Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Merita sa ai ECDL?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...sau, si mai pompos, "Permisul European de Conducere a Calculatorului" . Mi se pare cam amenintatoare denumirea asta... prea de tot, doar ne asezam la tastatura, nu ne rucam la volan! In fine, trecand peste asta, as vrea sa stiu si eu:

- Merita sa investesti ~70 - 80 de euro (taxa ce nu include cursurile, decat cele 7 examene-module si eliberarea documentului) pt acest mult mediatizat atestat de cunostinte IT&C, chiar daca este recunoscut in toata Uniunea Europeana + in alte peste 100 de tari din lume?

- Merita sa mai fac si acest efort chiar daca mai am absolvit un curs de atestare PC "autohton"? (eliberat de Unisoft Computers SRL Constanta prin 1999, vreme la care, stiti si voi, nici nu se pomenea de ECDL, iar firma amintita mai sus era considerata una din cele mai serioase centre de instruire din Ro. :tease: )

- S-a lovit cineva, in perioada cautarii unui loc de munca, de obligativitatea/necesitatea ECDL la angajare?

- Are cineva dintre voi ECDL ? :good: Ms. mult pt atentie.

 

mai multe info: http://www.ecdl.org.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti functionar public, etc... sau vrei sa devii, ia-ti Permisul European de Conducere al Computerului.

De asemenea daca vrei sa lucrezi in strainatate (la birou si nu in constructii).

1999 ? au trecut niste ani de atunci.....daca costa examinarea 80 euro (inclusiv cardul+permisul- nu-i scump), si-ti permiti financiar, si ai nevoie de un atestat "etalon" la nivel european, ...incearca sa-l obtii.

 

Eu sunt examinator ECDL...daca ai intrebari, neclaritati, etc...iti raspund cu placere. Mai ales daca ai rabdare sa-ti raspund caci timpul liber mi-e limitat.

 

PS Cauta pe cu un motor de cautare detalii despre ECDL in tarile din Europa sa vezi ce preturi au/modul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am obtinut anul acesta ECDL-ul si sunt sigura ca pe viitor imi va fi de folos..Nu doar daca vrei sa devii functionar public trebuie sa detii aceasta diploma..dupa cum puteti observa aproape peste tot s-a introdus computerul si ti se cere sa stii sa-l folosesti.Pe viitor probabil ca va fi un criteriu decisiv cu privire la o eventuala angajare si de ce sa nu detii un as in maneca fata de celalalt ..sa ai un avantaj?Aceasta diploma este recunoscuta in multe tari si cred ca oricine poate sa o obtina daca vrea(eu am studiat dupa 2 carti care cuprindeau cele 7 module).Care e interesat sa ma contacteze pe PM pt detalii despre acest examen.

 

 

 

cretinel si la noi in tara liceenii sunt informati sa stii...nu pot sa spun ca se studiaza la orele de informatica,dar pe mine m-a informat dirigintele despre examen si m-a ajutat de cate ori am avut neclaritati.Liceul nostru este centru de sustinere ECDL si nu este singurul din oras sau din tara.Am cumparat cele doua carti de la secretariatul liceului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am obtinut anul acesta ECDL-ul si sunt sigura ca pe viitor imi va fi de folos..Nu doar daca vrei sa devii functionar public trebuie sa detii aceasta diploma..dupa cum puteti observa aproape peste tot s-a introdus computerul si ti se cere sa stii sa-l folosesti.Pe viitor probabil ca va fi un criteriu decisiv cu privire la o eventuala angajare si de ce sa nu detii un as in maneca fata de celalalt ..sa ai un avantaj?

 

 

Sincer, nu aş angaja pe cineva

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spuse Deea:

dupa cum puteti observa aproape peste tot s-a introdus computerul si ti se cere sa stii sa-l folosesti.Pe viitor probabil ca va fi un criteriu decisiv cu privire la o eventuala angajare
.

Yeah, right. Daca mi se va cere vreodata sa-mi demonstrez capacitatile, o sa le demonstrez. N-am nevoie de o diploma costisitoare pentru asta. Si, dear Deea, computerul e o scula raspandita deja de cativa ani buni, nu e o chestie recenta :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt examinator ECDL...daca ai intrebari, neclaritati, etc...iti raspund cu placere. Mai ales daca ai rabdare sa-ti raspund caci timpul liber mi-e limitat.

 

PS Cauta pe cu un motor de cautare detalii despre ECDL in tarile din Europa sa vezi ce preturi au/modul!!!

 

Şi de ce presupui că preţul ar trebui să exprime valoarea, dacă nu sunt indiscret?

 

Pe mine m-ar interesa, din pură răutate :flowers: c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi povestea cineva ca un tip care a folosit computerul 4 ani, fara sa se uite prin manuale, doar putin prin help si cu ce a invatat de la altii, a luat ECDL cu brio, la teoria generala si la utilizarea Wordului si Excelului. Trebe sa fii batut in cap sa NU le iei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi de ce presupui că preţul ar trebui să exprime valoarea, dacă nu sunt indiscret?

 

Pe mine m-ar interesa, din pură răutate :crazy: c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×