Sari la conținut
Forum Roportal
SK

Transfer PR

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din ceea ce am citit pana acum am aflat ca la schimbul reciproc de linca-uri intre 2 site-uri, are loc un transfer de PR care te poate ajuta la o clasare mai sus in google.

 

Din tot ce am citit este ca ai de castigat daca faci schimb de linca-uri cu site-uri cu un PR cat mai mare (si mai mare decat al tau)

 

Problema la care caut o rezolvare este ca site-ul meu are un PR5 si am facut schimb de linca-uri cu 2 site-uri cu PR0.

 

Stie cineva daca ma afecteaza in vreun fel la PR chestia asta ?

Eu nu am nici o idee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eficienta schimbului de linca-uri a inceput sa scada in ultimul timp.

 

Trebuie avute in vedere mai multe aspecte daca vrei sa faci schimb de linca-uri:

- site-ul are un profil asemanator;

- unde vor fi plasate linca-urile respective, cate linca-uri mai sunt pe pagina respectiva;

- daca ti se ofera sa ti se puna linca-ul pe o pagina specil facuta in acest sens nu te va ajuta cu nimic;

- conteaza si PR paginii respective; daca tu zici ca are 0 trebuie vazut daca site-ul respectiv nu este cumva penalizat pentru ca daca este penalizat te poti alege si tu cu o penalizare; Google nu va penaliza pe nimeni daca apar linca-uri spre site-ul lor pe site-uri ciudate, e si normal deoarece nu ai cum sa controlezi acest aspect in schimb poti sa controlezi spre ce site-uri pui linca-uri; trebuie sa ai in vedere ca Google faca update la PR in toolbar tot mai rar (trimestrial) deci daca site-ul respectiv este nou va arata PR 0 pana la urmatorul update.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi ai idee daca atunci cand faci schimb de linca-uri si ai PR9 (presupunem) cu un site cu PR 2, iti scade ceva tie din PR9 ?

 

O sa cercetez mai bine cele 2 site-uri pentru ca nu sunt warez sau xxx.

(unul este de psihologie si unul cu felicitari)

 

Mersi pentru raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vei distribui mai putin PR la subpaginile tale, deci vei primi mai putin PR de la ele deci poti spune ca iti scade.

Daca pe pagina ta sunt multe linca-uri unul in plus sau in minus nu are asa o mare influenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ideea e simpla, fa schimb de lincauri cu PR egal sau mai mare decat tine. De multe ori bacca-lincaurile (cele spre tine) la care face Google destul de des updatarea (ultima data a fost acuma vreo 3 saptamani si a durat 3 zile) fac diferenta. Ia uita-te la siteuri cu PR mare la bacca-linca. Ai optiunea in Google Toolbar sau scrii in Google toolbar linca:www.siteultau.ceva

Am mai discutat si cu SEO destul de valabili pe piata din US si imi ziceau ca la disperare poti apela la un numar mare de lincauri chiar si pe pagini cu PR0 doar sa nu fie ban-ate in Google. :) Cat despre banare se poate intampla oricui dintr-o greseala de management a siteului. De exemplu mie mi-a fost banat un site deoarece avea fonturile cu gri pe fond alb, nu era un gri deschis care sa nu faca contrast, dar Google a considerat ca ascund text si PAF...ban..si m-am pus eu sa recreez site-ul :)

Oricum pana acuma am promovat siteuri ale unor clienti chiar si la hei rup (adica cu cantitate mare de lincauri spre siteul lor de pe orice tip de PR) si a dat rezultate bune as spune.

 

Ovi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×