Sari la conținut
Forum Roportal
danachevalet

Spondiloza cervicala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de doi ani de zile am ameteli foarte mari,dureri de cap si dupa cap,am fost la doctr miau facut toate analizele ,toate controalele la cap,ochi ,urechi si nu miau gasit nimic cine poate sami spuna daca e vorba de o spondiloza cervicala? si ce trebue sa fac? sant foarte speriata.astept sfaturi de la voi si va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie facuta intai o radiografie ca sa vezi daca e cu adevarat o spondiloza cervicala. Apoi, daca se dovedeste ca e asa, sunt tratamente medicamentoase si fizioterapia care ajuta foarte mult. Pana atunci cred ca poti sa incerci sa te ungi cu diclofenac (dar nu stiu sigur daca are vreun efect secundar, mai bine intrebi la farmacie) si masaj in zona aceea, ca sa se relaxeze musculatura. Poti ruga medicul sa iti prescrie si ceva pentru oxigenarea creierului pentru ca la spondiloza apare problema asta si de aici si ametelile. Iar de speriat, nu te speria ca foarte multe persoane sufera de asa ceva, fiind in special o consecinta a muncii de birou, cu pozitia nepotrivita a corpului. Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil sa fie o spondiloza cervicala. Pt asta iti recomand masaj al gatului si cefei mergand pana aproape de varful capului si in lateral spre umeri si masarea pavilioanelor urechilor. Este foarte important[ pozitia in timpul somnului. Exista niste perne cu o forma care copie conturul capului si gatului astfel incat coloana sa stea dreapta in timpul somnului si salteaua pe care dormi este preferabil sa fie cat mai tare, din aceea ortopedica ce are in constructie trei randuri de fetru peste arcuri. Suplimentar se poate face o pernutza in forma de tub umpluta cu pedicutza care se pune sub gat si se sta cu fatza in sus, daca poti dormi in pozitia asta e ok.

Ca medicatie foarte bine merge Tanakan-ul care este pe baza unui extract din frunze de gingko biloba. Atentie desi este mai scump Tanakanul merita, Bilobil sau Gingko plus ori alte produse nu sunt la fel de eficiente. In cazul in care ai posibilitatea poti face ceai de gingko biloba (daca ai un astfel de arbore prin orasul tau).

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor care miau dat sfaturi in momentul de fata testez cateva medicamente ,tanganil ,vastarel magneziu asta pentru ameteli ,doctorul mia spus ca ametelele sant din cauza migrenelor multa sanatate la toti si pe curand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De o perioada de timp am dureri de cap, ameteala aproape in permenanta si dureri pe sira spinarii.Am facut toate analizele la sange, la inima, la ficat, la rinichi, am facut tomografie la cap si nu mi s-a descoperit nimic.Totusi, mi s-a descoperit o spondiloza la o radiografie.Am facut fizioterapie timp de 2 saptamani dar ameteala nu a incetat, durerile de cap mai ameliorandu-se.Ce sfaturi imi poate da cineva?Sa fie spondiloza cervicala?Cum pot fi sigur de asta si ce analize trebuie sa fac?Cum se trateaza spondiloza cervicala?Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca mai ai aceasta problema,cauta-ma urgent

 

imi pare rau pt tine.esti tratata doar simptomatic. adevarata ta problema nu este doar spondiloza cervicala.cand te saturi de tratamente,cauta-ma.

numai bine

eva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  • Am 27 ani si sunt postas, as vrea sa va rog sa imi spuneti si mie daca la spondiloza simti ca nu respiri normal,daca sunt stari de lesin ,palpitatii,dureri pe coloana?multumesc anticipat.De exemplu eu am crezut ca am ceva la inima dar analizele au iesit bine dar nu scap de palpitatii si dureri intre omoplat si coloana pe care le am de aproape un an.as putea sa am hernie de disc sau ceva la inima care sa nu apara pe EKG,DOPLER,ECOGRAFIE.ce analize sa mai fac?

Editat de ovy2003

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Am 27 ani si sunt postas, as vrea sa va rog sa imi spuneti si mie daca la spondiloza simti ca nu respiri normal,daca sunt stari de lesin ,palpitatii,dureri pe coloana?multumesc anticipat.De exemplu eu am crezut ca am ceva la inima dar analizele au iesit bine dar nu scap de palpitatii si dureri intre omoplat si coloana pe care le am de aproape un an.as putea sa am hernie de disc sau ceva la inima care sa nu apara pe EKG,DOPLER,ECOGRAFIE.ce analize sa mai fac?

 

 

Domnule postas nu va speriati ca sunteti sanatos tun

toate simptomele sunt de la spondiloza aceleasi simptome pe care le am si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de doi ani de zile am ameteli foarte mari,dureri de cap si dupa cap,am fost la doctr miau facut toate analizele ,toate controalele la cap,ochi ,urechi si nu miau gasit nimic cine poate sami spuna daca e vorba de o spondiloza cervicala? si ce trebue sa fac? sant foarte speriata.astept sfaturi de la voi si va multumesc anticipat.

Si eu am aceasta spondiloza cervicala si sunt aproape disperat. Am dureri de ceafa aproape permanente. are cineva idee daca spondiloza cervicala este operabila? A fost cineva la doctorul Exergian pe aceasta tema? Am incercat masaje, osteopatie, acupunctura, fizioterapie. NU mai stiu ce sa mai incerc. Am 40 de ani si faptul ca durerea persista 80% din timp ma inebuneste. O sa fac curand si un RMN sa vad daca mai este ceva in afara de spondiloza cervicala si o sa incerc sa ajung la doctorul exergian. Are cineva alte sugestii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×