Sari la conținut
Forum Roportal
urmarita

cu sau fara dumnezeu viata merge inainte,sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un mare filozof a zis ca daca omul crede in dumnezeu si el nu exista,nu are nimic de pierdut dar insa daca nu crede si acesta exista pierde totul...iar io ma intreb dak forta divina ce ne guverneaza e forta iadului iar omul crede in dumnezeu nu pierde nimic?ma indoiesc...voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un mare filozof a zis ca daca omul crede in dumnezeu si el nu exista,nu are nimic de pierdut dar insa daca nu crede si acesta exista pierde totul...iar io ma intreb dak forta divina ce ne guverneaza e forta iadului iar omul crede in dumnezeu nu pierde nimic?ma indoiesc...voi ce ziceti?

Eu zic ca daca omul crede in Dumnezeu, fie ca exista, fie ca nu exista pierde capacitatea de a gandi liber, iar daca gandeste liber, nu pierde nimic, pentru ca fie Dumnezeu nu exista, fie exista si atunci este suficient de destept pentru a-i pasa mai mult de gandirea omului decat de credinta sa.

Dar revenind la intrebarea ta, foarte interesanta, forta iadului nu poate sa ne guverneze pentru ca totusi binele predomina in lume, iar daca forta iadului determina binele, care mai este diferenta?

De fapt oamenii cred mai mult in bine si rau decat in Dumnezeu si Scaraotki. Si daca faci rau si speri sa ajungi in rai este bine? Sau daca faci bine si crezi ca vei ajunge in iad, nu vei mai face bine?

De aceea este mai bine sa faci bine, fara sa iti pui atatea intrebari. Conteaza ceea ce lasi in urma ta pe Pamant.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine punctat. mai degraba locul topicului este la Filosofie.

 

deci: Iadul este o chestie care exista DOAR in crestinism, si crestinii afirma ca Dumnezeu il face knock-out pe Satana in final, no matter what. Deci nu merge intrebarea. Cred ca tu voiai sa intrebi mai in general, daca nu cumva divinitatea suprema este o forta malefica, nu? Poi atunci crezi ca mai exista lumea, asa cum o stim noi? Cu apusuri de soare magnifice, cu paduri intinse, cu zile insorite, cu semeni iubitori? Eu n-as crede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Poi atunci crezi ca mai exista lumea, asa cum o stim noi? Cu apusuri de soare magnifice, cu paduri intinse, cu zile insorite, cu semeni iubitori? Eu n-as crede.

... cu razboaie, cu ura interreligioasa, cu toate crimele umanitatii si toata mizeria morala ?

 

P.S. - era doar o provocare :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu asta voiam sa intreb...iar iadul era doar un fel de a zice facand referire la Satan.dc spui k daca am fi condusi de El ar fi o lume rea si urata?cine stie sigur k diavolul face doar lucruri rele?crestinul...io nu sunt crestin si nu sunt de acord,desi momentan m-am declarat neutra in razboiul ce se duce dintotdeauna intre religii.mai pe scurt,credeti in Dumnezeu sau in Satana?semenii nu sunt asa iubitori,lumea nu e asa magnifica,sau tie iti place sa privesti doar ce e frumos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai Urmarita, hai sa reluam. Conceptul de diavol (aka Satana) este prezent doar la crestini; alte religii au demoni sau alte spirite malefice. Deci, tu cand intrebi de Satana, accepti viziunea crestina, in care Satana e batut mar la final. Explica-ne tu cum vine asta, Satan sa faca lucruri bune? Clarifica-ti termenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un mare filozof a zis ca daca omul crede in dumnezeu si el nu exista,nu are nimic de pierdut dar insa daca nu crede si acesta exista pierde totul...iar io ma intreb dak forta divina ce ne guverneaza e forta iadului iar omul crede in dumnezeu nu pierde nimic?ma indoiesc...voi ce ziceti?

 

ori este forta divin , ori a iadului ... cele 2 se exclud din start.

si care ar fi aceea forta a iadului ? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu asta voiam sa intreb...iar iadul era doar un fel de a zice facand referire la Satan.dc spui k daca am fi condusi de El ar fi o lume rea si urata?cine stie sigur k diavolul face doar lucruri rele?crestinul...io nu sunt crestin si nu sunt de acord,desi momentan m-am declarat neutra in razboiul ce se duce dintotdeauna intre religii.mai pe scurt,credeti in Dumnezeu sau in Satana?semenii nu sunt asa iubitori,lumea nu e asa magnifica,sau tie iti place sa privesti doar ce e frumos?

 

Mda... avatarul tau spune multe despre modul cum gandesti. E dreptul tau de a crede in Dumnezeu sau nu... dar tu nu ai nici o acoperire cand spui chestiile astea. Esti genul de persoana caruia ii place sa se laude cu credinta ei in satan(dar nu o spui direct),cred ca astea sunt vorbe de doi lei! Pt ce ti-ai facut cont la roportal? pt a ne intreba pe noi daca se intampla sa credem in satan? Ori esti inca prea imatura sa-ti dai seama de vorbele tale, ori nu ai trecut prin momentele grele ale vietii. Asta nu e un mod de a iesi in evidenta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×