Jump to content
Forum Roportal
Victor Apostu

Cluj-Napoca

Rate this topic

Recommended Posts

Acum 14 ore, Rodica` a spus:

caz tipic de specula imobiliara.   Amărâții care vor cumpăra locuință pentru a trări acolo ar fi bine să știe ca sunt la mica distanță - 600 de m de groapa de gunoi a orașului și la 500 m de colonia de romi.    Numa zic.

Asta e tactica imobiliatristica, cumpara ceva ieftin si-l transforma in "Prim Land" altfel cum ar castiga. 

Imi aduc aminte de un caz similar in Mexico, aproape de granita cu San Diego.  Acolo pe dealuri locuiesc cei mai saraci iar in vale bogatii sa aibe si piscini in curte, ca pe varf de stanca nu se poate si nici canalizare n-au ocupantii.  A venit deodata o furtuna tropicala mai iesit din comun ca a spalat toate latrinele in vale pe palatele luxurioase care aveau si garduri inalte din zid solid sa nu intre hotii si a ramas acolo ca nu avea loc sa se duca si mai la vale nimic.   Era noapte, saracii nu aveau telefoane pe atunci sa raporteze pagubele ca si animalele lor au pierit.  La rasarit de soare s-a vazut surpriza, nu stiu cum erau scosi locatarii dar s-au vandut foarte ieftin acele palate ca nimeni nu voia sa dea bani pe ele.   

Nu se gandesc oamenii cum vor circula doar cu telefericul sau are si metoda alternativa de accesat acel Deal?   Eu prefer pamantul bine batatorit deja pentru acest scop.   

Clujul are aripi noi! Proiectul rezidențial Wings, un concept coborât din viitor

https://evz.ro/clujul-are-aripi-noi-proiectul-rezidential-wings-un-concept-coborat-din-viitor.html

"Existența unei grădini care deservește ansamblul Wings este esențială pentru dezvoltarea unei comunități veritabile. Rezidenții își vor putea petrece timpul liber în spații de socializare exterioare: în zona de relaxare din grădina comună,  în amfiteatru, la locul de joacă pentru copii sau la iazul cu pești."