Sari la conținut
Forum Roportal
mitt

Ce parere aveti de salariile invatatorilor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu zic, herald, sa mergi tu o zo macar la scoala, in locul unui invatator, sa vezi ce usor ,,se produc" banii! si nu mi se pare ca urlam sa ni se ofere bani pe stat la catedra. totusi, noi muncim la scoala!

 

scuze. ,,zi''

Am o idee despre cum munciţi voi la şcoală. Dacă ar exista numai salariaţi ca voi la firme, s-ar duce naibii economia, la fel cum se duce sistemul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic, herald, sa mergi tu o zo macar la scoala, in locul unui invatator, sa vezi ce usor ,,se produc" banii! si nu mi se pare ca urlam sa ni se ofere bani pe stat la catedra. totusi, noi muncim la scoala!

 

In momentul in care ai ales sa te pregatesti sa profesezi o meserie sunt convinsa ca stii care sunt avantajele si dezavantajele din domeniu, iar in invatamant niciodata n-au fost salarii mari!!!

Mai stiu urmatorul lucru: meseria ti-o alegi pentru ca iti place, altfel... te reprofilezi.

 

Se vorbea mai sus de lipsa de respect fata de cadrele didactice. Scuzele mele, dar in momentul in care elevii sunt instruiti pe criteriul: ''predau pentru banii pe care mi-i da statul, restul la meditatii" din partea mea acei "dascali" nu merita nici un fel de respect.

Cu parere de rau, dascalii cu dragoste de meserie sunt raritati :flowers:

 

Salariile sunt la nivelul la care şi-l poate permite economia reală. Punct.

Subscriu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este inadmisibil ca un cadru didactic sa primeasca cit un muncitor necalificat si poate mai putin decit acesta. Dar asta este scara de valori la noi si nimeni nu poate sau nu vrea sa faca nimic.

Un muncitor necalificat, dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu un profesor cu definitivat are cel putin 7 mil vechi. Poate nu sunt eu informata..in fine.

Eu nu sunt de acord cu greva, de ce? pentru ca la un program de 4 ore/zi e super in regula sa iei 6 mil :flowers: .

 

Eu am vrut sa intru in invatamant, sa am timp cacalau sa-mi fac si celelalte activitati.

Hai sa o luam altfel:

Un profesor are in pe luna aproximativ 90 ore(CHIAR MAI PUTIN)..zic bine? :flowers:

5500000/90 = aproximativ 61 111 lei/ora

 

da??

eu muncesc pe luna CEL PUTIN 250 ore X 61 111 = aprox 15 300 000

 

cati din romani au salariul in asta?? ma intreaba careva daca am timp sa gatesc?? daca beneficiez de un amarat de CONCEDIU...nu de 3 luni ca voi...eu cer macar o saptamana....in invatamant se lucreaza sambata??? cred ca NU.

 

Deci...cui nu-i convine...sa-si schimbe frate locul de munca, treceti cu capul in hartoage...ce responsabilitati are un profesor??? NICI UNA!!! Eu dc fac o comanda aiurea...imi servesc singura capu' pe tava .

 

Asa e romanu' mura-n gura

 

punct

 

sper sa nu prind vreun prof universitar sa se planga de salariu...ca-l injur :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce comici sunteti! mi-e mila... succes in meseriile banoase pe care le aveti! poate nu stiti ca noi avem examene in fiecare an, avem de lucru acasa pentru proiecte de finantare de la guvern, proiecte, insa, care nu par a primi accept decat pe hartie, avem de pregatit materiale pentru fiecare zi de scoala. si sa nu amestecam profesorii cu invatatorii sau cu prof. universitari! si daca tu crezi ca noi mergem la scoala in plimbare, te inseli. poate ca voi nu erati acum atat de harnici si da destepti daca nu treceati prin scoala... si daca nici tie nu-ti convine ca muncesti atat de mult, schimba-ti locul de munca! fa-te profesor sa ai viata usoara, rumoasa si plina de liniste si de concediu, 3 luni!!!! poate nu stii ca noi mergem la soala vara! daca nu stii despre ce e vorba, stai calma si discuta doar despre ce stii sigur. succes in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la faza cu concediul de 3 luni m-am prapadit de ras.Adica voi ati uitat de perioada de corigente?Uitati ca profesorii se chinuie sa ne educe,sa ne faca si noua(elevilor)un rost in viata?Am vazut undeva ca cica guvernu nu are nici o vina.Ba eu cred ca e chiar vina lor(a guvernantilor).Si ma rog de ce avem aceeasi senatori si parlamentari(aproape aceeasi)ca pe vremea comunistilor?Aceeasi mosi bosorogi care nu fac nimic decat sa ia bani?De ce toti au mertane si vile de 3 etaje?De unde au acesti bani?Va spun eu:Din buget!In loc sa dea banii unde trebuie,ei ii baga in buzunar....JOS CU BOSOROGII!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×