Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Separarea Statului de BOR?

Evaluează acest topic

B.O.R. vs. Statul Roman  

5 membri au votat

  1. 1. Sunteti sau nu pentru descentralizare?

    • da
      5
    • nu
      0


Postări Recomandate

Citeam in "Le monde diplomatique" editia in romana, despre faptul ca in toate tarile occidentale statul nu mai subventioneaza nici o culta tocmai pt a nu face discreditare intre unii de o religie si altii... Cultele de acolo traiesc din propriile venituri indiferent daca se numesc Biserica Protestanta, Catolica, Ortodoxa sau Baptista... la scoli se preda o materie generala numita istoria religiilor in care copiii invata despre aproape 10 religii. Ar trebui cred eu, ca noi romanii ortodoxi sa ne pregatim sa fim toleranti cu toate celelalte culte si sa acceptam faptul ca lumea este intr-o schimbare continua in care neadaptatii raman pe dinafara... in fond conteaza felul si taria cu care credem in Dumnezeu. Ar trebui sa ne gandim la Dumnezeul nostru comun si sa lasam la o parte invidia si reprosusurile. Trebuie sa demonstram ca suntem la fel de oameni cu totii si la fel de egali in fata fortei supreme.

Eu ca si ortodox as fi vadit interesat ca BOR sa ramana asa cum este(normal)... si cred ca solutii ar prin aceea ca statul sa subventieneze toate religiile recunoscute in Romania in functie de procentele pe care le reprezinta acele comunitati. Avem o traditie ortodoxa de secole care trebuie totusi intretinuta, iar banul donatorului inca nu e suficient. Descentralizarea cred ca ar trebui sa vina in timp totusi. Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ca si ortodox as fi vadit interesat ca BOR sa ramana asa cum este(normal)... si cred ca solutii ar prin aceea ca statul sa subventieneze toate religiile recunoscute in Romania in functie de procentele pe care le reprezinta acele comunitati. Avem o traditie ortodoxa de secole care trebuie totusi intretinuta, iar banul donatorului inca nu e suficient. Descentralizarea cred ca ar trebui sa vina in timp totusi. Voi ce credeti?

 

sunt oameni care nu au ce manca si carora de-abia le ajung banii si noi suntem preocupati ca statul sa subventioneze niste culte paranoice? avem un rahat de secole pe care continuam sa il perpetuam in continuare si nu vrem sa vedem niciodata adevaratele probleme din jur......banii cu care ii subventioneza statul sunt cei ai oamenilor de rand , adica aia asa ca multi dintre noi si care muncesc inca cinstit....si banii mei sa se duca la o secta idioata preocupata numai de averi si distrugerea individului.....sper ca intr-o buna zi sa le bata si lor un meteorit la usa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem o traditie ortodoxa de secole care trebuie totusi intretinuta, iar banul donatorului inca nu e suficient.
Da, sunt nişte vremuri căcăcioase,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Voi ce credeti?

pai in primul rand, BOR va continua sa fie subventionat de stat, inca multi ani de aici inainte, indiferent de opiniile noastre pro sau contra; mai mult BOR continuua o practica oarecum ilegala, aceea de a nu decalara public toate veniturile incasate ... si nu ma refer la datele oficiale pe care le gasim pe site-ul Patriarhiei, ci la sumele vechiculate underground... :doh: , care nu pot fi detectate nici cu detectorul de minciuni.

problema separarii este una spinoasa, tatat timp cat Romania este decalarata oficial preponderent ortodoxa, celelalte culte avand o reprezentare procentuala scazuta, iar statul acordand o atentie importanta cultelor din Romania, mai ales celei ortodoxe, chiar prin institutiile sale.(vezi secr. de stat pt. culte) :o:

pana la urma, Biserica dincolo de propriile ei interese, serveste in mod direct prin reprezentantii ei : mitropoliti, episcopi, arhi-episcopi, etc... interesele majore ale "statului" , reprezentat direct prin clasa politica- de o mare, mare conduita morala . :yes:

 

so... keep dreaming !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da aici asa este, cine isi va lua angajamentul acesta va pierde mult capital electoral... pt ca Biserica este locul nr 1 intre institutiile in care au incredere romanii... Cu toate ca sondajele de opinie nu au fost destul de clare si au facut ca cei care au raspuns la intrebare sa faca o confuzie intre a crede in Dumnezeu si a avea incredere intr-o institutie. E posibil ca traditionalistii sa para suparati pe mine daca afirm ca institutia numita B.O.R. are nevoie de programe manageriale care sa o adapteze lumii in care traim astazi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E posibil ca traditionalistii sa para suparati pe mine daca afirm ca institutia numita B.O.R. are nevoie de programe manageriale care sa o adapteze lumii in care traim astazi.

pai... chiar BOR e prea traditionalista sa accepte un asemenea program... sau daca il vor accepta, il vor "adapta" cu siguranta nevilor proprii. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×