Sari la conținut
Forum Roportal
nike

Retete de lux

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

struguri-ruby-roman-1.jpg

Ciorchinele de struguri care se vinde cu prețul unui autoturism. Istoria soiului Ruby Roman – Evenimentul Istoric

*Nici strugurii nu justifica pretul, doar pentru cativa sariti de pe fix din Japonia!!! 

In MARKETING este o zicala: Nu exista o marfa pe LUME pentru care sa nu existe un client excentric!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amplă acțiune a Poliției Române! 1.200 de kilograme de trufe negre au fost confiscate

Amplă acțiune a Poliției Române! 1.200 de kilograme de trufe negre au fost confiscate – Monden

*Pe poza se vede Politia Romana???    Putini recunosc ce vrea sa fie in loc de politia romana pe poza, ca deloc nu este pe lista de cumparaturi al majoritatii romanilor acest deliciu dar nu porcin desi pare a fi cartofi stricati :flex:  Eu n-am vazut in viata mea Trufe Negre sau de alta culoare si nici nu le caut ca n-am o pofta dezvoltata la marfa asta si nu sint sigura ca le-as gusta.   Nu prea mananc ce nu mi se pare familiar, poate sa fie si cu aur sau argint suflat.   S-au scos din pamant romanesc undeva pentru export ilegal, italienii il feliaza cu lama peste Risotto parca sint si albe din aceste radacini care deloc nu sint apetisante sau atragatoare desi o bucata mica costa 200 de dolari in State.*   

"Aceștia au identificat 1.200 de kilograme de trufe negre, în valoare de aproximativ 600.000 de lei." 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

supa-300x201.jpg

Luxul zilei

Asta-i cea mai scumpa mancare, o strachina de ciorba taraneasca sau de burta pentru majoritatea populatiei, ca nu toti au pe masa foarte des. :chef: 

"Supa din cuib de rândunică" si altele de genu' luxuri, nu-i pe pofta oricui, gratuit sa fie!!!

Cele mai rare și mai scumpe mâncăruri din lume. Supa din cuib de rândunică, caviarul albinos sau puiul negru costă mii de euro – Evenimentul Zilei (evz.ro)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bár egyre többen váltanak vegán életmódra, a túlzott húsfogyasztás még ma is jellemző

Friptura de vita este una din delicatesele tuturor timpurilor pentru ca nu toata lumea stie sa-l prepare, dar inainte de toate, nu stiu ce fel de carne sa cumpere!!!

Nu se compara cu nimic de pe Menu Plan, este hrana trupului si sufletului.  Are secretele ei ca fiecare reteta, si culmea secretelor in acest caz este ca nici sare nu se pune pe ea :eek:

Deloc nu se marineaza, daca nu se spala e tot acolo ca pe gratar se ard toate alea dar se limpezeste de obicei sub robinet, nu sta deloc in apa intr-o oala

Pe poza se vede piper boabe sparte care a fost presarat peste tot si sare grunjoasa.   Nu este pe lista de contraindicatii nimic din astea, se poate manca cu mai multe feluri de sosuri, ciuperci cu ceapa este una din cele mai traditionale garnituri si orez alb sau asparagus cu Sauce Béarnaise, sau cine cu ce vrea si are pofta plus chef de preparat.   

Auzeam de la foarte multi din Romania si de la sora mea ca vita nu se poate manca, este foarte atoasa, nu se fierbe sau prajeste, are gust rau, si toate negativele, pana intr-o zi cand a notat ce i-am spus si s-a dus la macelarul sa cumpere carne de friptura.   I-a placut chiar foarte mult, vecinul, un inginer agronom a venit sa le intrebe ce au pe gratar ca asa o aroma n-a mai fost in zona demult.  Ea a pus doar usturoi de frica sa nu aibe ceva miros urat.    Vecinii n-au crezut, stiau atat ca asa ceva nu se mananca!!!  

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piperchi țârgâsiti - Rețeta celui mai simplu și apreciat fel de mâncare de la cununia Simonei Halep

https://www.unica.ro/culinar/piperchi-targasiti-reteta-celui-mai-simplu-si-apreciat-fel-de-mancare-de-la-cununia-simonei-halep-391565

Piperchi țârgâsiti: - pe poza deloc nu arata bine, dar daca s-a servit la nunta Simonei, trebuie bagat intre retetele de LUX noutatea, ca eu n-am mai auzit aceasta denumire.  Depinde de gusturi, dar eu as fi oferit altceva, ceva din "peste" ca este oras langa o mare intindere de apa, da' precis vor oferi la petrecerea cealalta mult mai elegante feluri.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pilaf pentru copiii mici am de fabricat, pentru nepotul si imaginez ca vor fi si alti copilasi la masa asta, iar hrana Mexicana nu-i de copiii.     Asa ceva inca n-am facut si am de gandit la o reteta cu foarte putina grasime, sa nu cumva sa fie un oscior din pui sau ceva ce i-ar face rau, ce pun in oala ce scot, dar si un sauce sa nu se inece, poate dintr-un fruct, ceva sa fie si placut.  Instructiunile le primesc in ultima zi, precis surplusul vor manca adultii cu 2 linguri deodata.   Prima oara ma intalnesc cu asta dupa decade si n-am pastrat in scris nimic.   

Voi citi cu placere si interes orice recomandatie, experienta prin care ati trecut, multumesc!

M-am speriat mai inainte ca am auzit bubuituri parca in parcarea noastra dar era mai incolo o explozie de artificii dar precis politia le-a luat placerea de la joaca asta pe acest sezon ca s-a facut liniste si ma bucur.   Marfa de contrabanda, ca la noi s-a interzis din cauza secetei sa nu ia fic case cu oameni!!!    Doar pe 4 executat de armata  este cea oficiala si este deajuns. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi mergeam la alimentara sa-mi cumpar ceva de mancat ca de vechituri de prelucrat m-am cam saturat dar m-au blocat pompierii ca au fost chemati pentru cineva bolnav si nu ma mir.  Doar vazand preturile precis i s-a oprit inima!!!   

Asa am ajuns sa consider felia de carne de vita de steak o cina luxoasa, si am declarat un eveniment personal daca am si rabdat pentru, desi-l voiam pentru Duminica.  Miercuri sint cele mai ieftine marfurile pe la noi, cu o treime am obtinut mai ieftin cosul de alimente.   Daca am petrecut timp in masina mi s-a facut si mai foame de aceea l-am mancat imediat cum am ajuns acasa.  Doar un sfert din cantitatea de carne ca am facut si o garnitura de ciuperci, ceapa, usturoi, ardei gras, patrunjel verde, calit si orez alb si salata verde.  

Duminica voi manca mere coapte sau intr-o alta forma ca am cumparat cam 10 kg, dar si un mic bradulet ramas de la Craciun care nu-i de mancat desi este asa de apetisant ca este stropit cu ceva alb ca zaharul.    Il vom planta in curte cu nepotul ca-i cumpar si o lopata cu coada scurta ca se lupta copilul cu o grebla pentru adulti sa adune frunze.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.dzaqsOrfOusn33xkkplF3wHaFk&pid=Api&P=0&h=220      Rețeta preferată de Hamburger a lui „Papa” Ernest Hemingway

Asta nu este doar un simplu fast food item, si nu stiu nici care sint acele "murături indiene" ca sa incerc de curiozitate.  Ca in mijloc carnea ramane roz, este normal.   https://retetesivedete.ro/ce-ingrediente-contine-hamburgerul-care-i-dadea-puteri-lui-ernest-hemingway-reteta-preferata-a-lui-papa.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yellowfin Tuna 220px-Thunnus_albacares.png  ...  Halibut  Atlantic halibut   ... Calcan  Calcan Marea Neagra - Piata online de peste - Fish To Door

pe gratar sau in tigaie speciala ca un gratar folosesc si iese foarte bine orice.  Din aceste pesti voi prepara, depinde pe care-l voi gasi ca nu sint din cele mai frecvente in magazine.

Daca n-are nici chinezul, cumpar o rata preparat de el, cu toate garniturile si-l mancam acasa ... pentru urmatoarea festivitate americana sau ce o fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa apara pe piata Carnea de Vita cu numele de Mark`s Meats, din ferma lui Mark Zuckenberg din Hawaii, unde el le hraneste si cu Bere si Nuci Macademia tot din Hawaii, unul din cele mai scumpe nuci pe piata!!!  Va fi si Ultra Glatt Kosher deci extrem de scump!!!

https://evz.ro/mark-zuckerberg-crescator-vite-bere-nuci-macadamia.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×