Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Amigdalita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am fost si eu diagnosticat cu amigdalita cronica si laringita cronica (ultima e boala profesionala, vorbesc f. mult). am citit ca sunt greu de vindecat, daca nu imposibil. mi s-a recomandat pe linga niste pastile de moment o cura de ulei de catina, tinctura de propolis si niste gargara cu apa sulfuroasa. intrebarea mea este: are vreun rost sa ma apuc de tratamentele astea naturiste? au vreun efect sau le iau degeaba? a incercat cineva (dintre cei cu amigdalita) si i-a facut bine? multam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut amigdalectomie in 1999,la varsta de 27 ani,e f. dureros mai ales ca m-am operat clasic,ma saturasem sa fie in permanenta inflamate si cu puroi in gat,chiar daca facusem tratamente.De 8 ani,nu am problemele pe care le aveam,atat ca simt in permanenta o jena in gat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut! Am o problema de foarte mult timp cu amigdalele si nu am putut sa o rezolv! De mic copil am avut amigdalele mari, si am avut probleme cu ele! Am urmat un tratament mai demult(nu mai stiu numele doctorului), dar se pare ca acum iar am inceput sa am probleme! Poate imi spune si mie cineva ce tratament naturist as putea face ca sa scap de asta, sau macar sa amelioreze un pic starea amigdalelor! Am avut si puncte de puroi care dispareau repede, fara sa fac febra, am inghitit cu pumnul medicamente, dar degeaba!

Lasa prostiile naturiste si opereaza te :flowers: :hi: ;) dar fii atent, eu la un an dupa ce le-am scos am racit la plamani asa ca mare grija 1 an 2.

Daca nu rezolvi problema ,mai incolo or sa apara si alte probleme mai grave.

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daka glandele in permanentza se confrunta cu o astfel de prob pur si simplu nu are rost sa mai atirne la u.Daka nu`shi mai indeplinesc functziile normal mai bine sa scapi de ele pina ce nu s`a agravat mai tare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai linistita.si eu am trecut prin ceea ce povestesti tu.

acele graunciuoare sunt numite ``cazeum``.acesta este un puroi in spatele amigdalelor rezultat in urma racelilor repetate(mentionez ca eu raceam de vreo 5 ori/iarna cu febra pana la 39 de grade).este foarte bine ca elimini acest puroi.puroiul acesta si inflamarea amigdalelor este determinata de streptococ...un microb care se localizeaza de cele mai multe ori in amigdale sau faringe.

 

pt a scapa de acest microb si astfel si de raceli trebuie sa folosesti ALBASTRU DE METIL( se gaseste la orice farmacie nu este scump in jur de 5 lei).Acest dezinfectat se aplica pe amigdale(este neplacut la inceput) cu un bat in varf cu vata...cam de 3 ori pe zi...acest medicament va face sa iasa tot puroiul care il mai ai in amigdale...numai ca trebuie sa te dai cam 3 luni.daca poti incearca sa apesi amigdala cu degetul si vei vedea puroiul care va iesi din amigdala asemenea unui purroi dintr-un cos.

 

Dupe acest ``tratament``...cumparati DECASEPTURI CU ALBASTRU DE METIL...sunt foarte bune deoarece...dupa ce ai scapat de streptococul din amigdale acesta se muta in faringe..si acolo nu mai ai cum sa aplici albastru de metil cu vata...asa ca treguie sa sugi aceste decasepturi timp de cateva luni...3/zi..dupa fiecare masa....

 

 

este eronata acea idee ca daca iti scoti amigdalele vei face faringite si bronsite...adevarul este ca o data ce amigdala este scoasa..microbul care initial se localizeaza in amigdale..``nemaiavand casa`` se muta in faringe...asta e toata filozofia....

 

asa ca din proprie experienta iti zic LBASTRU DE METIL...(nu te speria daca urina iti va fi de culoare verde sau chiar albastra...este ceva obisnuit atunci cand iei albastru de metil)....vindecarea este garantata....eu nu am mai racit dupa acest tratament deloc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×