Sari la conținut
Forum Roportal
severius

Cine este Isus Hristos?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

PENTRU TORI CEI CERE NU S-AU LAMURIT INCA CINE ESTE ISUS HRISTOS VA ROG DESCARCATI ATASAMENTUL SI CITITIL.

APOI VA ROG SA IL CONTRAZICETI DOAR CU ARGUMENTE DIN BIBLIE SAU CU OPINIILE VOASTRE NU MA INTERESEAZA ALTE SCRIERI ALE UNOR FILOZOFI SAU TEOLOGI.

VA MULTUMESC PENTRU INTERESUL ACORDAT.

3_5_Hristos_identificat_in_toate_epocile.pdf

2_8_descoperirea_lui_Dumnezeu.pdf

3_7_Dumnezeul_Atotputernic_descoperit.pdf

Dumnezeu_ascuns_si_descoperit.pdf

Editat de severius666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

severius666 putine persoane or sa citeasca tot ce ai pus tu...Pe scurt da-mi un verset care sa spuna ca Iesus Cristos este Dumnezeul Atotputernic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
severius666 putine persoane or sa citeasca tot ce ai pus tu...Pe scurt da-mi un verset care sa spuna ca Iesus Cristos este Dumnezeul Atotputernic.

 

Daca intelegi Biblia duhovniceste, dar nu fireste, vei gasi foarte multe versete din care rezulta ca Domnul Isus este descoperirea vizibila in trup de carne a Dumnezeului Cel Atotputernic (citeste topicul "Taina dumnezeirii"). Dumnezeu sa te lumineze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut Adevarul imi poti arata un verset care sa spuna ce spui tu ? In general daca scoatem versetele din contextul scripturii putem sa interpretam multe lucruri gresite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai revenit ? :lol2: vezi ca mai exista vreo 2, 3 topicuri ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut Adevarul imi poti arata un verset care sa spuna ce spui tu ? In general daca scoatem versetele din contextul scripturii putem sa interpretam multe lucruri gresite...

 

 

Draga Marinaru, iti arat chiar doua texte din Biblie, din care rezulta clar ca Domnul Isus Hristos este Dumnezeul si Mantuitorul nostru:

 

"Caci harul lui Dumnezeu, care aduce mantuire pentru toti oamenii, a fost aratat si ne invata s-o rupem cu paganatatea si cu poftele lumesti, si sa traim in veacul de acum cu cumpatare, dreptate si evlavie, asteptand fericita noastra nadejde si aratarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mantuitor Isus Hristos. El S-a dat pe Sine insus pentru noi, ca sa ne rascumpere din orice faradelege, si sa-Si curateasca un norod care sa fie al Lui, plin de ravna pentru fapte bune." (Tit 2.11-14).

 

"Simon Petru, rob si apostol al lui Isus Hristos, catre cei ce au capatat o credinta de acelasi pret cu a noastra, prin dreptatea Dumnezeului si Mantuitorului nostru Isus Hristos:" (2 Pet. 1.1).

 

Unicul nostru Dumnezeu si Domn sa ne lumineze pe toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste versete nu spun ca Iesus Cristos este Dumnezeu Atotputernic. Am scris o explicatie pe la subiectele despre trinitate...Banuiesc ca si acest topic o sa capate acelasi sens mai bine citesti ce s-a scris pe acolo si comentezi :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceste versete nu spun ca Iesus Cristos este Dumnezeu Atotputernic. Am scris o explicatie pe la subiectele despre trinitate...Banuiesc ca si acest topic o sa capate acelasi sens mai bine citesti ce s-a scris pe acolo si comentezi :stars:

 

 

Daca nici Biblia nu te convinge, si intri in contradictie cu ea, pierdem timpul de pomana. Cati dumnezei ai, marinaru? Nu este Dumnezeu unul singur, Cel Atotputernic? Dupa logica ta exista un Dumnezeu care nu e Atotputernic si un Dumnezeu Atotputernic? Hai sa fim seriosi si sa nu jonglam cu atributele lui Dumnezeu. Am inceput sa citesc topicul pe care mi-l recomanzi inainte de a deschide topicul "Taina dumnezeirii" si mi-am dat imediat seama, ca mai util pentru mine e sa studiez in continuare Biblia. Eu am scris ce cred si nu impun nimanui credinta mea. Dar de aparat mi-o apar cu Cuvantul scris si nu cu idei sau dogme preconcepute.

 

 

EDIT

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nici Biblia nu te convinge, si intri in contradictie cu ea, pierdem timpul de pomana. Cati dumnezei ai, marinaru? Nu este Dumnezeu unul singur, Cel Atotputernic? Dupa logica ta exista un Dumnezeu care nu e Atotputernic si un Dumnezeu Atotputernic? Hai sa fim seriosi si sa nu jonglam cu atributele lui Dumnezeu. Am inceput sa citesc topicul pe care mi-l recomanzi inainte de a deschide topicul "Taina dumnezeirii" si mi-am dat imediat seama, ca mai util pentru mine e sa studiez in continuare Biblia. Eu am scris ce cred si nu impun nimanui credinta mea. Dar de aparat mi-o apar cu Cuvantul scris si nu cu idei sau dogme preconcepute.

 

Caut adevarul...foarte bine. Te sfatuiesc sa cauti explicatii pentru tine la faptul ca nicaieri in scriptura nu apare textul "Iesus Cristos este Dumnezeu Atotputernic" si la faptul ca Moise, Avraam, Irod, Satan, Judecatorii lui Israel sunt numiti DUMNEZEU. Si ei sunt ATOTPUTERNICI ? Daca intradevar vrei adevarul atunci ai sa fi obiectiv si nu o sa ai preconceptii...Tu nu ai aflat ce afirmi din scriptura ci din doctrina unei organizatii umane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×