Sari la conținut
Forum Roportal
coralia2006

hepatita B

Postări Recomandate

Buna..

de curand am descoperit site-ul vostru..

la inceputul anului am fost depistata cu HVB...si am facut incarcatura virala, care mi-a iesit in jur de 700...prea multe nu stiu. Sunt multe, sau boala e abia la inceput. Transaminazele mi-au iesit in limite normale....

Am incercat pe cat posibil sa tin si regim.

prin vara am repetat incarcatura...da inca (cica) nu sunt gata?

Fiind la inceput incarcatura poate ajunge la 0...sau pot sa nu dau mai departe.

Astept un raspuns....va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna..

de curand am descoperit site-ul vostru..

la inceputul anului am fost depistata cu HVB...si am facut incarcatura virala, care mi-a iesit in jur de 700...prea multe nu stiu. Sunt multe, sau boala e abia la inceput. Transaminazele mi-au iesit in limite normale....

Am incercat pe cat posibil sa tin si regim.

prin vara am repetat incarcatura...da inca (cica) nu sunt gata?

Fiind la inceput incarcatura poate ajunge la 0...sau pot sa nu dau mai departe.

Astept un raspuns....va rog

Hallo reply,

ai hepatita acuta sau cronica? Daca ai acuta ai sanse mari sa scapi de virus. Incarcatura virala de 700 este mica dar nu trebuie neglijata. Fara alcool! Daca vrei scrie cum ti-au iesit si celelalte analize, antikorpii si antigenii.

Cu drag Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna..

 

iti multumesc mult pt sfaturi...cealalte analize inca nu le stiu..

 

dar mai am o intrebare..m-am angajat de curand si tb sa fac analizele..TOATE

 

daca se va afla ca am hepatita...va avea vreo influenta asupra mea?

 

ma refer daca vor fi probleme la angajare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna coralia2006. Iti pot raspunde eu daca vrei... In primul rand viremia ta e mica insa trebuie sa iti urmaresti constant transaminazele. Mai mult ca sigur esti un purtator inactiv si teoretic ar trebui sa duci o viata linistita fara prea multe griji, mai putin cea a controalelor regulate si a intezicerii consumului de alcool.

Referitor la analizele pentru angajare... depinde unde te angajezi. In 95% din joburi nu ti se va solicita o analiza AgHbs. Probabil doar dc te angajezi in sistemul de sanatate, in armata, probabil, SRI, Politie si alte cateva. Dar presupun ca nu e cazul. La fel, presupun ca ai transaminaze normale, deci nu vad cum ar putea sa stie ca ai hepatita B. Tu ai spus toate analizele. Ce inseamna toate, ca pe o lista a unui laborator toate analizele pot costa cateva zeci de milioane deci toate e un termen mult prea general. Probabil ca la analizele uzuale te referi si te asigur ca purtator inactiv fiind nu ai analize modificate. Si chiar dc prin absurd se descopera nu ar trebui sa ai probleme, altfel devine discriminare si angajatorii pot avea mari probleme daca ii reclami. Deci eu zic sa nu te agiti inutil.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin dilema asta. Pana la urma am ales sa nu le spun, si pentru a vedea daca la analize se descopera ceva nou. (sa nu aiba idei preconcepute)

La analize normale, intradevar nu face nimeni o analiza AgHbs.

Mi-au facut totusi tranzaminazele, care au iesit ok si mi-au dat verdictul de "abt". Cel mult ti-ar mai face niste analize.

Editat de ppp123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am trecut prin dilema asta. Pana la urma am ales sa nu le spun, si pentru a vedea daca la analize se descopera ceva nou. (sa nu aiba idei preconcepute)

La analize normale, intradevar nu face nimeni o analiza AgHbs.

Mi-au facut totusi tranzaminazele, care au iesit ok si mi-au dat verdictul de "abt". Cel mult ti-ar mai face niste analize.

 

Da e foarte greu sa faci differenţa la cine să te destăinuii si la cine nu, eu am spus la toata lumea de HBV iara dupa aceia totusi parca mi-a părut rău. Găsesc important sa spun la toţi doctorii la care merg să mă tratezi si de alte boli, dacă ei fac o greşeală şi nu i-au măsurile necesare de igienă tu nu poţi fi luat la răspundere că doar i-ai pus la curent cu situaţia

In cea ce priveşte jobul, eu nu m-aş mai angaja ca şi cadru medical sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[iTI MULTUMESC MULT PT TOATE SFATURILE SI INFORMATIILE...A FOST OK CU ANGAJARE PANA LA URMA...A FOST VB DE ANALIZE UZUALE SI NU DE CEVA AMANUNTIT

 

TRANSAMINAZELE SUNT OK...SI SPER SA NU CREASCA INCARCATURA VIRALA.

 

VA MULTUMESC TUTUROR PT CA MI-ATI DAT UN SFAT..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×