Jump to content
Forum Roportal
anaizzabella

Firmă sau regie proprie?

Rate this topic

Recommended Posts

am un teren de 7 arii si as dori sa construiesc o casa din primavara.cum e mai bine : cu firma sau in regie propie? detin 1700 000 000 lei si as dori-o la cheie. la aceasta suma pot apela la firma? am inteles ca echipa nu iti da garantie pe casa? si inca ceva: doresc sa fie construita din caramida toata.casa sa aiba cca 150 de m patrati suprafata desfasurata.ce fel de caramida imi recomandati? :flowers: astept sfaturile voaste si va multumesc

poti ridica casa+acoperisul cu o firma ca sa ai garantie....interiorul care reprezinta 2/3 din costul unei case il poti face si cu o echipa...ar costa mai ieftin...caramizi sunt multe..iti recomand wienerberger porotherm,macon,soceram

sa nu uiti sa ne spui cum decurg lucrurile :flowers:

poti ridica casa+acoperisul cu o firma ca sa ai garantie....interiorul care reprezinta 2/3 din costul unei case il poti face si cu o echipa...ar costa mai ieftin...caramizi sunt multe..iti recomand wienerberger porotherm,macon,soceram

sa nu uiti sa ne spui cum decurg lucrurile :flowers:

mersi mult, e o idee buna!

depinde f mult unde stai...daca esti din bucuresti te rupe....de regula se ia la m construit intre 150 si 250 euro.....iar la finisaje la fel..de exemplu g+f intre 80000 si 150000 m patrat....parchet laminat(desi nu iti recomand,e mai bun cel natural)50000...80000..........probabil la rosu o sa fie intre 10000 si 15000 euro +acoperis..conteaza cum negociezi

p.s. daca o sa-ti faci niste calcule la sange eu zic ca poti iesi in banii mentionati +-20%

am un teren de 7 arii si as dori sa construiesc o casa din primavara.cum e mai bine : cu firma sau in regie propie? detin 1700 000 000 lei si as dori-o la cheie. la aceasta suma pot apela la firma? am inteles ca echipa nu iti da garantie pe casa? si inca ceva: doresc sa fie construita din caramida toata.casa sa aiba cca 150 de m patrati suprafata desfasurata.ce fel de caramida imi recomandati? :scare: astept sfaturile voaste si va multumesc

Aveti o adresa de mail? Va putem ajuta cu constructia sau finisajele.

Buna,

Sunt curioasa sa aflu parerea mai multor proprietari referitor la " cine ne face instalatii sanitara"? Apelam la o firma specializata , cu instalatori calificati, cu scule de calitate, care ofera garantie pe lucrare sau apelam la o echipa de instalatori ( din ziarul local, net sau in urma unei recomandari)?

Merci.

Buna,

Sunt curioasa sa aflu parerea mai multor proprietari referitor la " cine ne face instalatii sanitara"? Apelam la o firma specializata , cu instalatori calificati, cu scule de calitate, care ofera garantie pe lucrare sau apelam la o echipa de instalatori ( din ziarul local, net sau in urma unei recomandari)?

Trăim

Edited by Hellena MD

am un teren de 7 arii si as dori sa construiesc o casa din primavara.cum e mai bine : cu firma sau in regie propie? detin 1700 000 000 lei si as dori-o la cheie. la aceasta suma pot apela la firma? am inteles ca echipa nu iti da garantie pe casa? si inca ceva: doresc sa fie construita din caramida toata.casa sa aiba cca 150 de m patrati suprafata desfasurata.ce fel de caramida imi recomandati? :jester: astept sfaturile voaste si va multumesc

Am inteles ca sunteti interesat de o firma de constructii.Suntem din Bistrita-Nasaud si ca sa va facem un pret informativ cam intre 30-35 euro/mp la rosu ,iar daca sunteti interesat va pot face un pret si pe mp la cheie.

am un teren de 7 arii si as dori sa construiesc o casa din primavara.cum e mai bine : cu firma sau in regie propie? detin 1700 000 000 lei si as dori-o la cheie. la aceasta suma pot apela la firma? am inteles ca echipa nu iti da garantie pe casa? si inca ceva: doresc sa fie construita din caramida toata.casa sa aiba cca 150 de m patrati suprafata desfasurata.ce fel de caramida imi recomandati? :dwarf: astept sfaturile voaste si va multumesc

Garantarea unei lucrari (legal)o poate face numai o firma!!!In regie proprie o sa ai multe batai de cap!!costuri suplimentare,stres cu muncitorii care au chef sau nu sa lucre.Neaparat angajeaza-ti un diriginte de santier care urmareste fiecare stadiu al lucrarii si tine leg cu arhitectul/proiectant.