Sari la conținut
Forum Roportal
cristi-dresaj

Pareri despre dresori

Postări Recomandate

daca stiti cate ceva despre anumiti dresori,va rog sa nu ezitati sa scrieti, sau metodele lor de lucru, care nu le-ati inteles.

 

 

sunt dresori si dresori. Fiecare are stilul lui personal de a dresa un caine, functie de temperamentul animalului.

Important e ca proprietarul animalului sa fie multumit de educarea cainelui. Si ce e mai important e sa fie constient de capacitatea cainelui de a receptiona "mesajul" primit de la cel care il educa.

Ca si o parere personala: proprietarul cainelui ar trebui sa-si dreseze cainele singur. Bineinteles ca nu v-a fi capabil de aceea TREBUIE SA FIE ASISTAT de un dresor calificat.

Oricum, proprietarul trebuie sa-si gaseasca dresorul pentru cainele lui, dupa referintele primite din partea altor proprietari de caini ce au colaborat cu dresorul respectiv.

 

daca stiti cate ceva despre anumiti dresori,va rog sa nu ezitati sa scrieti, sau metodele lor de lucru, care nu le-ati inteles.

 

 

sunt dresori si dresori. Fiecare are stilul lui personal de a dresa un caine, functie de temperamentul animalului.

Important e ca proprietarul animalului sa fie multumit de educarea cainelui. Si ce e mai important e sa fie constient de capacitatea cainelui de a receptiona "mesajul" primit de la cel care il educa.

Ca si o parere personala: proprietarul cainelui ar trebui sa-si dreseze cainele singur. Bineinteles ca nu v-a fi capabil de aceea TREBUIE SA FIE ASISTAT de un dresor calificat.

Oricum, proprietarul trebuie sa-si gaseasca dresorul pentru cainele lui, dupa referintele primite din partea altor proprietari de caini ce au colaborat cu dresorul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am lasat cainele 2 luni la dresaj dupa ce a implinit 1 an!

E corecta practica asta? :o:

Pt ca eu consider ca nici lui nu i-a facut mare bine despartirea de mine, nici mie.

Era "hamesit" sa ma vada, si-a rupt un dinte-n zabrelele padocului, a fugit de acolo si apoi l-am luat acasa, n-am mai rezistat.

Trebuia sa stea 2 luni juma' chipurile si agresivitatea se voia a fi abolita, dar dupa ce l-am luat de acolo a halit cativa caini, pisici nenumarate, a muscat pe unu' care a dat mana cu mine, pe alta de picior ca nu i-a placut lui de tanti respectiva etc.

Abia dupa multa vreme am reusit sa-l mai domolesc si s-a imblanzit ca un miel.

Dar daca ma simte-n pericol.....n-are limite!

Deci la ce a ajutat tehnica asta de dresaj?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu mi-am lasat cainele 2 luni la dresaj dupa ce a implinit 1 an!

E corecta practica asta? :yahoo:

Pt ca eu consider ca nici lui nu i-a facut mare bine despartirea de mine, nici mie.

Era "hamesit" sa ma vada, si-a rupt un dinte-n zabrelele padocului, a fugit de acolo si apoi l-am luat acasa, n-am mai rezistat.

Trebuia sa stea 2 luni juma' chipurile si agresivitatea se voia a fi abolita, dar dupa ce l-am luat de acolo a halit cativa caini, pisici nenumarate, a muscat pe unu' care a dat mana cu mine, pe alta de picior ca nu i-a placut lui de tanti respectiva etc.

Abia dupa multa vreme am reusit sa-l mai domolesc si s-a imblanzit ca un miel.

Dar daca ma simte-n pericol.....n-are limite!

Deci la ce a ajutat tehnica asta de dresaj?!?

 

Eu am avut de curand o relatie de 1 an cu un dresor si am inteles mai multe lucruri

ca de exemplu: nu exista caine BUN dar RAU. ori il vrei cuminte ori il vrei agresiv, nu stiu daca ma intelegi...dresorul ii schimba definitiv caracterul cainelui facandu-l sa nu aiba incredere in straini....daca pt tine aceea tanti era inofensiva pt cainele tau nu...,

Cainele nu poate actiona si musca doar la comanda ...nu este televizor. el pur si simplu nu are incredere in straini si reactioneaza.

Trebuia sa fi constienta de lucrul asta cand l-ai dus la dresaj...a fost alegerea ta nu?

O sa fie asa cum vrei tu cand o sa fie mai mare pe la 4-5 ani...cand devine mai intelept acum este plin de zel si de aceea el isi face treaba bine ....te protejeaza de straini.

Gabriel Cocu a spus ceva ce lumea nu a inteles....cainele dresat pt paza si protectie trebuie s apoarte botnita deoarece va musca si din propria initiativa nu numai la comanda.

 

Eu am avut de curand o relatie de 1 an cu un dresor si am inteles mai multe lucruri

ca de exemplu: nu exista caine BUN dar RAU. ori il vrei cuminte ori il vrei agresiv, nu stiu daca ma intelegi...dresorul ii schimba definitiv caracterul cainelui facandu-l sa nu aiba incredere in straini....daca pt tine aceea tanti era inofensiva pt cainele tau nu...,

Cainele nu poate actiona si musca doar la comanda ...nu este televizor. el pur si simplu nu are incredere in straini si reactioneaza.

Trebuia sa fi constienta de lucrul asta cand l-ai dus la dresaj...a fost alegerea ta nu?

O sa fie asa cum vrei tu cand o sa fie mai mare pe la 4-5 ani...cand devine mai intelept acum este plin de zel si de aceea el isi face treaba bine ....te protejeaza de straini.

Gabriel Cocu a spus ceva ce lumea nu a inteles....cainele dresat pt paza si protectie trebuie s apoarte botnita deoarece va musca si din propria initiativa nu numai la comanda.

 

Oricum trebuia sa mentionezi dresorului ca vrei "agresivitate sportiva"....adica sa prinda doar de brat si de picior....si trebuia sa alegi un dresor care sa il dreseze in prezenta ta!

Ce rasa este sunt curioasa :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut de curand o relatie de 1 an cu un dresor si am inteles mai multe lucruri

ca de exemplu: nu exista caine BUN dar RAU. ori il vrei cuminte ori il vrei agresiv, nu stiu daca ma intelegi...dresorul ii schimba definitiv caracterul cainelui facandu-l sa nu aiba incredere in straini....daca pt tine aceea tanti era inofensiva pt cainele tau nu...,

Cainele nu poate actiona si musca doar la comanda ...nu este televizor. el pur si simplu nu are incredere in straini si reactioneaza.

Trebuia sa fi constienta de lucrul asta cand l-ai dus la dresaj...a fost alegerea ta nu?

O sa fie asa cum vrei tu cand o sa fie mai mare pe la 4-5 ani...cand devine mai intelept acum este plin de zel si de aceea el isi face treaba bine ....te protejeaza de straini.

Gabriel Cocu a spus ceva ce lumea nu a inteles....cainele dresat pt paza si protectie trebuie s apoarte botnita deoarece va musca si din propria initiativa nu numai la comanda.

Oricum trebuia sa mentionezi dresorului ca vrei "agresivitate sportiva"....adica sa prinda doar de brat si de picior....si trebuia sa alegi un dresor care sa il dreseze in prezenta ta!

Ce rasa este sunt curioasa :crazy:

 

 

Multam fain pt raspuns, dar cred ca nu am reusit sa ma fac foarte bine inteleasa.

Eu am vrut sa mi-l dreseze ca un caine de companie, sa-l calmeze si sa-l imblanzeasca pe cat posibil pt ca, genetic, el este o rasa extrem de agresiva.

Este bullterrier!

Acum are 7 ani, e deja altfel, un caine intelept :o: (atat cat il lasa "orgoliul" :yahoo: ), insa consider ca dresajul, in maniera prezentata de mine, n-a fost deloc benefic.

In primul rand ca nu trebuia sa-l las acolo 2 luni de zile (abia dupa prima luna am avut voie sa-l vizitez).

Este adevarat ca l-au invatat toate comenzile posibile si imposibile pe care nu le-a mai uitat de atunci (e destept "micutzul"! :P ), insa cred ca l-a timorat despartirea de mine, de aici si toate incercarile lui de-a "evada", dintele rupt in zabrele si-n lacat, refuzul mancarii in ultimele zile (atunci l-am si luat acasa, era saracu' vai de mama lui) etc.

 

Intrebarea mea era daca dresajul in aceasta forma, lasarea catelului la domiciliul dresorului timp de 2 luni de zile, este corecta!

 

Aaaaaaaa, sa nu uit, l-au mai lasat si cu un alt catel in padoc, apoi i-au despartit pt ca se bateau!

Pe atunci eram si eu mica si bleaga, dar acum nu mi-as mai lasa cainele asa de-aiurea chiar la dresoru' lu' peste!

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu din cate am citit stiu ca se tin SEDINTE de dresaj IMPREUNA cu stapanul. nu se lasa cainele nicaieri, si animalul ar trebui sa invete comenzile de la STAPAN nu de la un strain. Aveam pe undeva salvat un articol in legatura cu asta, daca il gasesc revin.

Eu, din fericire, am avut nevoie de o sedinta doar cu dresorul, sa ma invete ce sa fac, apoi l'am dresat singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu din cate am citit stiu ca se tin SEDINTE de dresaj IMPREUNA cu stapanul. nu se lasa cainele nicaieri, si animalul ar trebui sa invete comenzile de la STAPAN nu de la un strain. Aveam pe undeva salvat un articol in legatura cu asta, daca il gasesc revin.

Eu, din fericire, am avut nevoie de o sedinta doar cu dresorul, sa ma invete ce sa fac, apoi l'am dresat singura.

 

 

La cei la care m-am adresat eu era ca un fel de "scoala de dresaj" pt catei.

Era pe un teren in afara orasului, existau o multime de padocuri si aveau foarte mult spatiu pt dresaj.

Eu le-am platit mancarea pt cele 2 luni juma, "cazarea" codatului meu, insa dresajul propriu-zis l-am platit la finalizarea "cursurilor" pt ca era in functie de cat poate inmagazina bull al meu si cat de competenti vor fi ei in a-l invata.

Bull a fost constiincios si-am bifat toate comenzile de pe liste, insa practica asta de dresaj mi se pare acum, privind retrospectiv, o mare tampenie!

 

Ce catel ai, anca?

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de nazbatiile lui!

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un zapacit de caniche... dar avea neaparat nevoie de ceva dresaj, pentru ca sarea pe toti oamenii si imi alerga pisicile de le zburau fulgii... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un zapacit de caniche... dar avea neaparat nevoie de ceva dresaj, pentru ca sarea pe toti oamenii si imi alerga pisicile de le zburau fulgii... :)

 

 

Frumoasa si nebunatica rasa!

Am un vecin care are un caniche imperial alb, e asa de traznit si asa de simpatic de le-a cucerit pe toate babele sperioase de la parter. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×