Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Exorcizare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vezi, e bine sa mai bantui pe forumuri pentru ca afli lucruri noi : exista si lucrari pe care popii le fac si fara plata ! :flowers: :flowers:

 

Ciudat! Totusi, este singura "prestatie" prin care ar putea dovedi comunitatii stiintifice puterile lor para-supra-extra-normale-naturale. Se feresc insa s-o faca la iveala ca dracu de tamaie ! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi, e bine sa mai bantui pe forumuri pentru ca afli lucruri noi : exista si lucrari pe care popii le fac si fara plata ! :flowers: :flowers:

 

Ciudat! Totusi, este singura "prestatie" prin care ar putea dovedi comunitatii stiintifice puterile lor para-supra-extra-normale-naturale. Se feresc insa s-o faca la iveala ca dracu de tamaie ! :flowers:

asa dar o fac si fara plata...e bine ca si tu ai ajuns la concluzia asta

o stiam deja, am trait si lucrat in mediul lor, nu imi este necunoscut faptul

 

dar am impresia sau chiar tu imi porti pica, aici e cu totul alt topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ellena, eu raspunsesem acestui mesaj:

 

pentru că lucrătorii lui Dumnezeu nu fac aceste lucruri pe bani (fără plată aţi primit, fără plată să daţi).

 

Nu vazusem postul tau si habar n-am de ce ai impresia ca iti port pica. Ne-am intersectat doar o singura data, pe topicul despre islam, iar acolo ai raspuns acid unui post in care glumeam. Daca mi-ai fi urmarit mesajele, ai fi vazut ca nu polemizez la modul rautacios, nu port pica nimanui, sunt doar ironica uneori iar pe forum intru ca sa ma relaxez nu ca sa ma cert. Asa ca lasa incordarea si bucura-te de joc ! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca doar preotii pana acum au reusit sa faca exorcizari... iti da de gandit...

asa rai- buni cum sunt... au dar de la D-zeu

 

Si totusi cine sunt aia care spun Doamne, Doamne si care fac exorcizari dar nu sunt aprobati de Mesia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca doar preotii pana acum au reusit sa faca exorcizari... iti da de gandit...

asa rai- buni cum sunt... au dar de la D-zeu

- si ce fac <unii> cu darul de la Dumnezeu? ca si in cazul acela de la manastire foarte mediatizat cand au "exorcizat" o maicuta pana la moarte.Exorcizarea seamana cu hipnotizarea.

- unii mai sufera si de psihoza,epilepsie,sindromul Tourette si schizofrenie..aici e nevoie de DSM IV(manual de boli mentale)

- legat de moliftele lui Vasile cel Mare,Sfantului Ciprian si Ioan Gura de Aur,le-a citit cineva?

 

 

Exorcismele isi au origini foarte indepartate, in lumea ebraica si pagana. In Antichitate, existau chiar persoane specializate in asemenea practici, care citeau pasaje din Vechiul Testament si invocau numele lui Iahve. Abia prin Mantuitorul Hristos se instituie - stim din relatarile evanghelistilor - exorcismul de tip crestin

- si sfintirea casei are caracter exorcist.

 

Exorcism botez - binecuvantarea unui nou nascut inainte de botez pentru a-l curata de raul rezultat din pacatul original

Exorcism simplu - binecuvantarea unui loc sau obiect pentru a nu se afla sub influenta raului

Exorcism real - un ritual de exorcism pentru a scapa un om de posedare diabolica

Biserica spune ca semnele posedarii demonice includ [ref]:

 

Vorbirea sau intelegerea unei limbi pe care persoana nu a invatat-o niciodata

Cunoasterea (si dezvaluirea) unor lucruri pe care persoana nu are cum sa le cunoasca

Putere fizica dincolo de posibilitatile persoanei

O aversiune violenta fata de Dumnezeu, Fecioara Maria, cruce si alte semne ale credintei Catolice

 

etapele tipice alte unui exorcism:

 

Prefacatoria - Demonul isi ascunde identitatea adevarata.

Punctul in care cedeaza - Demonul se arata.

Lupta - Exorcistul si demonul se lupta pentru sufletul celui posedat.

Expulzarea - Daca exorcistul castiga lupta, demonul paraseste corpul celui posedat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ellena, eu raspunsesem acestui mesaj:

Nu vazusem postul tau si habar n-am de ce ai impresia ca iti port pica. Ne-am intersectat doar o singura data, pe topicul despre islam, iar acolo ai raspuns acid unui post in care glumeam. Daca mi-ai fi urmarit mesajele, ai fi vazut ca nu polemizez la modul rautacios, nu port pica nimanui, sunt doar ironica uneori iar pe forum intru ca sa ma relaxez nu ca sa ma cert. Asa ca lasa incordarea si bucura-te de joc ! :flowers:

oups, scuze, multumesc

stii ca ai dreptate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- si ce fac <unii> cu darul de la Dumnezeu? ca si in cazul acela de la manastire foarte mediatizat cand au "exorcizat" o maicuta pana la moarte.Exorcizarea seamana cu hipnotizarea.

 

dar inca nu se stie adevarul

1. este adevarat sau

2. vor sa discrediteze Biserica

e posibili ca in spatele manastirilor sa se mai ascunda si psihopati, care isi atribuie haruri "vindecatoare"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fericirea, de unde ai copiat ce ai scris ?

citez:

Prefacatoria - Demonul isi ascunde identitatea adevarata.

Punctul in care cedeaza - Demonul se arata.

Lupta - Exorcistul si demonul se lupta pentru sufletul celui posedat.

Expulzarea - Daca exorcistul castiga lupta, demonul paraseste corpul celui posedat.

 

nu-i adevărat ! nu e nici o luptă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fericirea are dreptate.

 

Exorcizarea este un fenomen f. serios. Trebuie luate in calcul multe...

 

legat de moliftele Sfantului Vasile cel Mare, daca le-a le-a citit cineva, i-as recomanda sa nu le mai citeasca, daca:

 

-nu tine post, cel putin trei zile;

 

-are viata sexuala in aceasta perioada;

 

-nu este impartasit si spovedit;

 

-tine ura/ nu iarta si nu iubeste...;

 

-nu este destul de umil;

 

-nu i-a recomandat un preot sa faca acest canon...

 

 

 

:yes: Nu inseamna exorcizare daca citesc Moliftele...daca tin cont de faptul ca nu orice preot se "baga" sa faca Moliftele Sfantului Vasile...si, atunci cand o fac, tin un "canon" special...ma intreb ce sansa am eu sa nu sara "aia rai" pe mine, daca le citesc de la mine putere...

 

 

 

:flowers: Va rog sa ma iertati, daca ma mai "bag", din cand in cand, in discutiile voastre...n-o fac cu rea intentie!

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×