Sari la conținut
Forum Roportal
danic

"FanClub.ro a fost STERS !!!"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate stie cineva de pe aici care e providerul cu pricina...

 

FanClub.ro a fost sters pur si simplu si "citat: din greseala" impreuna cu cele mai recente baccaupuri de un administrator de la compania de hosting. Dupa indelungi certuri cu cei de acolo sa-a ajuns la concluzia ca nu se poate face nimic. "Incompetenta intrece cu mult experienta !". In concluzie a trebuit sa refacem siteul din baccaupuri care sunt mai vechi de o luna. In cazul portalului am avut noroc ca am apucat sa downloadam ultimul baccaup cu cateva zile in urma pentru a-la importa in urmatoarea versiune a siteului care va fi in curand lansata online. In cazul forumului insa ultimul post dateaza 27-09-2004 23:59 ... si deci sa-au pierdut pe aceasta perioada toate posturile inclusiv jurnalele si posturile de concurs. Am vorbit cu Oribilul Mos si se pare ca in cazul concursurilor exista o evidenta offline si deci situatia se poate reface. In cazul jurnalelor si a celorlalte posturi / subiecte nu avem ce face. De asemenea toti utilizatorii noi inregistrati in aceasta perioada pe site vor trebui sa se inregistreze din nou.

Merita mentionat ca raspunsul profesional si final din partea providerului a fost "ne pare rau ... nu se va mai repeta" ... insa se va tine minte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti serios?

La cine aveau ei gazduire?

Deocamdata eu fac baccaup-uri aproape zilnic asa ca in cel mai rau caz se pierd mesajele din ziua respectiva.

M-ai convins ca trebuie sa ma tin de obiceiul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap e bine sa faci bacca-up cat mai des. (1 data la 24 de h)

 

La primul meu site (forum) la inceput am facut zilnic insa pentru ca dezvoltarea era lenta, am inceput sa fac din ce in ce mai rar si intr-un moment cand trecuse deja vreo luna, un moderator (din Suedia) mai zelos sa-a apucat sa faca curatenie si sa stearga o gramada de topic-uri ce aveau ceva vechime.

 

Motivatia lui a fost ca nu a stiut ca indiferent de vechime acele topic-uri nu se sterg si el a vrut sa faca doar putina curatenie. :)

 

Am fost pus astfel sa aleg intre un forum cu post-uri noi din ultima luna si membri noi si un forum mai vechi.

 

Pana la urma desi am cautat solutii de integrare a vechilor topic-uri in forum, nu am gasit nimic si am continuat cu ce mai ramasese.

 

Acum fac bacca-up in fiecare zi si mai fac la perioade mai mari de timp bacca-up la ce se afla pe host (fisierele pentru site + altele)

 

E bine sa fii preventiv pentru ca nu stii cum ai norocul meu, sau sa dea un haccaer peste tine si sa iti strice tot ce te-ai chinuit tu sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit o solutie:

Un script care ruleaza automat pe servar de 2 ori pe zi si care face bacca-up la bazele de date mai importante. Apoi cand am timp scot baccaup-urile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nice.

Script-ul este free ?

M-ar interesa si pe mine. :)

 

Vad acum ca si cei de la as.ro au probleme. (posibil totusi sa fi schimbat DNS-urile)

Nu mai merge nici un site gazduit de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nice.

Script-ul este free ?  

M-ar interesa si pe mine.  :roll:

Da e free. http://www.phpfreacas.com/script/view/11.php

E fain ca il poti pune sa-ti trimita baccaup-ul la o adresa de mail sau sa il stocheze local (la mine e stocat intr-un director protejat cu parola).

Poate face asta doar pentru o baza de date dar cu cateva modificari il poti face sa faca baccaup la mai multe.

 

Vad acum ca si cei de la as.ro au probleme. (posibil totusi sa fi schimbat DNS-urile)

Nu mai merge nici un site gazduit de ei.

 

Am observat si eu ieri cand am inscris cateva site-uri in director.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×