Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Dupa cum probabil stiti, eu sunt de la tara. Ma mandresc cu faptul ca sunt taranca!!!

 

Ma doare sa vad cum unii oameni folosesc cuvantul taran ca epitet. :flowers:

Aud, citesc cum catalogheaza un X pe altul ca taran cu sensul de prost, jegos, dobitoc, tampit, cretin, idiot... lista poate continua la infinit.

 

Consider ca taranul roman nu merita asta. Toti ne tragem radacinile de undeva de la tara, atunci de ce aruncam cu noroi??? Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc? Oare faptul ca ai avut sansa sau nesansa de a sta la oras iti da dreptul de a pune folosi acest cuvant ca epitet? NU.

 

Consider ca la tara bunul simt e mult mai bine conservat decat in mediul urban. La tara oamenii sunt OAMENI.

 

 

Acest topic nu are ca scop iscarea unor discutii intre oraseni si tarani, ci doar pentru a va ruga sa ganditi inainte de a cataloga pe cineva "taran" cu ghilimelele aferente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de la tara. o tara mica in care ma simt confortabil. ea, tara e universul meu, e a meu, sunt rege....acum serios, caracterul nu consta in locatia individului, caci cam la asta se reduce toata polemica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca la tara bunul simt e mult mai bine conservat decat in mediul urban. La tara oamenii sunt OAMENI.

cam asa si este... bunul simt la tara este cu siguranta, mult mai bine conservat fata de oras...

Acest topic nu are ca scop iscarea unor discutii intre oraseni si tarani, ci doar pentru a va ruga sa ganditi inainte de a cataloga pe cineva "taran" cu ghilimelele aferente.

mda... e o practica de a adresa epitetul asta, insa pana la urma, exact cei care-l folosesc se dovedesc a-l merita cu prisosinta :flowers:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt de la tara... ma duc rar la tara poate din comoditate sau pt ca nu am indeajuns timp... insa admir cu infocare munca acelor oameni, se trezesc inainte de rasarit si se culca la miezul noptii, pentru a-si castiga viata... avem multe de invatat de la ei, deoarece natiunea de oraseni a invatat sa leneveasca...

nu am folosit si n-am sa folosesc cuvantul taran asa cum se foloseste de catre anumite persoane... atunci cand am sa-l folosesc ca epitet pt mine va insemna "un om care stie sa munceasca cu adevarat"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taranul asta se foloseste si in alte limbi, si nici acolo nu suna mai bine. Cei care il folosesc cu sensul de prost, dobitoc sau mai stiu eu cum ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte de al rosti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EmmaD,toti avem ascendenti de la tara si mai cu drag ma duc la rudele mele din Judetul Arges,decat la cele din marile orase!Acolo,ma simt acasa,chiar daca de 25 de ani stau la bloc!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a cam trecut vremea taranului? A numi pe cineva taran inseamna a vorbi voalat. Or, e tendinta de a folosi adjective care nu lasa loc de interpretare: prost, cretin, idiot, retardat, nesimtit.. Sau se face un ocol intelectual migalos pentru a infige cuiul tot acolo (vezi perdafurile intre oamenii asa-zisi de cultura) :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum probabil stiti, eu sunt de la tara. Ma mandresc cu faptul ca sunt taranca!!!

 

Ma doare sa vad cum unii oameni folosesc cuvantul taran ca epitet. :drag:

Aud, citesc cum catalogheaza un X pe altul ca taran cu sensul de prost, jegos, dobitoc, tampit, cretin, idiot... lista poate continua la infinit.

 

Consider ca taranul roman nu merita asta. Toti ne tragem radacinile de undeva de la tara, atunci de ce aruncam cu noroi??? Nu e de ajuns ca taranul ala chiar munceste, chiar innotand in noroi la propriu, pentru a se hrani pe el, cat si pe cei care-l hulesc? Oare faptul ca ai avut sansa sau nesansa de a sta la oras iti da dreptul de a pune folosi acest cuvant ca epitet? NU.

 

Consider ca la tara bunul simt e mult mai bine conservat decat in mediul urban. La tara oamenii sunt OAMENI.

Acest topic nu are ca scop iscarea unor discutii intre oraseni si tarani, ci doar pentru a va ruga sa ganditi inainte de a cataloga pe cineva "taran" cu ghilimelele aferente.

 

AI MARE DREPTATE EMMA!!!

 

eu m-am nascut si trait la oras dar parintii mei s-au nascut la tara! deci, abia nepotii mei (a treia generatie) se vor putea considera oraseni 100%!!! (evident daca si ei se vor naste si trai la oras...)

 

eu apreciez oamenii de la tara! eu iubesc satul romanesc, chiar daca a suferit multe "emancipari"... eu sunt topit dupa datinile noastre! eu apreciez OMUL indiferent de statutul social, de rasa, educatie, religie etc.

va iubesc sateni! fara voi nu am mai sti ce inseamna "adevarata viata"! sunt asa de trist ca nu mai am timp sa fiu in mijlocul vostru!!!!

 

PS: aproape toate marile noastre valori s-au nascut la sat!...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AI MARE DREPTATE EMMA!!!

 

eu m-am nascut si trait la oras dar parintii mei s-au nascut la tara! deci, abia nepotii mei (a treia generatie) se vor putea considera oraseni 100%!!! (evident daca si ei se vor naste si trai la oras...)

 

eu apreciez oamenii de la tara! eu iubesc satul romanesc, chiar daca a suferit multe "emancipari"... eu sunt topit dupa datinile noastre! eu apreciez OMUL indiferent de statutul social, de rasa, educatie, religie etc.

va iubesc sateni! fara voi nu am mai sti ce inseamna "adevarata viata"! sunt asa de trist ca nu mai am timp sa fiu in mijlocul vostru!!!!

 

PS: aproape toate marile noastre valori s-au nascut la sat!...

 

 

 

VEŞNICIA S-A NĂSCUT LA SAT...DE CE-I GREU SĂ VĂ AMINTIŢI?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Taran"

De-a lungul istoriei acest tip de oameni erau considerati prosti dar nu in sensul cunoscut astazi, erau numiti asa pentru ca ei erau poporul condus de preoti, voievozi etc. care nu se pretau la munca campului, pe cand taranii care munceau zilnic pentru ei cat si pentru superiori nu mai aveau timp sa analizeze faptele, sa-si bata capul cu probleme..politice. De fapt "taran" facea o delimitare clara intre cele 2 clase sociale: bogati si saraci.

 

Incultii din ziua de azi au citit diferite opere si n-au inteles sensul cuvantului.....rezultand acest nou sens al cuvantului

 

Daca e sa o luam asa la oras sunt mai multi "tarani" decat la tara :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×