Sari la conținut
Forum Roportal
Ashynn

Eroare Explorer

Postări Recomandate

am si eu o problema (de fapt o prietena de a mea :shout: ) cu computerul...cand il deschide ,intra in windows dar nu-ii mai apare nicio icoana pe desktop si nici bara de start. Ii arata doar un msj. unde scrie urmatoarea chestie:

 

''Explorer:This program has performed an ilegal operation and will be shut down.If the problem persists,contact the program vendor.''...si cand da pe detalii ii arata si asta: ''details:EXPLORER caused an invalid page fault in module EXPLORER.EXE at 0167:00401f31

Registers:EAX=0000000S=0167EIP=00401f3EFLGS=00010246EBX=00000001SS=0165fESP=0080

eec EBP=0080fefECX=C1621490DS=016fESI=0000000ES=286fEDX=0080fefc ES=016fEDI=000000000GS=0000''

 

care ar putea fi problema?ca nu inteleg ce are.Plsss, help me.

 

P.s inca ceva ....d c mi se duce culoarea verde de la monitor, si tot ecranul se vede un mov deschis :shout: ?stie cineva care-i cauza?si ce ar trebui sa-i fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o problema (de fapt o prietena de a mea :shout: ) cu computerul...cand il deschide ,intra in windows dar nu-ii mai apare nicio icoana pe desktop si nici bara de start. Ii arata doar un msj. unde scrie urmatoarea chestie:

P.s inca ceva ....d c mi se duce culoarea verde de la monitor, si tot ecranul se vede un mov deschis :shout: ?stie cineva care-i cauza?si ce ar trebui sa-i fac?

 

Spune, te rog, exact ce versiune de Windows folosesti mai intai.

Presupun ca nu folosesti Windows Xp, asa ca citeste aici: http://support.microsoft.com/kb/175930/en-us Daca nu intelegi cum poti depana eroarea, te sfatuiesc sa dai un Format C.

 

 

Cat despre monitor, e foarte posibil sa se fi ...dus, asa ca mai bine iti cumperi un LCD, decat sa dai banii pe reparatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ms pentru rasp.Windows-ul este 98' .....dar acel mesaj care-l arata in momentul cand deschide computerul la ce se refera?....care ar fi solutia ,sa-si reistaleze din nou windows-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune, te rog, exact ce versiune de Windows folosesti mai intai.

Presupun ca nu folosesti Windows Xp, asa ca citeste aici: http://support.microsoft.com/kb/175930/en-us Daca nu intelegi cum poti depana eroarea, te sfatuiesc sa dai un Format C.

Cat despre monitor, e foarte posibil sa se fi ...dus, asa ca mai bine iti cumperi un LCD, decat sa dai banii pe reparatii.

 

e interesant link-ul care mi l-ai dat,am priceput cum e chestia....dar cum fac rost de acel fisier care lipseste si mai ales cum il pun unde trebuie? ....nu sunt eu cea care are problema asta,e o prietena ,eu o ajut ca ea nu poate sa foloseasca deloc computerul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cum sa extraga fisierul ala care ii lipseste daca nu-i apare nicio o icoana pe desktop si nici bara de start? pe cd-ul cu drivers pt.windows nu se gaseste fisierul asta pt. Explorer? :shout:

Editat de sheer_rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cum sa extraga fisierul ala care ii lipseste daca nu-i apare nicio o icoana pe desktop si nici bara de start? pe cd-ul cu drivers pt.windows nu se gaseste fisierul asta pt. Explorer? :shout:

 

Din tastatura:

CTRL+ESC > apare fereastra de Strat > te deplasezi cu ajutorul SAGETILOR sus/jos/dreapta... > cauti RUN > OK > tastezi ce anume trebuie sa cauti, adika ce scrie in helpul ala de la Microsoft.

 

 

 

 

EDIT pentru cei ce nu pot deosebi o greseala de redactare:

apare fereastra START nu STRAT

Edit by EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai am o intrebare... :shout: ...nu inteleg de unde face calculatorul chestia cu extract file...de pe hard disk cumva ,sau imi trebuie cd cu Windows 98' de unde isi ia singur ce-i trebuie?....in mare am priceput cam ce trebuie sa fac, sper sa si mearga,insa nu sunt lamurita cu asta. :shout:

Editat de sheer_rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune, te rog, exact ce versiune de Windows folosesti mai intai.

Presupun ca nu folosesti Windows Xp, asa ca citeste aici: http://support.microsoft.com/kb/175930/en-us Daca nu intelegi cum poti depana eroarea, te sfatuiesc sa dai un Format C.

Cat despre monitor, e foarte posibil sa se fi ...dus, asa ca mai bine iti cumperi un LCD, decat sa dai banii pe reparatii.

Ei, nu mai spune! :o: Ca tare ieftine si accesibile mai sunt LCD-urile, mai ales in raport cu performantzele oferite! :shout: Daca monitorul nu merge reparat, cu pana in 300 RON iti iei un CRT nou si suficient de bun cat sa nu-l simti niciodata. :shout:

 

Back to topic: mai degraba zi-mi daca prietena ta sau pers care are asemenea problema are date importante pe hard. Daca nu are, ii sugerez un format si, pe cat posibil, sa incerce sa instaleze Windows 2000 sau XP (macar 2000 daca nu XP) deoarece la Windows98/98SE/Millenium "barosanii" de la Microsoft au ridicat suportul tehnic inca din vara asta de pe 11 iulie, prin urmare daca vrei sa mai ai parte de suport tehnic din partea Microsoft, incearca sa folosesti in loc de Win98, Windows 2000 cel putzin! Sper sa-ti fie de folos. O zi buna. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×