Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

De ce va place toamna?

Postări Recomandate

îmi place fiecare anotimp, nu exista anotimp urât.

 

toamna ma eliberez de zapuseala si ma bucur de orice culoare, fie ca e vorba de vreun fruct, de vreo frunza sau  de toata natura, în splendoarea ei.

aerul e respirabil, ploaia, când apare,  nu ma deranjeaza (mi se pare de altfel ciudat sa nu-ti placa ploaia si sa adori ninsoarea sau viceversa)

 

într-o minunata prelegere despre toamna si Andreescu, Plesu spunea ca pamântul îsi dezvaluie toamna tot metabolismul, îsi livreaza secretele,

despuiat de excesele vegetale ale verii.

zice bine.

 

 

toamna începea scoala si se sarbatorea recolta.

nu sunt amator de festivitati, dimpotriva,  însa în niciun alt anotim  nu am avut sentimentul de început si sfârsit în acelasi timp.

de asta îmi placea toamna cândva,  pentru dualitatea asta a ei.

 

azi, când nu mai vorba de scoala sau recolte, în plin mediu citadin si departe de calendarele de altadata,

îmi place toamna mai ales pentru ghesul ce mi-l da de a iesi  dintre  beton si sticla,

e ca si cum ai fi invitat la e expozitie de pictura si ai avea dreptul si privilegiul de a te introduce in tabloul dorit, sa fii parte din peisajul si lumea lui, pe viu, chiar atunci.

 

iata ca am gasit si definitia exacta a toamnei mele: e anotimpul care ma invita în tacere sa-l descopar,

ca-n tabloul din expozitia imaginara de mai sus, fara zgomot de fond, fara urlaturi, fara circ, fara extravagante.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar in 2021, pe August 25 au aparut acei pruni in alimentari traditionale unde se mai si termina marfa ca lumea cunoaste ce sint pe rafturi!!!   Majoritatea din Arizona nu cunosc aproape nimic diin zona de Legume si Fructe doar cartofi, ceapa, rosii, ardei iute, usturoi, varza este ceva strain si urat mirositor,  ardei gras este otravitor cu vinete si ciupercii care sint droguri halucinogene  :eek:   Mereu se uita lumea cand incarc in punga mai multe dintr-o marfa afara din planeta asta.  Ma mai si intreaba ce sint alea si cum le mananc, etc.  

Urmeaza niste galuste cu prune desertul acestui weekend.   Am mai obosit si azi bratul pana sa se vindece de munca anterioara, dar zic, pana mai pot, imi fac poftele, ca va fi amar acea vreme cand am de mancat ce-mi gateste altcineva!!!   

Nu-s prea coapte prunele dar m-am saturat de ele in timp ce le spalam, nici nu-mi pasa ca-s acre sau dulci, au un alt gust ca vin de undeva din nordul american. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi placea toamna pentru ca , asa cum insista profu'de romana in liceu, intotdeauna poetul isi reflecta sentimentele in natura, in vremea de afara.

Dar de la o vreme ma simt mai putin poet, asa ca imi place doar acea parte din toamna care e insorita, colorata si cu lumina clara.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca se racoreste, dar in acelasi timp raman acele farame care amintesc de vara.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru culori. Si pentru ca abia atunci pretuim lucrurile (materiale) pe care le avem: camin cald, masina, haine...

Cred ca imi place sezonul rece pentru ca e mai linistit, fara aglomeratie.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, ggrlcrazy a spus:

Pentru ca se incepe scoala

Daca ai fi fost inca elev, ai fi postat asta pe topicul "de ce nu va place toamna".:biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×