Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Logodna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multa lume vorbeste de logodna...dar as vrea si eu sa aflu...ce este de fapt logodna? Cum te logodesti? Sunt niste "pasi" de urmat? Ce trebuie sa faci pentru a te logodi?

Daca stie cineva...sau care a trecut prin asta, ma poate lamuri si pe mine.

Merci frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu logodna este o slujba la biserica semanatoare cununiei, doar ca verighetele se pun pe dreapta... este un fel de ... "timp de cunoastere" ale celor doi viitori miri. Ei se pot razgandi si logodna se poate rupe. Repet, asta e ce stiu eu, poate ma insel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca la logodna se face o petrecere la care invitatii vin cu daruri pt. viitori miri. Cind doi tineri se logodesc se pregatesc pentru o viata impreuna. De obicei daca lucrurile merg bine urmeaza nunta.

Editat de IuliaDy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiam ca la logodna se face o petrecere la care invitatii vin cu daruri pt. viitori miri. Cind doi tineri se logodesc se pregatesc de o viata impreuna. De obicei daca lucrurile merg bine urmeaza nunta.

 

da, asta se face din initiativa celor doi, eu vorbeam din punct de vedere religios ce este logodna....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer nu stiam ca si la logodna se merge la biserica. Poate e un ritual mai putin uzual (cel putin in zona mea) .

 

asa se facea...daca ai fost la o nunta, aminteste'ti ca la un moment dat spune " se LOGODESTE roaba.... " bla bla.... aia e slujba de logodna... slujba de cununie e cea cu ..... "se cununa roaba ....". Teoretic sunt 2 slujbe diferite... numai ca in ziua de astazi cine mai face logodna la biserica?? Cam nimeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In copilarie am auzit de logodne ca de la acel timp tinerii aveau drept legal se se tina de mana pe strada sau in public dupa ce au fost anuntati la biserica de 3 ori parca in caz ca cineva are obiectiuni impotriva lor.

 

Nu cred ca am fost la o celebrare de logodna dar stiu ca nuntile erau mari atunci in anii '60 la sate.

 

Pe aici in State logodna este o promisiune legala ca se vor casatori. In caz ca se retrage careva din joc, se poate da in judecata pentru pagube materiale. Logodnica este un titlu de fata dar una oficiala.

Comunistii au distrus traditia in locuitorii romaniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multa lume vorbeste de logodna...dar as vrea si eu sa aflu...ce este de fapt logodna? Cum te logodesti? Sunt niste "pasi" de urmat? Ce trebuie sa faci pentru a te logodi?

Daca stie cineva...sau care a trecut prin asta, ma poate lamuri si pe mine.

Merci frumos.

 

eu m-am despartit de xxx la cateva ore dupa logodna :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa se facea...daca ai fost la o nunta, aminteste'ti ca la un moment dat spune " se LOGODESTE roaba.... " bla bla.... aia e slujba de logodna... slujba de cununie e cea cu ..... "se cununa roaba ....". Teoretic sunt 2 slujbe diferite... numai ca in ziua de astazi cine mai face logodna la biserica?? Cam nimeni...

Cum adica?! Toata lumea. Prima data ati face slujba de logodna(in caz ca nu ai facut-o cand te-ai logodit) si imediat dupa aia slujba de cununie. Am fost de doo ori naş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica?! Toata lumea. Prima data ati face slujba de logodna(in caz ca nu ai facut-o cand te-ai logodit) si imediat dupa aia slujba de cununie. Am fost de doo ori naş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×