Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Contraceptia : reala si fictiva

Postări Recomandate

[quote name='flori de camp' date='Sep 4 2006, 03:53 PM' post='305466'Dar in ceea ce priveste pozitia bisericii fata de o femeie la menstruatie, da, este adevarat. De aceea nici nu se accepta ca aceasta sa intre in biserica in perioada de menstruatie.

femeia poate intra in Biserica in timpul menstruatiei cu binecuvantarea preotului sau in pronaos cu conditia sa nu atingeti cele sfinte (am fost corista 3 ani)

nu va lasati influentati de ce spun babele

 

iar legat de contraceptie:

- anticonceptionalele sunt daunatoare organismului (toxinele ataca organismul, iar daca protejeaza impotriva cancerului de san, provoaca cancerul colonului uterin)

 

contraceptia naturala sau prezervativul sunt cele mai nedaunatoate

in general este femeia care le foloseste (ma refer la hormoni), dar nu e chiar echitabil

 

 

 

 

O intrebare suplimentara : cand are loc nastere unei noi fiinte in viziunea voastra , atunci cand ovulul este fecundat de spermatozoid si rezulta zigotul sau cand zigotul se prinde de uter ...pentru ca desi multe femei nu stiu (mai ales cele care ia contraceptive fara avizul doctorului ) f multe contraceptive actioneaza asupra uterului nelasand ovarul fecundat mai cu seama zigotul sa se prinda de uter ...iar conform bisericii ortodoxe acesta este un avort .

nu doar din punct de vedere al Bisericii

 

"Pilulele contraceptive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricat disconfort ne-ar aduce menstruatia, are si ea rolul ei. Prin ea se elimina anumite toxine, se regeleaza anumiti hormoni e.t.c. Cred ca ai auzit si tu de reactiile organsimului la menopauza.

care toxine? unde ai citit asa ceva?

 

iar legat de contraceptie:

- anticonceptionalele sunt daunatoare organismului (toxinele ataca organismul, iar daca protejeaza impotriva cancerului de san, provoaca cancerul colonului uterin)

poate pe cel de col uterin. colonul e altceva.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

traiam cu falsa idee ca stiu cate ceva despre contraceptie, dar descopar ca nu stiu aproape nimic.

Astept posturi, promit ca va citesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×