Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

Buna Lynda.Dupa acest tratament nu te simti mai bine?Iar xanaxul il iei de mult prea mult timp(tratamentul cu xanax nu trebuie sa depaseasca 3-4 luni).De ce nu vorbesti cu psihiatrul care ti-a dat tratamentul?Poate il schimba sau inlocuieste ceva.Totusi il iei de 3 ani...

Ai incercat sa faci psihoterapie?

Mai sunt cateva subiecte pe aceasta tema poate gasesti ceva care te-ar putea ajuta,dintre care unul deschis de mine "Grup de sustinere pentru anxiosi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lynda, imi pare rau pentru situatia in care te afli si, din nefericire, sunt asa multe cazuri de genul asta incat mi se pare revoltator ca nici o institutie abilitata nu se sesizeaza. Eu am suferit aproape 1 an de zile din cauza tulburarii de panica si a anxietatii, iar cateva luni de agorafobie. Nu trebuie sa disperi, pentru ca nu e o boala de netratat. Numai ca, eu consider ca medicina nu ofera solutii prea bune. Tratamentul mau a insemnat terapie cognitiv comportamentala + terapie reiki + terapie cu remedii florale Bach. Singurele obstacole in calea tratarii sunt: propria vointa (inteleg foarte bine la ce te refereai cand vorbeai despre santaj, m-am prins si eu de asta la un moment dat) si terapeutii incompetenti. Cunosc persoane care au facut ani de terapie si n-au avut nici un rezultat. E foarte adevarat ca un terapeut nu te vindeca, ci tot tu singur o faci pana la urma, dar rolul lui e sa te invete cum sa te vindeci. Totodata, sunt si alte topicuri pe tema asta pe forum si gasesti multe mesaje interesante si mai poti intra si pe forumul http://anxietate.evonet.ro/anxietate, care este dedicat exclusiv anxiosilor. Insa, sfatul meu e sa iti gasesti un terapeut bun si sa scazi treptat pana la 0 medicamentele, pentru ca astea sunt o solutie doar pe termen scurt. Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am suferit de atacuri de panica in clasa a 12`a .

Am fost si la psihiatru,mi s`a dat tratament,dar nu am luat nici o pastila.Psihoterapie am facut 2 sedinte,dar nu mi`a placut si am renuntat sa mai merg...nu mi`a placut sa vb atatea despre viata mea cu o persoana.

O idee ar fi si sa eviti situatia sau locul care iti provoaca atacurile de panica....sau sa treci cat mai rar pe acolo.

Autosugestia te poate ajuta f mult...respira adanc si incurajeaza`te in gand singura.

Ar fi bine sa`ti faci prieteni,sa iesi cat mai mult cu ei...chiar sa ai un iubit.

Singuratatea te face anxioasa.

Editat de dazza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O idee ar fi si sa eviti situatia sau locul care iti provoaca atacurile de panica....sau sa treci cat mai rar pe acolo.

 

E o mare prostie sa eviti locurile care iti provoaca anxietate.Nu faci decat sa te izolezi si usor usor sa ajungi sa te inchizi intre patru pereti,sa devii agorafobic,etc.Deci in nici intr-un caz NU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca acea persoana e agorafoba? ii este frica sa iasa din casa.ce face,se inchide in casa,ca sa evite??

daca vrei vorbim de lucruri mai minore,unei persoane ii e frica de supermarketuri? ce face? nu mai intra in nici unul din ele? evitand,nu va face decat locurile si lucrurile care ii provoaca anxietate sa se mareasca.

Trebuie sa isi invinga teama si sa dea piept cu lucrul care ii provoaca anxietatea,nu degeaba in multe fobii si anxietate se recurge la "terapia prin expunere"(iti e frica sa te duci in piata,acolo te duci si usor usor anxietatea va disparea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut atacuri de panica. Intr-adevar, tratamentul medicamentos ajuta dar reteta ideala include si psihoterapie cognitiv-comportamentala. O sa va dau cateva informatii care cred ca or sa va ajute.

Timp de sute de mii de ani, atacul de panica a fost util animalului-om, care traia in conditii extrem de dure. In fata unui pericol real omul avea doar doua optiuni, fuga sau, din disperare, lupta. Au existat, asadar, argumente pe parcursul evolutiei speciei noastre pentru implementarea acestei reactii la pericol.

Atacul de panica survine inconstient

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era mai usor sa dai linkul decat sa dai un copy/paste de pe alt site?(intamplator am citit si eu pe acel site asta)

Cred ca era mai de ajutor un sfat persoanei care a deschis topicul din propria ta experienta :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt noua pe aici dar totusi poate ca nu ma veti ignora :o: Eu am facut progrese f.mari datorita vointei!!!!!bineinteles, cu ajutorul alor mei si al iubitului meu si nu in ultimul rand rugandu-ma.Cea mai mare prostie e sa evitati locul unde ai patit sau etc.Eu am patit pe masina si din contra am mers cat mai mult cu masina si multe altele,dar ceea ce e mai urat e ca lucrurile care ti se pareau perfect normalle inainte acum ti se par de nesuportat uneori.Eu spun ca am mers impotriva curentului, si asa ar trebui sa facem toti,dar nu a fost usor.Povestind, doar,........totul pare mult mai usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×