Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Indreptarea parului.

Postări Recomandate

Tot asa cum sa-a pus parul pe bigudiuri si a devenit cret se poate intinde parul si tot cu solutie de permanent se face drept...

 

Efectul de "matura" nu dispare...tot foarfeca ramane rezolvarea problemei

[snapbacca]21843[/snapbacca]

 

 

 

cu vreo 6 ani in urma, hmmm aproape uitasem, am experimentat si eu acelasi lucru..... parul meu natural are volum si este wavy, dar asa mi-a venit mie sa-mi fac permanent spirala.... (eram in vizita in Ro) ce oi fi gindit ??? si nu mi-a placut deloc si am incercat indreptarea cu solutie acasa(nu cea corecta) si intr-adevar permanentul a disparut... dar ce "matura" a ramas... stil film de groaza. Pina atunci nu avusesem niciodata parul tuns baieteste... si mi-a fost frica de reactia sotului... daca m-as fi tuns scurt, ptr. ca aia ar fi fost reactia mea....

la-am tuns mereu scurt cit sa il port in coada..... parul meu creste foarte greu, cred ca mi-a luat peste un an.... ce cosmar... Acum parul meu este mult mai cret ca atunci, si folosesc mereu conditioner.... si folosesc anumite "creme" sa le spun "unsuroase" cu vitamine in ele,(nu prea imi place efectul de sirma de la gel or foam, chiar daca nu contin alcool) daca vreau sa am parul cret dupa ce ma spal la cap. Imi sta foarte bine si cu parul drept, si cind vreau asta folosesc Thermasilca leave-in conditioner treatment care este heat activated, si folosesc un uscator de par care are o perie(rotunda prin care iese aerul cald) si parul ramine putin ondulat numai la virfuri, imi ia doar 5 minute.... ce imi place cind "imi indrept" parul ca arata cit de lung este in comparatie cind este cret...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iată o soluţie pentru peărul "mătură" de după permanent: prepari o maioneză doar cu 1 gălbenuş crud şi 100 de ml de ulei, preferabil de măsline sau de germeni de porumb plus o lingură de miere şi o aplici pe peărul ud, acoperi cu o pungă şi apoi cu un prosop cald şi menţii cataplasma 20 de minute - o jumătate de oră, eventual

post-3370-1109852500_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In stare naturala, parul meu nu este decat foarte putin de tot ondulat, iar ca sa il indrept total, nu fac mare efort. Dupa ce ma spal pe cap, las parul sa se usuce putin, apoi il dau cu spuma si il usuc cu phoenul, care are atasat un fel de perie speciala de indreptat parul; chestia asta se poate face si cu o perie normala pentru par si cu phoenul...incepi de la radacina si foarte incet cobori spre varfuri....repeti miscare de cateva ori pentru fiecare suvita si gata!

 

Nu am experimentat niciodata permanentul si nici nu prea cred ca o sa fac asta, pentru ca am auzit de la toata lumea ca distruge parul. O prietena de-a mea neaga cu vehementa ca si-ar fi distrus parul in urma vopsirii constante si a permanentului, dar e VARZA parul ei!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un barbat matur,si cred ca Dumnezeu cind a creat-o pe EVA nu ia dat si o trusa de machiaj,asa ca fetelor incercati sa fiti cat mai naturale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista multe masti pentru par care pot hidrata si reduce din aspectul de matura. insa nu in totalitate si intreruperea folosirii aduce de la sine "matura". dar dupa taiere isi revine. cat despre intindere, eu am parul ceva mai lung si la-am intins ceva vreme cu presa dar sa-a cam ars si am renuntat la ideea asta. si asa imi cade destul. cat despre permanentul de intindere, el exista insa e destul de periculos, asa ca daca vreti sa vi-la intindeti si nu aveti prea mare incredere in rezistenta parului, mai bine renuntati. si desigur, mergeti la un salon bun.

ps: imi pare rau pentru arsurile tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare......eu sunt noua pe acest forum.......

am nevoie urgenta de un ajutor......vreau si eu adresa unui salon de coafura foarte bun

eu pana acum ceva timp mergeam la toni style......undeva in piata dorobanti......ce sa zic.....eram super incantata....pana cand....ultima oara am fost acum o saptamana, cand am vrut sa-mi schimb culoarea parului

mi-a pus tipul decolorant in par....apoi m-a vopsit....a iesit...pe moment super oca

am ajuns acasa....si a doua zi cand m-am trezit si am dat cu mainile prin par.....aveam capul plin de bube si de coji..........ca sa nu mai zic ca dupa trei spalari, vopseaua mi-a iesit cu totul din par...........nu mai are luciu....parul meu arata foarte degradat........

va rog din suflet..........AJUTOR..!........ :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai duce la coafor, poate fi foarte frumos, dar se poate intampla ce e mai rau. Acum, ar trebui sa hranesti parul cu masti de galbenus si ulei de masline(lasate sa actioneze 30 de minute), apoi sa incerci sa-la ingrijesti singura: la coafor iti taie parul,il "ajusteaza" in fel si chip, astfel incat sa devii dependenta. Il si poti vopsi singura, urmand cu sfintenie prospectul(o singura data la-am vopsit la coafor si am constatat ca ei nu respecta, de pilda, regula ca parul sa nu fie spalat inainte). Nu te spala niciodata cu sampoane, oricat ar fi de atractive, ci numai cu mastile de maisus(nu trebuie altceva, daca folosesti vreo 5 galbenusuri - pare scump, dar e mult mai scump cu coafor, sampoane etc)

Nu te lasa manipulata, fii libera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, de exemplu, folosesc sampon dupa ce ma vopsesc, si niciodata nu am avut probleme din cauza asta. Ultima oara m-am vopsit acum vreo 3 saptamani, saten de la Palette, si am spalat vopseaua cu sampon. Mai intai am clatit bine parul cu apa simpla, apoi am aplicat samponul. Si procedez la fel de fiecare data cand ma vopsesc (ma vopsesc tot timpul acasa, ajutata de o prietena; nu merg niciodata la coafor pentru vopsit). Cum spuneam mai sus, niciodata nu am avut probleme din cauza folosirii samponului dupa vopsit. Parul meu arata foarte bine, culoarea e intensa, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×