Jump to content
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Rate this topic

Recommended Posts

Salata de Fructe din mere coapte, piersici opariti sa pot scoate usor coaja, gem din capsuni, struguri dezsemintate si portocale, ananas congelat sa mai scada temperatura castronului, afine, zmeura tot din congelator, inghetata cu nuci Pecan si frisca lichida.    Temperatura locala este de 45*C :eat:

rosii_cherry_4_70449200.jpg

Poza asta m-a daramat, deja-mi vine sa gatesc ... poate altadata, insa cand ne gandim la salate, rosia este primul ingredient in gand, nu frunze verzi de salate, insa verdeata merge in sos de rosii cel mai bine sau in tocanite de carne, sarmale fasole si altele.   

Salate nu erau ca azi la moda in toate partile planetei si nici azi nu sint peste tot foarte populare.   Eu n-am crescut cu ele, aveam muraturi sau verzituri vara, insa iarna mereu aveam pe masa Ridichea Neagra si-l mancam langa orice, care cum voia ca era ceva crud si rece, cu sau fara sare si otet, piper cand nu se manca varza acra sau altceva ... castraveti, sfecla, coacaze albe sau rosii, dar si compot era folosit in loc de salata.   Amintesc doar sa nu panicati daca nu mancati destule salate, unii nu suporta frunzele verzi, dar se pot inlocui cu orice de la Ananas ... la Zmeura ca au acelas efect in corp!!!     

• Like 1

Salatele ma omoara, am facut deja cea de Vinete cu ceapa dulce, este foarte buna,  urmeaza sa asamblez pe cea de Boeuf dar n-am maioneza si n-am cumparat ieri sa am si azi motiv ies din casa :bb: 

Salata de fructe cu frisca dureaza ca am de frecat la crema aia si de asteptat sa se scurga bine fructele ca-s din conserva majoritatea, dar adaug si proaspete. 

N-am chef de facut maioneza si poate-mi recomandati o metoda usoara, rentabila din 3 pasi usori.  Toate maionezele aici sint cu ulei din Soia sau Masline sau ceva plante cultivate pentru uleiuri de masini, de asta nu prea cumpar gata facut, numai cand am de preparat pentru americani ceva, lor le place.    

Reclama aseara omu' ca tot gatesc si el are la cina mancare de caine ... oasele din supa cu carne multa, dar a lasat jumatatea pe azi, ca altfel crapa.  

Edited by The Unknown

Nu tin minte de cate ori nu am reusit Salata de Vinete dar de data asta DA.   Erau proaspete si frumoase le-am copt si deja curgea zeama din ele cand le-am scos din tigaie dar pe dinauntru deloc nu erau coapte :eek: erau cruzi.   Le-am tocat cu satarul dar tot cruzi sint asa ca le-am pus intr-un borcan de sticla si in frigider ca le voi transforma in Zacusca dimineata.  Am deja ceapa tocata, usturoiul razuit in putina apa tot intr-un borcanel de sticla ca si ardeiul rosu crud doar curatat de coaja si tocat, voi avea doar rosiile sa le plimb in cratita cu ceapa prajita si voi putea sa le scot cojile mai usor/repede si restul merge ca pe roate!!!  Voi aduga si naut-ul ca tot doar noi il vom manca, am si Cilantro, Patrunjel si Marar tocat.      

Salata de fructe voi face dupa ce se mai coace pe masa de sufragerie Papaya imensa cumparata azi ca tocmai s-a dat asa de ieftin ca niciodata dar numai pentru o zi  :eek:  "908 grame pentru 99 de centi" adica 2 pounds, dar fructul are vreo 4 kg, eu n-am fost in magazin.   Am capsuni acri in frigider, struguri abia dulci, portocale care ies din sezon iar dulceata lor e deja spre acru-amar, avem banane coapte si aromate ca am cumparat si eu si el, mere de multe feluri si mandarine ca vecina a mers in vacanta in Florida si a golit frigiderul si ce mai vedea a adus incoace, am mai cumparat si nuci doar miez ca si Fistic, Curmale, si Ananas, maine merg dupa Kiwi si frisca si pe caldura de peste zi sper sa pot termina salata cat mai repede.  Altfel se strica fructele, asa se termina chiar repede, voi duce si la alti vecini ca au 2 copilasi draguti sub 10 ani.