Sari la conținut
Forum Roportal
beggar

Avem colectionari?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am colectionat timp de cam 20 de ani cactusi. 3600 de feluri fiecare cu numele botanic al sau in latina. Una din cele mai mari si frumoase din Israel. Colectionari din alte tari veneau sa vada colectia mea.

aPROPO, EU AM FOST SI UNUL DIN INITIATORII INFINTARII SOCIETATII DE AMATORI DE CACTUSI SI PLANTE SUCCULENTE ROMANESTI.

http://www.cactusi.net/forum/aztekium-valdezii-t381-15.html

 

 

 

Editat de Inteleptul Sorinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io colectionez kilograme :(


Eu am colectionat timp de cam 20 de ani cactusi. 3600 de feluri fiecare cu numele botanic al sau in latina. Una din cele mai mari si frumoase din Israel. Colectionari din alte tari veneau sa vada colectia mea.

aPROPO, EU AM FOST SI UNUL DIN INITIATORII INFINTARII SOCIETATII DE AMATORI DE CACTUSI SI PLANTE SUCCULENTE ROMANESTI.

http://www.cactusi.net/forum/aztekium-valdezii-t381-15.html

 

 

 

sorinica, intelegem frate ce vrei sa zici si fara sa fol capslock


pare ca tipi la noi cand fol litere mari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io colectionez kilograme sad.png

sorinica, intelegem frate ce vrei sa zici si fara sa fol capslock

pare ca tipi la noi cand fol litere mari

Scuze-scuze- scuze. Nu am observat ca am trecut la capslock. Vezi ca prima litera am scris-o mica s nu mare ?. Asa ai fii inteles imediat ca este numai o gresala si nu am "tipat" la nimeni.

Editat de Inteleptul Sorinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filatelisti avem pe aci? Personal eu nu am colectionat timbre niciodata indsa o data in viata mea am avut o ocazie unica sa colectionez patru plicuri cu timbre care au fost stampilate intr-o situatie speciala.

Povestea este asa: in anul 1967 cand Egiptul a blocat marea rosie la vapoarele israeliene,contra legii maritime internationala si Abdul Naser,presedintele Egiptului a amenintat Israelul cu ub razboi in care,dupa ce a declarat,nu-i pasa ca un milion din soldatii lui sa moara in acest razboi dar Israelul sa fie nimicit, tristul rezultat pentru Egipta fost ca aviatia israeliana a nimicit aviatia egipteana in cam patru ore si armata israeliana a cucerit fasia Gaza si peninsula Sinai pana la Canalul de Suez in sase zile. In mijlocul acestui canal in lacul Amar,se gaseau in acel timp 4 vapoare comerciale de diferite natii care n au putut continua deoarece egiptenii au scufundat nave ca sa inchida trecerea prin canal. Echipajele au plecat si au ramas numai 3-4 marinari sa pazeasca vapoarele. Cu timpul ,inaintea razboiului , veneau turisti sa-i viziteze si cereau s li se puna stampila -posta a vaporului pe plicuri care erau pregatite dininainte.

Dupa 6 ani, in 1973 cand iar am avut un razboi cu egiptenii care l-am terminat cand armata israeliana a trecut canalul de Suez in apus la 101 km de Cairo,eu am avut onoarea sa fac parte din aceasta armata si am vizitat de cateva ori echipajele vapoarelor la care am adus apa si alimente cum si posta de la familile lor. De atuncia am 4 plicuri cu timbre israeliene stampilate de catre vapoarele care au fost paralizate cam 6 ani intr-un lac cu apa amara si minat de jur imprejur de catre egipteni. Asa ca si eu pot sa ma numesc azi filatelist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca undeva in ro mai gasesc colectia de surprize de la guma turbo, aveam si glosar pt ele. mare trafic faceam cu ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Suntem Funvertising si in perioada 2-6 Aprilie 2014 organizam Romanian Fun Festival, un festival axat pe notiunea de "fun" in toate expresiile sale. Una dintre acestea este evenimentul "Hobbyka", ce cuprinde expozitii de hobby-uri, respectiv colectii de masinute, bilete de concert, carduri si chibrituri. Daca esti pasionat de colectionarea unora dintre obiectele mentionate mai sus, te invitam sa ne trimiti un mail pana pe 30 martie 2014, pe adresa hobbyka@romanianfunfestival.ro, cu mesajul "Vreau sa expun" si cu urmatoarele informatii: nume, prenume, telefon, e-mail, hobby si numar de exponate.

Te asteptam sa-ti expui colectia alaturi de alti pasionati, sa comunici si sa te distrezi alaturi de altii ca tine! Liber-schimbismul e incurajat!

Pentru mai multe informatii acceseaza http://romanianfunfestival.ro. biggrin.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pfoai am ratat-o p-asta, am colecție de mașinuțe. :resent: 

Voi aveți colecții? Fără să fiți hoarderi, colecții specifice, vreau să zic.

Eu mai colecționez magneți de frigider adunați de pe unde mă duc. Numai cei cumpărați de mine intră în colecție, pe cei făcuți cadou nu-i pun la socoteală. Vara asta mi-am mărit colecția cu 9 magneți.

Și am mai început o colecție de vase de lut în miniatură sau, în orice caz, de mici dimensiuni, lucrate manual, amfore, ulcioare etc... Dar se pare că o să meargă greu, nu peste tot găsesc.

 

 

IMG_20220914_223558.jpg

IMG_20220914_225730.jpg

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.  Animale de plastic in miniatura. Bine, sunt pentru copii, care nici nu se mai ating acum ca au crescut si au pierdut interesul. Dinainte sa ii am aveam o obsesie cu animalele in miniatura. Cred ca vazusem un desen animat cu Arca lui Noe sau ceva; acolo erau sculptate din lemn. Cand eram copil ma intrebam cum ar fi sa produca vreo companie orice animal in miniatura din Atlasul Zoologic ( care ma obseda; desenam imagini de pe el). Dupa vreo 20-25 de ani am descoperit Amazon :))) . Trebuie tinute la vedere sau donate, ca degeaba stau pe  undeva inr-o cutie. Chiar uitasem de ele pana sa vad topicul asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sticle cu bauturi alcoolice de calitate superioara, e ultima placere ca ma uit si la forma si materialul sticlei care si gol are o valoare mai mare decat cu cat am cumparat cu vin cu tot!!!        Nu-mi ocupa loc vizibil, le tin sub pat in camera mea unde nimeni n-are ce cauta!!!      Mai colectionez si platouri de servit pe mese festive, care le cumpar in magazinele de Second Hand ca acolo ajunge marfa din casele unde au murit stapanii, mostenitorii vor doar banii din conturi si pe casa, masini, nu si din sertarele cu lenjerie intima  :o: 

Ma interesez pe computer mereu ce se cauta, dau cativa dolari pe o tava cu semnatura artistului cu anul producerii si alte detalii din material original.   Pe multe daca le-as vinde imediat as avea de castigat sute de dolari, deja, dar astept cand voi lua si mai mult, poate nepotii, pe astea le pastrez bine ambalate si intre Lavanda in camera mea, peste dulapul de haine care este construit in pereti, am si sertare accesibile cu o scara doar, unde tin si decoratiile de Craciun la margine, ca-s adanci si largi. 

Tot acolo am si altele de colectie nepretentioase precum reviste cu personalitati pe coperta ca Omu'i abonat la multe.  In Amerika este foarte la moda de colectionat de baieti "Baseball Cards" al fiului, CD-urile lor si al prietenilor de la facultati, carti de specialitate de computere si altele, medicale, farmaceutice, si nu mai stiu ce ca nu le-am citit. 

Posete si pantofi de la fii-mea.   Mai am eu o colectie de Sare de Bucatarie in multe culori si containere din diferite parti al lumii ca si boabe de piper, dar le vine randul la gatit, este o colectie temporara intr-un cabinet special in biroul meu pe langa ceaiuri si cafea si tot ce mai folosesc la gatit si nu expira mai devreme de o era geologica!!!

Am uitat de colectiile de mobila si alte acareturi de la colegii copiilor care se mutau din oras si temporar au adus la noi ca era loc pe terasa si debara, multe frigidere, TV-uri, sofa, canapele, fotolii, mese si masute, lenjerie de pat si multe colectii de vase si farfurii, linguri, prajitori de paine si masinarie de facut cafea, etc.   

Am platit gradinarii cu ele, erau chiar fericiti ca le-am si spalat inainte toate carparia si vasele.  Mai am niste barci sportive  atasat de tavanul din debara, biciclete sportive, echipament de facut muschi ca in saloanele alea, pe care se urca pisicii cateodata.  Inca n-am voie sa le dau, poate le vor instala undeva copiii, sint foarte grele.       

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×