Sari la conținut
Forum Roportal
Death_Knight

Apocalipsa_2012

Postări Recomandate

Nu e tocmai logic modul in care pui problema. Nimic din realitatea pe care o cunoastem nu sugereaza in mod logic, determinist, ca exista un Dumnezeu. Deci e normal ca cei care trebuie sa faca dovada teoriei lor sa fie tocmai cei care cred in Dumnezeu.

 

Sa-ti dau un exemplu simplu. Daca eu declar pe forum acum ca am 2.50 inaltime si sunt portocaliu, nu ma va crede nimeni pentru ca desi nu poate sa-mi dovedeasca cineva cu certitudine contrariul, e extrem de putin probabil sa am dreptate, bazat pe realitatea din jur. In acest caz eu trebuie sa fac dovada ca am... 2.50 si sunt portocaliu, si nu ma ajuta nimic sa le spun necredinciosilor: "nu ma crezi? demonstreaza tu ca nu am 2.50 si nu's portocaliu" :airkiss:

 

am facut asta de n ori dar ea revine cu aceiasi afirmatie vreu sa vad daca poate sa o sustina .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecerea de la politeism la monoteism a fost prin imaginarea zeului ca om supranatural.

 

si politeistii si monoteistii cred in zei. monoteistii au doar unul pe cand politeistii mai multi. poate ne traduci si noua fraza sa o intelegem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

existenta lui Dumnezeu e certa prin faptul ca celor cararora isi dau sansa sa creada si sa fie perseverenti in credinta lor ... li se arata, nu in chip de inger sau mai stiu eu ce fantasma ci prin semne si fapte imposibil de contestat :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viziunile oamenilor pot fi date de creatiile si gindurile lor. A dori ca zeul si demonul inchipuiti sa fie realitate cind prin stiinta se cunoaste esenta vietii nu se poate explica cu ideea ca fara ei nu mai poate exista morala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că omul este programat să se autodistrugă...asta va fi Apocalipsa...

Editat de Don MaXxX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×