Sari la conținut
Forum Roportal
BlueBear

Uniformele scolare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uniformele scolare sunt obligatorii in majoritatea scolilor. Pana si la liceul seral suntem obligati sa purtam acele sacouri invechite si de prost gust. Eu una nu am sa port. Voi ce ati face in locul meu? Ati purta sau nu?

:flowers:

Editat de BlueBear

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai se pare ca soala nu mai e locul ala unde te duci sa pricepi cate ceva, acum e locul ala unde te duci sa-ti arati ultima colectie de haine cumparate de pe la nu stiu ce magazin de fitze, cu telefonul de 1000 de euroi si nu stiu mai ce.

Deci te poti duce exact cum vrei tu imbracata. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi se par super calumea uniformele... in liceul meu nu e asa ceva... cica o sa se bage de anul viitor... dar cum sunt a12a nu am sa mai ma bucur si eu de ele...

poarta-le este ceva care te ajuta sa te faci placuta pentru cine esti, nu pentru partea materiala...

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am purtat uniforma 12 ani. in 1-4 cunoscutele uniforme.... apoi din clasa a 5-a pana in a 12-a am purtat sacou negru cu orice bluza alba. teoretic uniforma avea mai multe piese, dar astea erau obligatorii. initial nu imi placea sa port uniforma, dar am purtat.... eram deseori etichetati ca "ciorile" ca eram in negru. in ultimii ani chiar am inteles sensul ei. uniforma nu perimite toate "fitele" care exista in majoritatea liceelor. aduce o oarecare egalitate intre elevi. in plus, nimeni nu te obliga sa o porti pe strada, ci doar in perimetrul institutiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as purta si am si avut. Negre cu dungi albe, ne poreclisera liceul "Doftana". Dar macar nu veneam cu fundurile goale si cu buricul in vant. Eu, cat timp am predat, am dus dorul uniformelor. Ca profesor, sa vezi o pestriteala de culori in clasa, nu e asa placut. E destul de obositor. Asortat cu un machiaj "misto" si cu niste tocuri sfidatoare.. e chiar enervant. Eu, ca si cadru didactic, nu ma duceam indecent imbracata, ba dimpotriva. Elevele de ce ar veni ca la sindrofie?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu as purta si am si avut. Negre cu dungi albe, ne poreclisera liceul "Doftana". Dar macar nu veneam cu fundurile goale si cu buricul in vant. Eu, cat timp am predat, am dus dorul uniformelor. Ca profesor, sa vezi o pestriteala de culori in clasa, nu e asa placut. E destul de obositor. Asortat cu un machiaj "misto" si cu niste tocuri sfidatoare.. e chiar enervant. Eu, ca si cadru didactic, nu ma duceam indecent imbracata, ba dimpotriva. Elevele de ce ar veni ca la sindrofie?

Şi de ce crezi că uniforma ar influenţa calitatea actului educaţional? Există reguli vestimentare, pe care le poţi impune, pentru că fetele ar fi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×