Sari la conținut
Forum Roportal
ergo

De ce a aparut Hristos ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

Desi intrebarea mea (retorica ?) poate parea socanta, v-as ruga sa incercati sa spuneti ceea ce credeti despre "aparitia" lui Isus...

Recunosc ca sunt ateu - sper sa mai vorbiti cu mine ! - dar nu unul inrait, in sensul ca doresc sa dezbat pe teme religioase cu cat mai multa lume...mai bine zis, respect orice opinie !

Concret, parerea mea este ca Isus a "trebuit" sa apara la momentul respectiv al istoriei; parerea mea este ca a fost un simplu OM, de care unii au profitat la maximum (biserica ?)

Cu ce nu sunt de acord, din motive de pragmatism : invierea din morti; "minunile" pe care le-a facut, etc.

Fecioara Maria nascatoare de Isus, Duhul Sfant...toate acestea sunt simple povesti (parere proprie !) sau credeti ca au macar un sambure de adevar ? Rog argumentati !

Si ar mai fi cateva...

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Christos a aparut pentru a desavarsi procesul de individualizare prin care-a trecut omenirea. In vremurile stravechi omul se identifica si se simtea din aceeasi "plamadeala" cu inaintasii sai, cu stramosii. In timp, oamenii au devenit tot mai mult de sine statatori - fata de familie, de neam, de teritoriul pe care locuiau - iar momentul venirii lui Christos pe Pamant corespunde vremii in care devenise posibil ca omul sa-si primeasca Eul superior, cel prin intermediul caruia poate reveni in lumea spirituala (Imparatia Cerurilor) din care am decazut. Intreaga viata a lui Christos e un indemn la a schimba directia de evolutie, la a regasi intr-un mod nou legatura cu spiritualul, si de aceea si atrage atentia: "Imparatia Cerurilor este in mijlocul vostru."

 

In acelasi timp, din pricina despiritualizarii continue a omenirii, in acea vreme vechii zei nu mai puteau interveni in mod benefic in evolutie, fiind inlocuiti de fiinte demonice. Era un timp in care oamenii n-ar mai fi putut avea intelegere decat pentru un zeu intrupat, pentru Dumnezeu coborat in trup omenesc. Astazi traim o vreme in care majoritatea oamenilor nu mai au intelegere nici pentru atat, desi nu multi sunt suficient de sinceri ca s-o recunoasca. Dar nu e deloc departe timpul in care toata viata sociala, spirituala si de cunoastere va trebui refundamentata din temelii, si in care legatura cu lumea spirituala va deveni ceva de la sine inteles. Sigur ca sunt multi cei care-ar prefera ca lucrurile sa ramana vesnic asa ca acuma, dar necesitatile de evolutie nu tin seama de comoditatile unora, indiferent cat de mult s-ar fi instapanit in cultura moderna. Schimbarile vor veni oricum, si va fi cu atat mai bine cu cat din ce in ce mai multi oameni vor fi treji fata de ele, si nu vor trece prin viata dormind, asa cum se intampla cu atatia in ziua de azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus Christos a aparut fiindca era in planul lui D-zeu sa apara inainte de a fi creat primul atom din universul material. A fost profetit constant incepand cu Adam, cand se spune ca urmasul lui Adam va zdrobi cu calcaiul capul sarpelui (vezi in geneza). Mai departe in Biblie Iisus a fost profetit cu din ce in ce mai mare exactitate pana la detalii precise pe care le avem in Zaharia si Psalmii lui David. Si pe care doar Iisus le-a implinit exact

 

NU e vorba de spiritualitate, nici de religie, e vorba de a ajunge dupa moarte in Iad sau Rai (ambele fiind vesnice si nefiind din lumea materiala care va trece, asa cum a aparut din nimic acum 20 miliarde de ani incepand cu primul atom de hidrogen, tot asa va disparea FARA URMA, dar duhurile celor care au trait in ea vor ramane si toate vor fi imbracate cu un nou trup, unii pentru fericire vesnica, altii pentru ocara vesnica, depinde ce au ales, totul e ALEGERE).

 

Odata ce Christos a venit in lume, prin sacrificiul lui, TOTUL E ALEGERE, vrei sa fi oaie, sau capra. Depinde de fiecare. Faptele bune oricum nu le pot face decat cei drepti in inima (scriptul-programul) lor.

 

Unii vor trai si prin faptele lor bune, dar daca sunt atei, ar face bine sa isi tina pentru ei ateismul, fiindca daca vor face lucrari de distrugere a credintei in Iisus Chistos (cel care a venit in lume pentru pacatosi, si nu pentru neprihaniti) si vor duce la pierzare suflete de oameni pacatosi, care altfel s-ar fi putut mantui prin credinta, isi vor lua rasplata de amagitori, in pofida faptelor lor bune.

 

Legea a tinut pana la Ioan Botezatorul, mai departe avem mantuirea prin harul credintei in sacrificiul lui Iisus Christos, de aceea faptele nu va vor folosi la nimic daca faceti lucrari de ratacire de la credinta pentru semenii vostri, e cel mai grav pacat cu putinta, nu te poti mantui pe tine prin faptele tale si sa-i duci la pierzanie pe altii prin CUVINTELE TALE.

 

In materie de CREDINTA nu se admit "gusturi personale". Poti sa ai gusturi in ce priveste politica, gastronomia, etc. Cand vine vorba de Iisus nu se admit preferintele personala, iata de ce:

 

1. Pilat a intrebat de mai multe ori pe evrei, vezi in Matei: "nu gasesc nici o vina in El, vreti deci sa vi-l eliberez pe Acesta sau pe Barabbas?" iar evreii au strigat: "rastigneste-L (pe Iisus), sangele Lui sa cada peste capul nostru si al copiilor nostri, si a cazut, asa cum le-a profetit Iisus (2/3 din ei sfarsind sub ascutisul sabiei in anul 70, adica 1,3 milioane, cei mai multi care au scapat fiind crestini, acestia fugind la timp, asa cum ia sfatuit Iisus).

2. "Eu sun Adevarul, Calea si Viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" - asa a spus Iisus.

Asta ce inseamna? Ca odata ce va-ti nascut, nu ve-ti mai muri, e cea mai mare drama personala sa te nasti, pentru cei nemantuiti era mai bine sa nu se fi nascut (vezi Iuda Iscarioteanul). Nici un Duh de om sau inger nu a fost creat pentru a fi trecut in nefiinta, au fost create pentru vesnicie, asa cum spune ingerul lui Iisus in Apocalipsa. Unii pentru Rai, altii pentru Iad, ambele vesnice.

3. Nu exista scuza, n-am stiu...daca as fi stiu...etc. Evanghelia a fost tiparita si raspandita gratuit pe tot pamantul. Va veni ziua cand unii vor auzi cuvintele lui Iisus "In ziua aceea adevarat va spun ca voi zice: Nu va cunosc de une sunteti, plecati de la Mine blestematilor". Cand va veni ziua aceea (si ea vine pentru fiecare din noi, chiar in clipa mortii, cand timpul inceteaza) sa va aduceti aminte cuvintele lui Iisus.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU e vorba de spiritualitate, nici de religie, e vorba de a ajunge dupa moarte in Iad sau Rai (ambele fiind vesnice si nefiind din lumea materiala care va trece, asa cum a aparut din nimic acum 20 miliarde de ani incepand cu primul atom de hidrogen, tot asa va disparea FARA URMA, dar duhurile celor care au trait in ea vor ramane si toate vor fi imbracate cu un nou trup, unii pentru fericire vesnica, altii pentru ocara vesnica, depinde ce au ales, totul e ALEGERE).

 

iosafat, tu esti mare pericol pentru crestini. Si mai spui de altii ca au pe Diavolul, dar tu pe cine propavaduiesti EDIT ?

Raiul Paradisul sau Edenul sunt acelasi lucru si nu sunt halucinatii EDIT .

La ce mai citezi din Geneza daca nu crezi ceea ce este scris in ea? Edenul nu era material? Adam si Eva, sarpele, pomul cunostintei binelui si raului, toti pomii, nu erau materiale? Unde ai citit tu in Geneza ca acum 20 miliarde de ani Dumnezeu a creat atomul? Daca nu crezi ceea ce istoriseste Biblia despre ce se intampla cu cateva mii de ani in urma, cum poti sa crezi in niste calcule fara nici o baza despre miliarde de ani in urma? Tu esti crestin? Nu vezi ca te faci de ras cu toate confuziile astea?

 

Unii vor trai si prin faptele lor bune, dar daca sunt atei, ar face bine sa isi tina pentru ei ateismul, fiindca daca vor face lucrari de distrugere a credintei in Iisus Chistos (cel care a venit in lume pentru pacatosi, si nu pentru neprihaniti) si vor duce la pierzare suflete de oameni pacatosi, care altfel s-ar fi putut mantui prin credinta, isi vor lua rasplata de amagitori, in pofida faptelor lor bune.

 

Legea a tinut pana la Ioan Botezatorul, mai departe avem mantuirea prin harul credintei in sacrificiul lui Iisus Christos, de aceea faptele nu va vor folosi la nimic daca faceti lucrari de ratacire de la credinta pentru semenii vostri, e cel mai grav pacat cu putinta, nu te poti mantui pe tine prin faptele tale si sa-i duci la pierzanie pe altii prin CUVINTELE TALE.

 

Tu i-ti bati joc de Dumnezeu cu afirmatiile astea ametite.

Adica daca faci fapte bune nu vei fi rasplatit, dar daca faci fapte rele vei fi pedepsit?

Asta este batjocura care vine de la dumnezeul tau Diavolul. Dumnezeu cel viu si adevarat ESTE DREPT, stii ce inseamna asta? Citeste ce spune El:

 

tu, fiul omului, spune copiilor poporului tău: ,Neprihănirea celui neprihănit nu-l va m

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numai de la credinciosi poti sa citesti sau sa auzi asemenea aberatii continue....sper ca in alta viata sa vedeti raul pe care il faceti propagandul in continu

nu conteaza de ce a aparut sau cum, conteaza ce a facut si probabil ca era pe cale sa revolutioneze sau sa lumineze masele intr-un asemenea fel incat biserica isi pierdea monopolul asupra gloatei.....probabil ca a fost prea destept si prea bine intentionat pt vremea lui si se stie foarte bine cum sfarsesc asemenea oameni..se poate foarte bine sa fi fost si un diavol converiti in fiul lui d-zeu de biserica, nimic nu ar mai fi de mirare la cate magariii s-au facut si se fac.......ma intreb cati cred cu adevarat in perpetuare continua a acestui mit, cum e posiibil ca cineva sa creada ca poti pastra intact ceva pe o perioada de 2000 de ani..situatia este atat de absurda incat devine pur si simplu comica...continuam sa cautam acul in carul cu rahat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
numai de la credinciosi poti sa citesti sau sa auzi asemenea aberatii continue....sper ca in alta viata sa vedeti raul pe care il faceti propagandul in continu

nu conteaza de ce a aparut sau cum, conteaza ce a facut si probabil ca era pe cale sa revolutioneze sau sa lumineze masele intr-un asemenea fel incat biserica isi pierdea monopolul asupra gloatei.....probabil ca a fost prea destept si prea bine intentionat pt vremea lui si se stie foarte bine cum sfarsesc asemenea oameni..se poate foarte bine sa fi fost si un diavol converiti in fiul lui d-zeu de biserica, nimic nu ar mai fi de mirare la cate magariii s-au facut si se fac.......ma intreb cati cred cu adevarat in perpetuare continua a acestui mit, cum e posiibil ca cineva sa creada ca poti pastra intact ceva pe o perioada de 2000 de ani..situatia este atat de absurda incat devine pur si simplu comica...continuam sa cautam acul in carul cu rahat

 

DarkBringer, dumnezeul vostru nu a demanstrat inca nimic referitor la prelungirea vietii individului dincolo de moarte. Voi va bazati pe evolutia genarala a nivelului de trai in societate, dar in tot acest timp in care cei in floarea varstei sunt indiferenti ca tine, in restul lumii mor sute de milioane de persoane fara nici o speranta de a mai reveni vreodata la viata, pentru ca PORCARIA REINCARNARII nu are nici un fundament si este o inventie a Diavolului cu care linisteste pe cei care iubesc pacatul si nu vor sa vina la Hristos SINGURUL CARE ARE NEMURIREA. Voi nu vreti sa acceptati pe Hristos, singurul Fiu a lui Dumnezeu, dar sperati sa fiti favoritii Lui si sa va reincarneze nus' de cate ori. Va inselati amarnic. Isus a dovedit putere Sa asupra mortii, si sunt miliarde de oameni care cred sau au crtezut in asta. Dar MAREA MINCIUNA a reincarnarii cine a dovedit-o vreodata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DarkBringer, dumnezeul vostru nu a demanstrat inca nimic referitor la prelungirea vietii individului dincolo de moarte. Voi va bazati pe evolutia genarala a nivelului de trai in societate, dar in tot acest timp in care cei in floarea varstei sunt indiferenti ca tine, in restul lumii mor sute de milioane de persoane fara nici o speranta de a mai reveni vreodata la viata, pentru ca PORCARIA REINCARNARII nu are nici un fundament si este o inventie a Diavolului cu care linisteste pe cei care iubesc pacatul si nu vor sa vina la Hristos SINGURUL CARE ARE NEMURIREA. Voi nu vreti sa acceptati pe Hristos, singurul Fiu a lui Dumnezeu, dar sperati sa fiti favoritii Lui si sa va reincarneze nus' de cate ori. Va inselati amarnic. Isus a dovedit putere Sa asupra mortii, si sunt miliarde de oameni care cred sau au crtezut in asta. Dar MAREA MINCIUNA a reincarnarii cine a dovedit-o vreodata?

 

daca daca nu ma cunosti nu ma judeca k? nu ai nici cea mai vaga idee din ce sau cum gandesc eu.....d-zeul meu? stai linistit ca cel care este al meu este si al tau, numai ca eu il percep in forma cea mai apropiata de realitate....minciuna reincarnarii? poate sa fie si minciuna numai ca exista extrem de multe dovezi care sa o ateste si sa o sustina si este foarte logica.....tu ce crezi ca asta e singura noastra viata pe care am avut-o pana acuma? gata am o viata,cred in isus si d-zeu, nu pacatuiesc,imi platesc taxele si impozitele, provaduiesc putin din biblie si gata ai parte de viata vesnica si de nesfarsitele gradini ale edenului? pai daca unii dintre voi gandesc asa inseamna ca aroganta si trufia lor nu cunoaste margini,sfidati puri si simplu universul si implicit creatorul.....daca d-zeu este asa cum ar trebui sa fie o sa aveti o surpriza de proportii la judecata ^^...trist ca in 2000 de ani progresul nostru spiritual este la fel de mare ca pasul unei furnici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DACA MAINE-POIMAINE TE-AR LOVI O BOALA GREA(DOAMNE FERESTE) SI DOCTORII TI-AR SPUNE CA MAI AI CATEVA SAPTAMANI DE TRAIT ....TE ASIGUR CA S-AR ALEGE PRAFUL DE ATEISMUL TAU.Mai bine ai privi in jur si (cateodata)in oglinda si daca iti deschizi mintea ai sa observi ca nu ai cum sa fi rodul unui lant de intamplari haotice petrecute cu milioane de ani in urma.Totusi,intrebarea esentiala pentru tine e urmatoarea:

CE TE COSTA SA CREZI?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×