Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stim cu totii ca o salata usoara castiga intotdeauna teren in fata unei mancari grele.

M-am gandit sa deschid acest topic pentru a face schimb de retete de salate. Incep eu si va astept si pe voi. :dee

 

Salata portugheza:

Ingredinte:

150 g ardei gras, 100 g masline, 300 g carne de pasare, 60 ml otet, 20 g sare, 150 g orez, 150 g rosii, 60 ml ulei, 2 g piper.

Mod de preparare:

Se coc ardeii, se curata, se taie in bucatele si se amesteca impreuna cu orezul fiert, rosiile taiate felii, carnea de pasare fiarta si taiata cubulete, maslinele tocate marunt. Se toarna deasupra un sos compus din ulei, otet, sare si piper.

Un deliciu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am la indemana o reteta de salata pentru schimb dar tanjesc de cateva luni dupa o salata pe care nu stiu sa-o prepar nici macar unde o sa o mananc.

 

In octombrie am fost in Austria cateva zile si la orice masa iti dadeau aceiasi salata (se numea salata mixta) care continea prorumb, rosii castraveti taiati foarte subtire, salata creata, cartofi fierti taiati cubulete, ceapa (parc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MIE IMI PLAC SALATELE DE SFECLA ROSIE pentru CA SUNT SANATOASE SI RACORITOARE.PUR SI SIMPLU RAD O SFECLA II PUN PUTIN OTET SI GATA.SALATA ASTA MI-A RECOMANDAT-O MEDICUL DE FAMILIE IMPOTRIVA ANEMIEI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

POTI FACE LA FEL CU VARZA ROSIE SAU ALBA (CRUDE NU MURATE), PRECUM SI CU RIDICHI DE TOAMNA. ATENTIE, LA RIDICHI, DUPA CE LE-AI DAT PE RAZATOARE, LE ADAUGI UN PIC DE SARE SI DUPA VREO 10 MINUTE PRESEZI RIDICHILE RASE INTRE NISTE PROSOAPE DE BUCATARIE, DE HARTIE (DELICA, FRISBI,VELTIE,ETC), PENTRU A SCOATE O PARTE DIN ZEAMA IUTE. APOI PUI TOTUL INTR-UN CASTRON SI ADAUGI PUTIN OTET SI DOI - TREI STROPI DE ULEI DE MASLINE. POTI PROCEDA LA FEL SI CU VARZA, PENTRU A INDEPARTA EXCESUL DE APA, DAR ESTE PREFERABIL SA "TOCI' VARZA "FIDELUtA" CU CUTITUL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) da si asta e o idee buna si necostisitoare.chiar am sa incerc.o folosesc ca garnitura la cartofi prajiti de ex. si cu uleiu de masline e excelenta ideea pentru ca e foarte sanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O salata foarte buna si usor de facut este salata de ton cu porumb. E simplu iei doua conserve de ton, una cu porumb, mai pui si niste maioneza, dar doar putina, le amesteci si e gata.

pe.sa. atentie, uleiul din conserva de ton nu se foloseste pentru ca ar iesi mai mult zeama decat salata :roll:

sper sa va placa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte buna si salata de rosii, castraveti, ceapa, branza si ou fiert. Mie imi place la nebunie si e super-simplu de facut.

 

A... si salata de ridichi cu salata verde, ceapa, ulei de masline si un strop de otet de mere.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte buna si salata de rosii, castraveti, ceapa, branza si ou fiert. Mie imi place la nebunie si e super-simplu de facut.

 

A... si salata de ridichi cu salata verde, ceapa, ulei de masline si un strop de otet de mere.

 

Roberta

[snapbacca]27122[/snapbacca]

Absolut delicioase. Totusi, la salata de rosii, prefer branza separat si nu pun ou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu totii adoram salatele sunt dea dreptul delicioase si rapide!Facem schimb de retete? :P

 

daca eu am deschis topicul o sa si vin cu prima reteta!

 

Maioneza, ciuperci din conserva si usturoi pisat!Amestecate si iese un deliciu :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×