Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De acord cu tine si ziarele dar eu am zis altceva. Risipa de teren nu e potrivita aici unde e putin ca asa e ... situatia.

 

Cat preveste aspectele alea, daca tu nu l-ai gasit, posibil sa nu fie, privite de la fata locului. Insa cele doua continente au particularitati total diferite care duc la abordarea problemelor total diferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-as fi locuit si pe acolo o treime din viata mea, credeam ca tot ce spui exact as se intampla, insa am trecut pe acolo cu 13 ani in urma si nu prea am vazut schimbari decat ca erau la orice colt biserici sau in curtile oamenilor cu lot mai mare sau vile construite aiurea langa rauri, pe slopii dealurilor dar ilegal, fara canalizare iar curentul era foarte de mana a 2-a instalat ca nu-i treaba nimanui.   Nu strazi ca lumea sau alte obiective sanitare WC publice sau un loc de repaus pentru cei care calatoresc cu masina.

 

Insa casele ruina peste tot si nimeni nu face nimic, TIR-uri trec pe o straduta de 6 metri latime prin sat de a crapat chirpiciurile milenare in care locuiesc oameni si nu cred ca au curaj ca zica ceva acei cetateni, desigur nimeni nu-i intreaba ce vor.    Pana si stapanul unui local urla ca nu serveste pe nimeni pana nu se termina meciul ... si altu a oprit alimentarea cu benzina, ca asa au vrut iar daca prea dam din gura ne aranjeaza.   Sufera alti in tacere, ca eu pot merge si in alta parte, n-am dor de nimic si nimeni.

 

Am inteles eu bine ce ai zis, insa din cate am vazut nici acel pamant NU este folosit ca lumea de romani, sta sa creasca buruieni cat un pom ceea ce inca nu este vandut.

Conducatorii iubiti doar primesc ciubucuri grase din vanzarile de masini,  carburanit si lubrifianti,  parcari pe bani, circulatia pe drumuri publice, taxele de marfuri pe sosele, depozitarea de diferite materiale cine stie unde si ce fel de materiale, nu le pasa de popor!!!   Daca au vandut pamantul pentru a lua TV color sau un Fiat micut, asta se intampla ca nu aveau educatie ce inseamna sa ai pamant, pe langa ca te cheama taran!!! 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bine ca ai surprins cateva aspecte negative a vietii la Cluj. Nici noua nu ne este prea greu sa le identificam.

Ar face bine si altii sa ia aminte la ele si sa nu creada ca la Cluj curge pe Somes lapte si miere.

:)

 

Cat priveste utilizarea terenurilor ne confruntam aici cu o suprautilizare a lor, adeseori defectuasa. Dar macar stim ca fiecare clujean care a detinut un teren a facut ce a vrut cu el. La fel si primaria. Nu e asta un mare castig al democratiei? :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clujul este oras inghesuit intre dealuri, este dificil sa se extinda. In sua e multa campie, teritoriul e imens. Parcari enorme pot fi alocate mai usor acolo. Rodica, stup, aveti dreptate cu ideile pt decongestionarea traficului. In alte tari s au implementat deja cu succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State traficul s-a directat spre suburbii dupa al 2-lea Razboi Mondial, unde au construit locuinte pentru soldatii care s-au intors in viata.   Aceste zone rezidentiale prima oara au fost asigurate legat la un transport usor de ajuns in comun pe langa drumurile largi si lungi sa nu se opreasca viata din cauza distantei.   Licee si scoli de toate felurile ca si serviciile necesare existentei au fost mutati langa aceste comunitati asa incat nu aveau de ce sa mearga pe centru, cinema, teatru, totul se gaseste in aceste comunitati suburbane si o viata linistita si mai comfortabila decat in "oras" ... zis "city" pe aici, unde intre cladirile de birouri au ramas doar cei care nu sint capabili sa conduca o masina. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu insist ca vreau sa stiu DE CE vrea Domnul Fluture sa se mute in satu' nost. Adica ce a auzit el ca e mai roz, mai gras si mai frumos aci?

Sunt curioasa, nu mi-o luati in nume de rau.... :) Adica de ce vine lumea aici? Ce cauta aici si ce crede ca va gasi?

 

PIB / capita in Cluj e aproape dublu ca in Arges (unde e mult umflat de Automobile Dacia). Am mai multe zone de interes: Timisoara, Cluj, Sibiu, Brasov ...

 

Si m-am decis sa plec dupa alegeri. Tot sudul tarii e Rosu !!!! Bucurestiul e PSD total...

 

Ti-am raspuns la intrebare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da.

Sa stii ca si mie PIBul ala imi tine de cald iarna, vara imi sufla sa nu crap si in general imi zambeste in fiecare zi ca sa am o zi buna. Ah, era sa uit, imi face si masaj gratis o data pe saptamana si primesc de la el zilnic un buchet de flori de sezon. Minim 13 fire. :)

Cat priveste peneleii,oooo, dar ei sunt cu totul diferiti ca pesedei, sa stii. Aci pe plan local au dovedit clar un lucru: habar nu au sa fure. Cum baga un ou in buzunar cum afla DNA, presa precum si toate instantele si zdup cu ei la zdup. Cu alte cuvinte sunt prosti. Daca pentru dumneata prost si putin talhar e de bine..... asta e. :)

 

In concluzie consider pe deplin intemeiate motivele pentru care lasi apropierea considerabila de mare si munte precum si alte avantaje si decizi sa treci Carpatii pentru o viata mai buna a copiilor tai.

Later: jur ca te luam in serios daca ziceai de scolile mai bune per ansamblu tara. Ori de ingrijire medicala buna si posibilitati variate. Ori de ziceai de viata culturala activa. Asa.... :sorry:

Later later: ca tot au zis de PIB.... stii ce face ala? E un factor determinant pentru cresterea nejustificata a imobiliarelor. Locuinte insalubre, fara confort minim conform cerintelor legale, de proasta calitate se vand cu mici averi. Terenuri neconstruibile fac obiectul unor tranzactii pe niste preturi de-ti sta mintea in loc. Asta face puterea mare de cumparare comparativ cu restul tarii, cu exceptia Bucurestiului, desigur. In toate afirmatiile de mai sus nu m-am referit deloc la Bucuresti. Acolo situatia nu o cunosc dar nu cred ca sufera comparatie cu nici un oras din tara.

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ridicoooo, uite ce spune Gherman:

 

 

Adică Uniunea Europeană ar da bani Clujului, dar Bucureștiul se împotrivește:

"Uniunea Europeană a aprobat circa 138 de milioane de euro pentru centura Clujului; Guvernul este un intermediar, care ar trebui să ia bănuţii de la Bruxelles şi să îi transfere la Cluj, dar refuză. Proiectul nu este cuprins în bugetul general pe 2017; a fost propus ca amendament, dar a picat. Liderul PSD Cluj spune că s-a abţinut la vot, din cauză că primarii de pe traseul centurii „nu comunică foarte bine" - Ziua de Cluj

 

Emil Boc: " Ai 138 de milioane de euro alocaţi pentru centura metropolitană şi nu îi foloseşti, ba chiar există riscul să îi pierzi, dacă nu îi cheltui până în 2020; asta este o sfidare fără precedent la adresa Transilvaniei"

 

Ca să înțelegi ce înseamnă centralismul...

 

 

 

 

Dar mai ales Boc!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×