Sari la conținut
Forum Roportal
cristi-dresaj

Pareri despre dresori

Postări Recomandate

Ma duc sa-l scot afara si apoi sa-l duc la tzara sa alerge cate l-or tine cele 4 picioare ale lui.

:focus:

Bull va saluta din codita si-i transmite nabadaiosului tau sa pape tot si s-o asculte pe stapana lui! Ham-ham!

:)

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hello all...vroiam sa stiu si eu....in caz ca e cineva care ma poate lamuri...de la ce varsta de se dau cainii la dresaj....eu stiam ca de la 6 luni...dar am mai auzit si alte pareri...cat dureaza....etc etc....si daca poate cineva sa imi recomande un loc unde as putea sa dresez cateaua ar fi okay...ideea e ca nu o vreau dresata pt concurs...ci doar strictul necesar... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cand mi-am luat catzelusa [acum o luna] era destul de maricica [5 luni ] si a trebuit sa fac recuperare cu ea,deoarece stapanul initial[un pusti idiot] a facut educatia cu bata si era timorata de zgomot si miscari bruste...nici macar bataia nu reusise sa o inraiasca,este o dulceata de catelusa...tin sa spun ca nu a regretat deloc familia anterioara si acum daca plec de acasa plange....cand am luat-o de la acea familie pur si simplu nu s-a uitat inapoi..si asta datorita tehnicii deficitare de dresaj...si acum daca este surprinsa se sperie dar cred ca in inca o luna o sa-si revina complet...probabil ca daca as fi luat-o la un an nu as mai fi putut sa o recuperez :blink:

cert este ca metodele la o scoala de dresaj sunt destul de dure...iar dresori profesionisti,dedicati,sunt prea putini....recomandabil este ca un catzel in prima faza sa nu fie bruscat sau fortat prin infometare sau lant,sau bataie....abia pe la 5-6 luni se poate incepe cu dresajul basic..si asta doar in joaca si prin recompensa...mai tarziu prin fortare folosind lesa si recompensa[combinat] va intelege ca este timpul sa execute o comanda nu doar in joaca ci si atunci cand vrea stapanul.

abia dupa ce trece dresajul de baza se poate trece la dresajul profesional..insa ptr un om normal baza este suficienta.

ptr a avea un animal stabil emotional si cu care sa puteti merge pe strada linistiti trebuie ca in primul an de viata sa aiba caldura familiei si fara sa fie rasfatat excesiv...daca nu va puteti abtine sa nu-l rasfatati atunci rasfatati-l doar dupa ce se joaca si incercati sa-i faceti un program fix9la aceeasi ora] de max 2 ore de rasfatz cronic :aranjare:

cam asta-i tot ce pot spune..asta din prisma unui om care a avut animale toata viata si am avut destiu catei cat sa-mi dau seama ca agresivitatea excesiva se datoreaza oamenilor care au exagerat fie cu pedepsele si violenta...fie cu rasfatzul exagerat ce face cainele sa devina super-posesiv.

EDIT:cand spun fortare prin lesa ma refer la strunire nu lovire...adica tineti cainele in lesa si nu-i dati libertate de miscare pana nu face acea comanda...in nici un caz nu loviti cainele cu lesa sau altceva in afara de ziar impaturit.

Editat de angry_angel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu una mi-am dresat singura cei trei caini si sunt super-mandra de ei. nu e asa greu. am vazut o singura emisiune pe Animal Planet si gata, toate trucurile lor le-am aplicat pe ei. in schimb, am auzit de dresajul prin imitatie si anume sa arati unui catelus neinitiat cum raspunde un altul dresat la comenzile stapanului. eu, totusi, am preferat sa invat pe fiecare in parte the traditional way :o: ultima mea achizitie e un superb westie

post-99946-1180859578_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun dresor suntem NOI stapanii !!!!!! Cainele se educa dupa programul tau nu dupa nu stiu ce reguli aiurea! Io am exemplu la un vecin care si-a dus cainele la dresaj si nu stie bietul animal nici macar o comanda!(pe deasupra mai latra si incontinuu de ne face creierii varza!, cica caine dresat....) daca il cresti de mic si colaborezi cu el sa-l educi, cainele se obisnuieste cu tabieturile casei!

 

eu una mi-am dresat singura cei trei caini si sunt super-mandra de ei. nu e asa greu. am vazut o singura emisiune pe Animal Planet si gata, toate trucurile lor le-am aplicat pe ei. in schimb, am auzit de dresajul prin imitatie si anume sa arati unui catelus neinitiat cum raspunde un altul dresat la comenzile stapanului. eu, totusi, am preferat sa invat pe fiecare in parte the traditional way :D ultima mea achizitie e un superb westie

pai la fel am facut si io....... si ai mei nus de rasa is doar niste javre de pripas da is mai aducate ca aia de rasa!

post-81066-1197046617_thumb.jpg

post-81066-1197046848_thumb.jpg

Editat de Eddie_Killer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un Cane Corso ..rasa deosebit de periculoasa. Locuiesc in italia Monza si lam dat la dresaj la varsta de 5 luni. La 8 luni raspundea la 21 comenzi iar acum la aproape 2 ani raspunde si executa 36 comenzi. Este dresat de paza si protectie si nu lam auzit sa latre decat de 3 ori pana acum. Asa a fost dresat. ( Dur si serios) Lam dat la dresaj la Cazerma de armata Monza 12- Carabinierii 188 . Oriunde ma duc cu el pot conta pe paza lui. Ce ma impresionat cel mai mult si cred ca va va impresiona si pe voi am facut criza de epilepsie si eram in centru. Nu sa putut apropia de mine NIMENI salvarea astepta langa mine dupa 30 minute iau administrat un tranchilizant dela distanta casa ma poata duce la spital. Acum nu mai fac crize si nu se va mai intampla dar sunt mandru de cainele meu :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre dresori e ca ei pot intr-un fel sa convinga cainele sa execute animite comenzi. Gabriel Cocu e unul foarte bun si bland cu animalele. Eu vizionez in fiecare sambata pe NATIONAL TV, la 12:00 emisiunea PET ZONE unde acesta isi face publice secretele de dresaj.....sincera sa fiu, cand ma uit la el, totul pare foarte usor, dar in realitate e mai greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×