Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

MasterCam V9.0

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum pot transforma un obiect 3d in suprafete de lucru in MasterCam. Import un .dxf sau un .3ds cu obiectul respectiv dar nu pot selecta suprafetele lui pentru a face post-procesarea.

p.s:nu stiu daca am incadrat bine topicul dar nu am altundeva sa il bag tinand cont de aplicatia softului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot transforma un obiect 3d in suprafete de lucru in MasterCam. Import un .dxf sau un .3ds cu obiectul respectiv dar nu pot selecta suprafetele lui pentru a face post-procesarea.

p.s:nu stiu daca am incadrat bine topicul dar nu am altundeva sa il bag tinand cont de aplicatia softului.

Cred ca sunt foarte putini cunoscatori in legatura cu soft-ul asta - MasterCam! :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de vreun' program CAM are cineva de pe forumu vreo idee ? acum o tai iar la munca sa ii dau de cap .

 

Salut Acamandur. ii prima data cand scriu ceva pe un forum... sper sa nu ma fac de ras. defapt, vreau eu sa te intreb cate ceva. lucrez la o firma de prelucrare a metalelor prin aschiere. pana acum am lucrat pe un cnc cu echipament bosch. faceam programele ori direct pe masina: g1, g41 x y....... bla blla, ori in cndraft. de 2 saptamani ne-a adus un cnc nou, cu echipament fanuc, dar nu avem software pt el. sti tu ceva prg asemanator cu cndraft-ul care sa genereze programe si pt fanuc? sau ceva program in care sa pot importa fisiere din 3dstudio max iar de acolo sa pot genera programe pt fanuc? sper ca m-am exprimat cat de cat inteligibil... sunt destul de nou in domeniu, dar imi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru rhino sunt ceva pluginuri pentru generarea programelor, dar pentru 3dsmax nu stiu dar merita cautat pe net evenutal. In functie de controller (modelul placii de control al masinii care il cauti prin manualele masinii) iti cauti si post processorul adecvat pentru a reusii sa rulezi programele fara probleme.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×