SI VIATA VESNICA(1 IOAN 5;20)

 

vali esti martor ...doar ei cred ca tine ...esti confuz...si incoerent....

 

ESTE DOMNUL VECHIULUI TESTAMENT SI DOMNUL NOULUI TESTAMENT sau nu?

 

este ISUS ,DOMN sau nu?

este EL UNICUL DOMN sau nu?

 

daca nu esti in mare confuzie!

 

EU si TATAL una SUMNTEM!!!(IOAN 10;30)

 

nu intelegi nimic frate vali ....oricum eu nu te pot face sa intelegi ....cu mintea nu intelegi nimic....daca DUMNEZEU NU-TI DESCHIDE INIMA!!

 

shema ISRAEL ; IAHWEH ELOHENU IAHWEH ECHAD = CARE TRADUS SUNA ASA ; asculta ISRAEL ; DOMNUL DUMNEZEU ESTE UNICUL DOMN ........sa nu ai alti dumnezei afara de mine !!!!

 

DACA INCALCI PRIMA PORUNCA ....poti sa le tii pe celelalte...ca este degeaba!!

 

cati DOMNI ...AI ?

Editat de maleahi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FIUL este DUMNEZEU CARE ESTE DUH in forma vizibila de trup, ..nu este o alta persoana din dumnezeiire.

IN VECHIUL TESTAMENT APARE DE 6700 de ori formularea DOMNUL DUMNEZEU ,in schimb in NOUL ...apare formularea TATAL SI FIUL ...CARE TALMACIT INSEAMNA ...TATAL (DUMNEZEU INVIZIBIL) SI FIUL (DOMNUL VIZIBIL SUB FORMA UMANA) de aceea FIUL ERA REPREZENTAREA DUMNEZEULUI INVIZIBIL SI ERA 100% OM SI 100% DUMNEZEU ....atentie nu un DUMNEZEU ci UNICUL DUMNEZEU ADEVARAT SI VIATA VESNICA(1 IOAN 5;20)

 

maleahi draga...in scriptura nu apare Domnul Dumnezeu de 6700 de ori !!! TETAGRAMA NU SE TRADUCE CU DOMNUL !!! Unde spune in scriptura ca Fiul este 100% om si 100% Dumnezeu ? Fiul este ca noi in toate lucrurile deci si noi suntem 100% om si 100% Dumnezeu ? Te intreb cu tot respectul si cu toata dragostea in ce denominatiune crestina esti pentru ca te-au indoctrinat puternic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu fac parte din nici o secta pagana sau denominatiune......si tetagrama a fost tradusa de PILAT pe cruce ;

 

YHWH = Y ahsuah H anozri W melech H jehudim == ISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEILOR ...acesta e marea TAINA...

 

de aceea fariseii de atunci au zis sa nu scrie acest lucru pe cruce ....CACI SI-AU DAT SEAMA PE CINE AU RASTIGNIT...PE DOMNUL SLAVEI...

 

1 Corinteni, 2

 

7 Noi propovăduim

Editat de maleahi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu fac parte din nici o secta pagana sau denominatiune......si tetagrama a fost tradusa de PILAT pe cruce ;

YHWH = Y ahsuah H anozri W melech H jehudim == ISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEILOR ...acesta e marea TAINA...

de aceea fariseii de atunci au zis sa nu scrie acest lucru pe cruce ....CACI SI-AU DAT SEAMA PE CINE AU RASTIGNIT...PE DOMNUL SLAVEI...

 

Te inseli amarnic dar nu cred ca are sens sa ma chinui cu detalii...Dar uite ceva interesant...Ce era scris pe tablia desupra lui Mesia ?

 

Matei 27:37 Si I-au scris deasupra capului vina:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli amarnic dar nu cred ca are sens sa ma chinui cu detalii...Dar uite ceva interesant...Ce era scris pe tablia desupra lui Mesia ?

 

Matei 27:37 Si I-au scris deasupra capului vina:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×