Sari la conținut
Forum Roportal
BestBoy

IP limit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum sau de unde pot afla ce IP-uri mi-au fost limitate/blocate de catre administratorul de retea?

 

Dacă ar folosi un server DHCP, administratorul tău de reţea n-ar mai trebui să-ţi blocheze nici un IP. Ai avea unul singur, şi nici pe ăla nu l-ai putea scrie "la m

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Defapt un server DHCP nu face altceva decat sa ajute clientii sa-si configureze mai rapid interfata de retea. Toti clientii au in continuare dreptul si posiblitatea de a-asi configura itnerfata cum vor (si cu ce ip vor).

Pe de alta parte daca administratorul nu permite accesul la servicii decat daca ip-ul corespunde unei adrese mac ..atunci esti nevoit sa-ti setezi mereu acelasi ip (sau sa schimbi si adresa mac).

Lista de ipuri "blocate" o poti afla doar daca iti asociezi pe rand fiecare ip si testezi daca serviciile sunt active. Poti face chestia asta in sistem automat daca-ti scrii tu niste scripturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte daca administratorul nu permite accesul la servicii decat daca ip-ul corespunde unei adrese mac ..atunci esti nevoit sa-ti setezi mereu acelasi ip (sau sa schimbi si adresa mac).

 

 

Administratorul nu poate să permită dec

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu-ti ofera un ip public , providerul poate sa faca NAT. Deci ai acces la internet , doar ca nu poti sa te comporti ca un server.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca nu-ti ofera un ip public , providerul poate sa faca NAT. Deci ai acces la internet , doar ca nu poti sa te comporti ca un server.

 

Providerul chiar face NAT. Eu, al dumneavoastră, sincer :yes:

Doar că nu ăsta era subiectul. :jester:

 

Defapt un server DHCP nu face altceva decat sa ajute clientii sa-si configureze mai rapid interfata de retea. Toti clientii au in continuare dreptul si posiblitatea de a-asi configura itnerfata cum vor (si cu ce ip vor).

 

 

Sigur. Poţi să iei o bucată de tablă şi să-ţi faci singur numere la maşină. Şi alegi combinaţia de cifre şi litere care-ţi sună ţie mai bine, iar după aia nu te

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba chiar asta era subiectul. Cand faci NAT clientilor le revin adrese private , adrese private cu care RIPEul nu mai are nici o treaba.

 

Intr-o retea in care tie iti este alocat un anume IP tu poti sa alegi sa ai statia configurata cu acel IP in mod STATIC sau sa apelezi la DHCP daca acest serviciu iti este oferit de catre provider. Doar in unele retele , unde numarul de ipuri este mai mic decat numarul de clienti se foloseste DHCP in mod obligatoriu pentru a se atrebui un IP dintr-un set disponibil!

 

Acum avem doua posibilitati , se face sau nu NAT ?

Daca da , eu nu am intalnit inca "retele de bloc" cu un numar mai mare de clienti decat adresele private disponibile , prin urmare nu vad de ce ar apela cineva la DHCP pentru atribuirea ipurilor.

Daca nu , atunci se aplica influeta RIPEului. Cum era vorba de o retea , cu un administrator eu am dedus ca ar fi ... o retea de bloc.

 

Ca veni vorba , nu's retardat sa am nevoie de explicatii cu "bucatele de tabla". Eu vorbeam de posibiltatile de configurare ale interfetei , nu de politica de alocare a ipurilor mai mult sau mai putin publice intr-o retea.

 

 

Ca sa fiu mai explicit cu functia DHCPului. Un server DHCP ar trebui sa ajute clientul sa-si configureze interfata in asa fel incat sa corespunda tabelelor de rute.Daca acele tabele din start nu sunt specifice (adica sa ofere servicii doar ipurilor care au statutul de "alocat" prin dhcp) , poti foarte frumos sa-ti iei "o tablita" si sa-ti aloci ce IP vrei (riscand sa produci probleme mai incolo).

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba chiar asta era subiectul. Cand faci NAT clientilor le revin adrese private , adrese private cu care RIPEul nu mai are nici o treaba.

 

 

Asta se numeşte "a pune carul

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un server DHCP ar trebui sa ajute clientul sa-si configureze interfata

 

Un server DHCP se foloseşte pentru a impune nişte reguli, nu pentru a ajuta clientul. Ştiu că pentru multe reţele de cartier, un server DHCP este o pălărie mult prea mare, dar o companie de telecomunicaţii nu se poate descurca fără. Nici măcar pentru traficul propriu de voce şi date, cu at

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DHCP: Software that automatically assigns IP addresses to client stations logging onto a TCP/IP network. It eliminates having to manually assign permanent IP addresses.

 

Ultima propozitie defineste utilitatea DHCPului.

Serverul DHCP nu poate sa impuna reguli , poate doar sa aloce adresa adecvata clientului dupa ce acele reguli au fost impuse prin alte metode.

 

Daca poti tu sa-mi spui ce fel de reguli poate sa impuna serverul DHCP eu te ascult... (daca un client nu trimite cerere de adresare , serverul dhcp nici nu se baga in seama)

 

 

http://www.dhcp-handbook.com/dhcp_faq.html

 

/ intrebarea 2

# What is DHCP's purpose?

 

DHCP's purpose is to enable individual computers on an IP network to extract their configurations from a server (the 'DHCP server') or servers, in particular, servers that have no exact information about the individual computers until they request the information. The overall purpose of this is to reduce the work necessary to administer a large IP network. The most significant piece of information distributed in this manner is the IP address.

 

/ intrebarea 37

# How can I prevent unauthorized laptops from using a network that uses DHCP for dynamic addressing?

 

This would have to be done using a mechanism other than DHCP. DHCP does not prevent other clients from using the addresses it is set to hand out nor can it distinguish between a computer's permanent MAC address and one set by the computer's user. DHCP can impose no restrictions on what IP address can use a particular port nor control the IP address used by any client.

 

:jester: yourself.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×