Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Multumesc de ajutor si va mai dau cateva detalii.

 

Spatiul este cam de 2mx2m. Peretii pe care intentionam sa pun faianta alba sunt cei cu usa, respectiv cu geamul.

 

Faianta este mata.

 

Brau nu intentionez sa pun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa te joci in felul asta...ca in imagine..

..................

spatiul mic nu prea iti permite sa jonglezi foarte mult..

trebuie sa delimitezi prin nuante diferite zonele---lavoar--cada--wc--

dar faci asta mai mult pe verticala...pentru a crea iluzia de spatiu..

foloseste o oglinda maricica...

lumina multa, calda. ( exclus lumina de neon rece)

post-109817-1226418246_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e fain. Trebuie sa ai grija si la dimensiunile obiectelor sanitare, avand in vedere ca e o incapere destul de mica, si in continuare, trebuie sa insist pentru o pata de culoare. :blink:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e fain. Trebuie sa ai grija si la dimensiunile obiectelor sanitare, avand in vedere ca e o incapere destul de mica, si in continuare, trebuie sa insist pentru o pata de culoare. :huh:

hm...

ai tu ceva cu pata aia de culoare.. 8)

in cazul de fata, pata de culoare nu face decat sa atraga atentia asupra ei eliminand detaliile ce vor sa fie puse in evidenta, in valoare..( un lavoar frumos, o oglinda faina, o lampa de calitate, o cada misto---toate astea fac un intreg care nu trebuie neglijat)

exemplu: textura faiantei, granulatia, modelul format.

nu este cazul sa iasa in evidenta o "pata de culoare" in defavoarea intregului.. :D

hai sa-ti dau un exemplu concret:

cand m-am mutat aici unde stau, in bucatarie si baie era pe pereti o faianta veche si urata...

nu am avut bani sa o schimb deoarece suprafata este mare si eu vroiam sa fac si alte modificari care presupuneau bani multi.

asa ca, am optat pentru o varianta de mijloc pentru o perioada.

faianta fiind bleu,15x15 cm, am cumparat faianta albastru inchis de 20x20cm si am lipit.o peste cea bleu..

am lipit din loc in loc--aleatoriu--cate o placa--peste cea bleu ( exact la intersectia a 4 placi )..

efectul a fost misto...

la prima vizita a prietenilor am fost intrebati daca am schimbat faianta--( a fost o intrebare instantanee)

deci, asa am atras atentia mascand ce am vrut sa nu iasa in evidenta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 2 pe 2 plus obiecte sanitare potrivite pentru dimensiunile astea, nu prea ai ce intreg si nici ce detalii sa pui in valoare... asa ca macar de monotonie sa scapi. Bine, nu-i musai sa puna un obiect de mobilier ma colorat, e suficient un set de prosoape, sau accesorii de baie mai colorate, sa nu ai senzatia ca ai intrat intr-un film din anii 30. :huh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 2 pe 2 plus obiecte sanitare potrivite pentru dimensiunile astea, nu prea ai ce intreg si nici ce detalii sa pui in valoare... asa ca macar de monotonie sa scapi. Bine, nu-i musai sa puna un obiect de mobilier ma colorat, e suficient un set de prosoape, sau accesorii de baie mai colorate, sa nu ai senzatia ca ai intrat intr-un film din anii 30. 8)

si uite asa s-a rezolvat si cu pata de culoare... :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. La pata de culoare m-am gandit si eu si m-am gandit ca se rezolva cu prosoapele.

 

Si mai am intrebari. :D

 

Faianta trebuie pusa pana la tavan sau, daca nu, pana la 1,80? Daca ramane mai putin spatiu intre faianta si tavan (vreo 15 cm) arata aiurea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce adeziv se monteaza faianta pe rigips de umezeala, ca la contactul cu aburul din baie sa nu se desprinda? Exista un adeziv care sa faca priza pe suportul de ipsos???

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adeziv flexibil pentru interior Ceresit CM 16

 

Baumix ADX 12

 

ar trebui sa fie specificat si pe sac pt ce fel de suprafete e bun si ce medii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×