Sari la conținut
Forum Roportal
Madri

Hoteluri, pensiuni - experiente neplacute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru SACRIS

 

te rugam vino cu mai multe amanunte despre masa de pranz si cina. Si noi mergem in august la tomis. Sper sa nu regretam.

Editat de Vioro6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu a fost anul trecul la Tomis. Acum pe 1 august merge din nou

El si cumnata sunt niste pretentiosi. :doh:

Mi-au spus ca le-a placut tot, au avut o camera ok, renovata, balcon.Mancarea le-a placut. Nu e ca la restaurant cu fite dar mi-au spus ca poti alege cat de cat , e proaspata si gustoasa

 

Concediu placut tuturor

 

Dar chiar nu sunt si hoteluri naspa in Bulgaria? Nu au si ei probleme pe acolo?

Unii spun ca daca vad ca esti roman bulgarii se poarta foarte urat cu tine... e adevarat?

Eu am auzit ca se poarta asa in general, nu numai cu romanii si ca daca ai o problema cu serviciile sau nevoi medicale e stresant sa gasesti o solutie, nu sunt prea saritori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vila Julia Costinesti

Camerele sunt la pret de ***, 170 RON (fara mic dejun)

 

Nu va asteptati sa vina cineva sa va ia cosul de gunoi, nu mai zic sa dea cu aspiratorul in camera sau cu mopul in baie.

Nu se schimba prosoapele si lenjeria decit daca insisti.

Nu va riscati sa luati micul dejun acolo si mai ales sa-i rugati pe proprietari sa va gateasca ceva, va vor taxa mai tare ca orice restaurant...

 

Rusine dna/dle PASA! Nu ma mai prindeti pe la voi. O sa va fac anti-reclama tuturor cunostintelor care merg in Costinesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi la Hotel Tomis (doi adulti si o junioara de 3,5 ani). In ciuda celor spuse pe acest forum, nu stau lucrurile chiar asa. Am constatat multe lucruri bune dar si scapari evident. Este un hotel cu un bun managenent, pot spune ca net superior multor hoteluri de 3 stele din Mamaia. Plaja extraordinara ca aranjament, dotari si marime. Apa in zona aceea curata. Incomparabil mai frumos aranjata si dotata plaja, decat cea a hotelului Rex (5 stele) care era o porcarie sau a altor hoteluri din Mamaia pe care nu le ajuta asezarea fata de plaja sau in zona respectiva este plaja prea ingusta sau urata. Locuri de parcare suficiente, daca plecai iti pastra locul marcandu-l cu o naveta de bere. Mancarea la restaurant OK, se baza numai pe preparate facute pe loc (ca sa nu comenteze romanul cum ca ar fi fost vechi etc.). Din punctul asta de vedere era meniul mai limitat. Preturile la mancare destul de mari dar portiile erau pe masura. Dimineata la bufet suedez erau feluri suficiente cat pentru un mic dejun, totul bun si proaspat. Personalul angajat extrem de amabil, in ciuda programului de la 6 la 12 noaptea (initial am crezut ca lucreaza in ture, dar nu era asa). Curatenie maxima, faceau curat in camera in fiecare zi, schimbau prosoapele zilnic (ceea ce mi s-a parut exagerat) si lenjeria la trei zile.

Pe de alta parte am ramas surprins de cat de mici erau camerele (de hotel ceausist), in ciuda fotografiilor profesionale panoramice facute pe diverse siteuri (2,5/4m). Baia extrem de mica si prost organizata, lipsa unui ventilator si capacul de la WC care nu statea ridicat din cauza pantei vasului, faianta, gresia prost puse nu aveau sub nici o forma ce cauta intr-un hotel de 3 stele. (Baia era de 1 stea). In rest apă calda non stop. Frigiderul din camera nu te puteai baza pe el, era ceva de principiul alora pe rezistenta electrica de aveau bunicii nostri. Am pus luni in el 6 cutii de bere si un pet de 1l de visinata si s-au racit miercuri seara :o: . Am fost in multe hoteluri care aveau mini-frigidere pe freon cu compresor (de-ala de intra in congelator doua cutii de bere). Aerul conditionat, bun, dar in ideea ca si puteai sa-l folosesti, copii.....etc. O alta porcarie este ca au placat la exterior hotelul cu blocuri de aluminiu fara izolatie sub ele si acest lucru nu duce decat la sporirea temperaturii interioare, un inconvenient major, in ciuda AC-ului din dotare (probabil ei au pus accent pe aspectul exterior). La parter si restaurant aveau AC dar nu-i dadeau drumul sa merga continuu ceea ce facea dimineata sa te sufoci si la masa si prin holuri. La etajele superioare (holuri) nimic, aerul era iraspirabil. Am prins si perioada de caldura din 8-15 august. Noi trei persoane, ne-am simtit ca si cum am fi stat acasa in camera copilului, in rest totul foarte bine. M-as intreba unde ar pune ei un pat suplimentar asa cum au in oferte. As mai reveni la acest hotel din cauza plusurilor pe care le are fata de altele de 3 si 4 stele din Mamaia dar ma enerveaza "micimea"camerelor. Am inteles ca au si camere cu 3 paturi care....ar trebui sa fie mai mari. In concluzie as mai reveni cu mare drag. Si inainte de final va mai relatez o intamplare, care nu mi s-a parut ca cei de la hotel au gestionat-o cum trebuie: intr-o seara un grup de tineri (20-25 ani, eu am 30 :rot: )cazati acolo, care aveau masinile pe pajistea din partea cu marea, la o distanta apreciabila de hotel, "au pus-o de un gratar ad-hoc" cu o muzica populara din zona lor (nu manele-de apreciat acest lucru), nu tare ca sa deranjeze. La un moment dat au "navalit" acolo 2 dube de jandarmi plus traditionalul Logan de politie care mai ca i-au luat pe sus. Am vorbit ulterior cu unul din ospatari, cei de la hotel nici macar nu s-au dus la ei sa le spuna: ba nu ne convine ce faceti voi aici, da? opriti totul si.....stati linistiti. NU ! Probabil ca acei tineri faceau acel gratar nemultumiti de ceva, probabil ca la bucatarie totul se facea pe plita electrica. Si inca ceva: terasa, restaurantul puteau fi animate seara, la cina, de o muzica, nu mai zic de o formatie ca s-ar lovi de rigiditatea acestui management, care probabil ca din punctul lor de vedere da roade bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci pensiunea este jalnica,propietara este o jigodie de femeie la telefon iti spune un pret si knd ajungi acolo mai cere bani si nici conditiile nu sunt bune, nimic din ce scrie pe net nu este adevarat.este o zavra si o nesimtita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci pensiunea este jalnica,propietara este o jigodie de femeie la telefon iti spune un pret si knd ajungi acolo mai cere bani si nici conditiile nu sunt bune, nimic din ce scrie pe net nu este adevarat.este o zavra si o nesimtita

Deh, prostia costa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cautati Vila Julia Costinesti

Ma mir ca nu ti-a placut la Vila Julia.Eu am fost acolo 2 veri la rand si nu am avut de facut reprosuri proprietarilor. Serviciile sunt impecabilei iar atmosfera este relaxanta, familiala.

Prosoapele si asternuturile se schimba regulat iar gunoiul se ia zilnic . De fapt functioneaza ca un minihotel de3***.

Informatiile tale - negative -sunt neadevarate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu pretul cum ramine? Totusi doar daca pretul e singura informatie adevarata din ce s-a spus, e un pic cam umflat, la fel cum e cu toate preturile in .ro, indiferent de domeniu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cu pretul cum ramine? Totusi doar daca pretul e singura informatie adevarata din ce s-a spus, e un pic cam umflat, la fel cum e cu toate preturile in .ro, indiferent de domeniu.

 

 

Nu mai stiu exact pretul oricum este in jur de 150 lei. Dar ei au mai multe tipuri de camere camere normale camere de lux etc. si pretul variaza si in functie de perioada. Cel mai bine intra pe site-ul lor si vezi acolo toate detalile. Ai dreptate, in afara de ex Egipt Antalia etc. sunt preturi mult mai bune la all inclusive. Asta e Romania....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru perioada 30.07 - 04.08.2011 am achizitionat de la o agentie de turism cazare pentru un sejur la Mamaia, la hotel Lido. Stiind ca Lido este o firma cu renume in lume, nu am verificat recenzii sau forumuri despre hotel. La cazare nu am avut probleme, trecand peste faptul ca am solicitat camera cu vedere la mare si cei de la receptie ne tot spuneau sa venim din ora in ora ca "nu stiau ce camere li se elibereaza" asteptand binecunoscuta spaga.

 

In timpul sejurului, intr-o zi cand ni s-a facut curat in camera ne-au fost ridicate cateva prosoape si nu au mai fost inlocuite. Fiind weekend am presupus ca poate nu lucreaza spalatoria si probabil vor fi inlocuite mai tarziu; oricum foloseam prosoapele personale. Am aflat ulterior ca politica hotelului este sa se schimbe prosoapele la fiecare 3 zile, nu zilnic. Schimbarea prosoapelor se face zilnic si la pensiuni, asa ca nu ma asteptam la un asemenea raspuns de la personalul unui hotel de 3 stele.

 

La predarea camerei (care se face cautand cameristele, nu la receptie ca la orice hotel) imediat ne-au spus ca lipsesc prosoape. Au fost singurele lucruri la care s-au uitat (eu stransesem scrumierele, telefonul, sticlele care erau la minibar si erau sus pe sifonier, dar nu se vedea exact ce sunt daca nu erau date jos). Erau doua cameriste care sustineau ca au completat prosoapele, ca poate le-am uitat la plaja, ca poate le-am pierdut...

Am vrut sa fac o reclamatie la receptie, dar cand cele doua receptionere s-au uitat una la cealalta si au inceput sa rada spunand ca la ele se face reclamatia le-am amenintat ca voi face reclamatia la OPC. L-au chemat pe seful lor si au facut un adevarat circ la care bineinteles ca am ripostat.

 

M-a socat ca aveau imediat si calculat costul prosoapelor (nu era tot setul disponibil pentru o camera, ci doar o parte cu valoarea de 75 ron). Am asteptat sa faca inventar de prosoape si au spus ca putem pleca, chiar daca nu este in regula.

Voi face o reclamatie la OPC pentru ca am fost tratati nu ca oaspeti, ci ca hoti carora li s-a facut o favoare ca au fost cazati acolo si la Garda Financiara pentru lipsa bonurilor fiscale de la restaurantul hotelului. Poate ca modul in care am ripostat nu a fost tocmai civilizat, dar eram foarte furioasa de tot teatrul pe care il jucau angajatii. Bineinteles ca fiecare gasea scuze ca noi suntem vinovati si nici o clipa nu au presupus ca poate era o neglijenta in serviciu, nu ca intr-adevar lipsea ceva.

 

Imi pare rau ca fiind acuzati de furt nu am chemat Politia sa se faca intr-adevar inventar faptic conform cu inregistrarile din gestiune.

 

Parcarea nu este pazita, este cineva care directioneaza masinile ziua, dar trebuie sa insisti daca vrei sa intri, chiar daca esti clientul hotelului. Sfatul meu este sa nu mergeti acolo.

 

Singurele lucruri bune la acest hotel sunt localizarea pe plaja si aerul conditionat. Oricum, nota 10 celor care intretin acum plajele. Indiferent unde am ales sa stam am fost tratati cu amabilitate si respect, intretineau curatenia, nu lasau toti comerciantii sa intre printre sezlonguri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×