Sari la conținut
Forum Roportal
aprins

Cersesc dragoste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

..acum, de vreo 2 saptamani suntem din nou impreuna, dar ea este rece , distanta, deloc afectuoasa.. si din nou mi-am dat seama ca nu simtim la fel, ca nu percepem la fel sentimentele.
pai eu zic sa-ti raspunzi mai intai tu la intrebarea " de ce sunteti acum din nou impreuna?" .. ce te-a determinat sa faci asta?

Apoi sa-o intrebi si pe ea! :dee

eu sunt un tip care simte, pun pasiune in tot ceea ce fac, ofer mult din mine, ...

si ceri sa ti se raspunda la fel?? oamenii sunt in principiu diferiti!

Oricum eu zic sa discutati amandoi sa spuneti lucrurilor pe nume !!! Ce asteapta fiecare de la celalat.. si apoi sa decideti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragoste cu sila nu se poate....mai bine singur decat cu o iubire pe jumatate....sau poate sunt eu prea la extreme dar asa vad lucrurile!intr`o relatie nu exista jumatati de masura....ori dai totul si primesti la fel,ori deloc.pentru ca daca balanta se inclina in defavoarea sau favoarea unuia,cu siguranta nu merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu sila.. cu multa rabdare...

Trebuie sa intelegi persoana si incet incet sa o apropii de tine!

Sa nu fim atat de radicali... si sa tindem numai la extreme.. se poate orice atat timp cat ai cu cine, daca e persoana at reusesti ... sa mearga bine!

Daca nu esti dispus "sa cersesti dragoste"... Renunti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cu sila.. cu multa rabdare...

Trebuie sa intelegi persoana si incet incet sa o apropii de tine!

Sa nu fim atat de radicali... si sa tindem numai la extreme.. se poate orice atat timp cat ai cu cine, daca e persoana at reusesti ... sa mearga bine!

Daca nu esti dispus "sa cersesti dragoste"... Renunti !

Nu`i adevarat.....eu sunt un om radical si nu cer nimik din ceea ce nu pot oferi...dar atata timp cat sunt dispusa sa ofer totul,vreau fara doar si poate acelasi lucru....cum adika daca nu esti dispus sa cresesti...renunti?sorry dar nu sunt de acord cu tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu esti dispus "sa cersesti dragoste"... Renunti !

 

Banuiesc ca Tigerashul nostru spunand "sa cersesti dragostea" se referea la "a iubi neconditionat" dar l-a pus intr-o forma care nu prea se asorteaza cu iubirea...

 

Intr-o relatie cu cat iubesti mai mult cu atat vei primi mai putin pentru ca persoana de langa tine nu e clona ta sa poata returna cantitatea de iubire intocmai. O relatie e o suma de evenimente frumoase sau nu, traite alaturi de o persoana. Ce anume astepti de la persoana aceea, sa-ti cantareasca iubirea? Oare are unitate de masura?

 

Vorbiti de un termen abstract si vreti definitii si rasplata pentru ca-l cunoasteti. Iubirea o contientizezi si te bucuri ca exista, nu o cersim, nu o returnam, nu o cantarim... O lasam sa zboare , sa ne invaluie, sa vina incet...o atrag gesturile altruiste, tandre si dezinteresate.Asa cum spunea si Tigerash (un romantic incurabil din care observ eu ...:P) trebuie sa intelegi, sa-i dai timp persoanei de langa tine sa faca loc pentru iubirea ta, invaluita de ea, incet, vei avea surprize placute...

 

Casa de piatra...! hehe:yam:

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbiti de un termen abstract si vreti definitii si rasplata pentru ca-l cunoasteti. Iubirea o contientizezi si te bucuri ca exista, nu o cersim, nu o returnam, nu o cantarim...

Da,ai dreptate aici,cand iubim nu asteptam nimik in schimb,daruim fara sa ne pese,fara egoism....altfel nu s`ar mai numi dragoste....de ce oamenii asteapta intotdeauna pe masura eforturilor sale?de ce trebuie ca intotdeauna sa cerem ceva in schimb?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,ai dreptate aici,cand iubim nu asteptam nimik in schimb,daruim fara sa ne pese,fara egoism....altfel nu s`ar mai numi dragoste....de ce oamenii asteapta intotdeauna pe masura eforturilor sale?de ce trebuie ca intotdeauna sa cerem ceva in schimb?

 

fiindca atunci nu-i vb de dragoste,ci de un fel

de contract;daca-ti place cu adevarat pe cel/cea de langa tine,il/o iei

asa cum e,fara sa incepi sa-ti faci calcule de profit

sau castig...aia nu se mai cheama dragoste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiindca atunci nu-i vb de dragoste,ci de un fel

de contract;daca-ti place cu adevarat pe cel/cea de langa tine,il/o iei

asa cum e,fara sa incepi sa-ti faci calcule de profit

sau castig...aia nu se mai cheama dragoste

Exact....dragostea nu este o afacere,ci un sentiment care inalta si nu taie aripi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce am eu mereu obiceiul de a ma gandi in mod contrar la absolut tot ceea ce mi se spune, ce aud etc...

Spre exemplu, shi in cazul asta... Shi dak dragostea care inalta iti taie aripile?

Pentru k aripile tale trebuie sa fie taiate din momentul in care ai ajuns sa "cersesti" acea dragoste despre care vbim noi acum, aici... Shi dak nu-ti sunt aripile taiate, atunci de ce mai cersesti!?

Din simplul motiv k vrei mai mult shi mai mult...?

Eu alatur modul de a cersi dragoste cu cel de a cersi la propriu... Adik cersetorii nostri de pe strada! iti cer,cateodata le dai, dar niciodata nu iti ofera nimic in schimb... sau cel putin, nimic important sau necesar. Asadar... Cersesti dragoste... nu oferi nimic in schimb, nu e "usoara" forma de egoism?!

Corectati`ma dak am gresit pe undeva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×