Sari la conținut
Forum Roportal
cimbru

Ce e aceea o secta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu ai spus candva asta: "Eu zic sa te mai informezi... Cel putin in ce priveste mormonii,te asigur ca ei sunt de parere ca Isus Cristos este American"

 

Ei nu cred asta despre Iisus Hristos.....sau este da' in aceeasi masura in care e si roman

Cat despre erezii....ereziile despre ei sunt mai multe cu mult decat ereziile lor.

:flowers: In lumina Scripturii, Isus nu e nici roman,nici american,nici grec,nici nimic altceva decat evreu .S'a nascut ca evreu si cu asta basta.

Este o exagerare pe care in general americanii tind sa o faca.Isus e la fel de american cam cum e si pizza ca care se lauda si care e toata ziua made in Italy :crazy: ! Dar asta e o alta poveste ! :crazy:

 

 

Daca cercetezi si scri ceva concret este altceva. Ei atata au inteles dar crezi tu ca e mai rea intelegerea lor decat a celor care includ ritualuri cu moaste, morti, superstitii, icoane, stalpi etc...

Neluand in calcul faptul ca avem pareri diferite despre ce scrie si ce nu scrie in Biblie,totusi,aici nu comparam greselile doctrinare din crestinism,asa ca intrebarea ta nu are rost.

Concluzie,mormonii NU au aceeasi Biblie cu cea a crestinilor.PUNCT! :P

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

concluzia cu mormonii? au vechiul, noul testament? da. au alta carte considerata sfanta? iarasi da - cartea lui mormon. contravine asta "normelor" ? parerea mea - din nou da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: In lumina Scripturii, Isus nu e nici roman,nici american,nici grec,nici nimic altceva decat evreu .S'a nascut ca evreu si cu asta basta.

Este o exagerare pe care in general americanii tind sa o faca.Isus e la fel de american cam cum e si pizza ca care se lauda si care e toata ziua made in Italy :P ! Dar asta e o alta poveste ! :crazy:

 

Mie mi se pare ca tu aici incerci sa dregi ciorba ori cu smantana ori cu bors ori cu...

Ai spus asa: "Cel putin in ce priveste mormonii,te asigur ca ei sunt de parere ca Isus Cristos este American"

 

Ai zis mormoni nu americani. Nu toti mormonii sunt americani....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concluzie,mormonii NU au aceeasi Biblie cu cea a crestinilor.PUNCT! :flowers:

 

Eu spun ca au. Mereu cand am discutat cu ei am discutat pe aceiasi biblie. Sigur tu poti sa crezi ce doresti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare ca tu aici incerci sa dregi ciorba ori cu smantana ori cu bors ori cu...

Ai spus asa: "Cel putin in ce priveste mormonii,te asigur ca ei sunt de parere ca Isus Cristos este American"

 

Ai zis mormoni nu americani. Nu toti mormonii sunt americani....

Nu...da'si trag radacinile de acolo :flowers: !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neluand in calcul faptul ca avem pareri diferite despre ce scrie si ce nu scrie in Biblie,totusi,aici nu comparam greselile doctrinare din crestinism,asa ca intrebarea ta nu are rost.

 

Pai tu pur si simplu faci afirmatii care nu sunt scrise in biblie cateodata :lol2: Este normal sa avem pareri diferite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu spun ca au. Mereu cand am discutat cu ei am discutat pe aceiasi biblie. Sigur tu poti sa crezi ce doresti...

au aceeiasi biblie cand discuta cu tine ca sa te impresioneze dar ei nu invata despre dumnezeu din ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mlq cred ca te inseli...Ei doar cred ca Joseph Smith a fost un profet si un trimis al lui Dumnezeu. Folosesc biblia in interpretarile lor dar folosesc si cartea lui mormon...Pentru ei canonul biblic include si aceea carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×