Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

am citit cateva topicuri si in domeniul asta nu am vazut pe nimeni sa dea ''sfaturi''....din umila mea experienta va pot ajuta cu anumite lucruri..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit cateva topicuri si in domeniul asta nu am vazut pe nimeni sa dea ''sfaturi''....din umila mea experienta va pot ajuta cu anumite lucruri..

 

 

Pe mine cel putin ma intereseaza ce ne-ai putea impartasi! De exemplu ce se poate face cu rosturile decolorate( sau colorate in gri, sa zicem... :blink: )?Stii probabil ce urat se face dupa doar 2-3 ani rostul de la gresie; daca initial a fost aproape roz,acum are o culoare nedefinita(ca sa nu folosesc un termen mai urat)...Ai solutie si pentru asta? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine cel putin ma intereseaza ce ne-ai putea impartasi! De exemplu ce se poate face cu rosturile decolorate( sau colorate in gri, sa zicem... :) )?Stii probabil ce urat se face dupa doar 2-3 ani rostul de la gresie; daca initial a fost aproape roz,acum are o culoare nedefinita(ca sa nu folosesc un termen mai urat)...Ai solutie si pentru asta? :photo:

 

 

 

Vorbesti de Grout, materialul intre Tiles ??? Se poate vopsi, intreaba la magazinul de specialitate. Ori ce culoare ai alege, peste un timp se decoloreaza. Eu am pus negru intre tile verzi si acum sint negre/gri dar nu-mi pasa, eu nu ma pun pe munca doar din atit !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

stie cineva cum se montaeaza o cada din acril?

Cea veche avea picioare si avea in fata o masca de caramida si faianta .As vrea sa fie si cada noua masca ta la fel dar cand am cumparat-o nu avea picioare.Am mai cautat solutii pe net si am gasit o varianta in care se pun placi de bca sub cada si se umplu golurile cu spuma poliuretanica sau se face un pat de nisip pe care se pune cada.Chiar nu stiu care e cea mai buna solutie .

Daca stie cineva si alte variante....va rog sa imi spuneti si mie .Multumesc mult . :flowers: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine cel putin ma intereseaza ce ne-ai putea impartasi! De exemplu ce se poate face cu rosturile decolorate( sau colorate in gri, sa zicem... :flowers: )?Stii probabil ce urat se face dupa doar 2-3 ani rostul de la gresie; daca initial a fost aproape roz,acum are o culoare nedefinita(ca sa nu folosesc un termen mai urat)...Ai solutie si pentru asta? :flowers:

 

 

singura solutie este sa cureti chitul vechi,dai cu altul nou(ceresit ce 33) rezistent la apa iar peste acesta din urma aplici un strat de silicon(valabil numai pt baie),...e un produs nou tot de la ceresit......imi scapa numele acum....ii face reclama la misiunea casa....daca imi aduc aminte o sa-l postez

 

Salut!

stie cineva cum se montaeaza o cada din acril?

Cea veche avea picioare si avea in fata o masca de caramida si faianta .As vrea sa fie si cada noua masca ta la fel dar cand am cumparat-o nu avea picioare.Am mai cautat solutii pe net si am gasit o varianta in care se pun placi de bca sub cada si se umplu golurile cu spuma poliuretanica sau se face un pat de nisip pe care se pune cada.Chiar nu stiu care e cea mai buna solutie .

Daca stie cineva si alte variante....va rog sa imi spuneti si mie .Multumesc mult . :flowers: :friends:

 

 

 

se gasesc seturi de picioare pt cada in magazine, in jur de 50 ron,varianta cu spuma sau nisip nu este o alternativa...in cazul in care ai o problema la scurgere nu poti repara daca nu scoti spuma sau nisipul..

 

p.s. in cazul in care ai cumparat-o cu masca e musai sa fi avut si picioare...de regula masca si picioarele sunt incluse in pret cam la toti producatorii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit cateva topicuri si in domeniul asta nu am vazut pe nimeni sa dea ''sfaturi''....din umila mea experienta va pot ajuta cu anumite lucruri..

ce zici beqqar daca-ti trimit schite si imagini ma ajuti cu niste sfaturi cum sa-mi amenajez baia? Nu este graba, am timp si nu vreau sa fac ceva banal. Nu merita investit mult, este bloc si inca vechi, deci se poate oricind sa intervina reparatii pe coloana sau chestii de genul asta...dar cred ca se poate face frumos...ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce zici beqqar daca-ti trimit schite si imagini ma ajuti cu niste sfaturi cum sa-mi amenajez baia? Nu este graba, am timp si nu vreau sa fac ceva banal. Nu merita investit mult, este bloc si inca vechi, deci se poate oricind sa intervina reparatii pe coloana sau chestii de genul asta...dar cred ca se poate face frumos...ce zici?

scuze..nu am mai intrat pe roportal...daca pot, cu cea mai mare placere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

V-as cere si eu un sfat, legat de aranjarea faiantei la baie. Am doua culori: gri si alb. E ok sa fac doi pereti opusi alb, iar pe ceilalti sa pun randuri verticale de gri pe alocuri (ma rog, nu un rand gri si unul alb, ca ar arata cam ciudat totusi)?

 

Gresia este gri, ca si faianta.

 

Merci mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca ai incerca sa faci ceva cu randurile alea verticale... stiu eu, sa fie de inaltimi diferite, nu toate la fel din podea pana in tavan... :shout: Sa nu fie ceva monoton, ca si asa ai doi pereti albi... eu in locul tau, cu ce ai spus ca ai, as face pe fiecare perete cate trei randuri verticale de faianta gri, de inaltime diferita, eventual in "scara magarului"... oricum, nu imi pot imagina ce combinatie de faianta si culori ai... e lucioasa sau mata? Si nu stiu nici ce suprafata are baia, nici pe unde sunt geamul si usa... Si apoi, daca pui randuri verticale de o alta culoare, nu mai merge sa pui brau...

PS Pune si tu o pata de culoare, un rosu aprins ceva, ca daca obiectele sanitare or sa fie si ele albe, e cam monoton.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

V-as cere si eu un sfat, legat de aranjarea faiantei la baie. Am doua culori: gri si alb. E ok sa fac doi pereti opusi alb, iar pe ceilalti sa pun randuri verticale de gri pe alocuri (ma rog, nu un rand gri si unul alb, ca ar arata cam ciudat totusi)?

 

Gresia este gri, ca si faianta.

 

Merci mult

ai putea sa dai cateva detalii cu privire la marimea spatiului?

conteaza foarte mult..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×