Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Amigdalita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit ca in acest sezon amigdalita este una din cele mai frecvente boli.

Din pacate nu am scapat nici eu si nu a fost prea bine: am fost internat am facut antibiotic (injectabil) plus ca trebuie sa mai fac vre-o trei luni (cel putin) Retarpen (un medicament care doare rau:) )

 

Asa ca va dau un sfat:

Feriti-va de raceli iar daca se intampla sa va imbolnaviti tratati boala foarte bine. Nu e de gluma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut! Am o problema de foarte mult timp cu amigdalele si nu am putut sa o rezolv! De mic copil am avut amigdalele mari, si am avut probleme cu ele! Am urmat un tratament mai demult(nu mai stiu numele doctorului), dar se pare ca acum iar am inceput sa am probleme! Poate imi spune si mie cineva ce tratament naturist as putea face ca sa scap de asta, sau macar sa amelioreze un pic starea amigdalelor! Am avut si puncte de puroi care dispareau repede, fara sa fac febra, am inghitit cu pumnul medicamente, dar degeaba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai amigdalita cronica, la aia nu prea ai ce-i face. eventual sa-l intrebi pe un ORL-ist daca e cazul sa ti le scoata, desi nici asta nu e cine stie ce afacere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat de doua ori in viata sa mi se umfle amigdalele, de doua ori fiind extrem de bolnava de gripa.

 

In rest, nu am avut probleme cu amigdalele. :yahoo:

 

 

 

Nu prea e bine sa le scoti, desi asta ar fi indicat..

 

Nu stiu ce sa-ti zic, din pacate. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa ai niste probleme de exprimare,sau poate chiar de exprimare sexuala.poti face o pasta din argila cu apa(cea galbena e cea mai gustoasa) si sa te ungi singur pe amigdale(adica in fundul gurii,se simte ca un grilaj larg,cumva)-cam din 3 in 3 ore. in plus,pune-ti cu leucoplast cu doua boabe de griu pe mijlocul celei de-a doua falange a degetului mare(vreo citeva nopti).incearca.succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un istoric cumplit la capitolul asta... Nu mai era antibiotic care sa ma ajute cu ceva, de tratamente naturiste nu mai vorbesc. Inainte de a ma hotari sa am un copil, mi s-a recomandat sa imi fie scoase pt ca nu as fi reusit sub nici o forma sa scap 9 luni fara vreo 3-4 infectii. Din experienta mea recomand operatia fara sa stau pe ganduri, sunt 4 ani de cand nu am mai fost racita niciodata. Operatia la varsta adulta este CUMPLITA, insa merita.

Editat de smaranda78

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!

Amigdalele mele erau mai mereu inflamate si luna de luna faceam tratament cu antibiotic injectabil, asa ca ai mei au hotarat sa ma opereze si sa ma scape de un chin!

De atunci au trecut 11 ani si ma simt foarte bine,insa dezavantajul a fost ca am facut o laringofaringita acuta si de atunci mi s-a ingrosat considerabil vocea, plus ca am o tuse constanta.

Asa ca exista avantaje si dezavantaje, depinde cum privesti problema!

Multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×