Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rodi...am o idee cum sa scapam de traficul infernal din Cluj. Una plauzibila si relativ nu f coatisitoare, dar pe care multi clujeni ar considera-o un abuz :d

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai multe dar toate nu ale mele. :d

Toate eficiente.

Toate duc la o circulatie fluida.

Toate pentru un confort urban de invidiat.

 

Le stie si dom' primar atat sunt de populare.

 

Doar ca nu a venit momentul pentru ele... si nici cine sa le puna in practica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne punem toti pe lista de asteptare la dr. Florian sau dr. Muresanu la operatie pe creier si sa ne taie aia cumva ca sa nu vrem musai sa mergem mereu cu masina prin oras ci sa luam mai bine busul sau bicicleta.

E? :)

 

Asta se poate si prin educatie dar e mai complicat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci parcari, mari, imense in afara centrului, pe arterele ocolitoare, gen Muncii, Calea Manastur, Turzii, etc, cu legaturi multiple si dese la transportul in comun. Gen, din 2 3 statii  MAXIM ajungi la locul de munca sau centrul comercial. 

Bagi taxe mari pentru cei care vor sa conduca masina prin centru, ca in Londra, DAR NUMAI DUPA ce asiguri aceste parcari imense si pe baza de abonament gratuit  (fara loc, doar pe zone) sau extrem de ieftin. 

Asiguri benzi separate pentru busuri si completezi pistele pentru biciclete. 

 

voila.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acel sistem se cheama in State ... "parcheaza si calatoreste"  park & ride  este gratuit aproape peste tot parcarea dar observat cu camera.  In centrul orasului sint cladiri imense doar de parcat dar e de plata acolo si e scump pentru ocazionali, firmele au cumparat locuri, sau daca se merge la tribunal, ei stampileaza cuponul si n-ai de plata sau la doctori, aproape oriunde inafara de cafenele sau alte cumparaturi sau plimbare.  E demult folosit acel sistem, de cand sint aici l-am vazut .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu parcarile mari e buna. Trebe doar terenuri mari in domeniu public si romani dispusi sa le ocupe. Ca avem destule exemple de parkinguri in oras total nefolosite. Am auzit relativ recent de fobia clujenilor de a parca masina intr-o parcare subterana, nu una anume, se intelege. Pur si simplu vor masina sub geamul propriu, lucru interzis de lege, dar ma rog.....

 

Iar daca le face ca niste platforme imense numai cu parcari o sa avem o imagine urbana ca cea a cimitirului Manastur. Mie nu-mi place,sorry.

 

In concluzie e grele. Mai ales daca se face totul dupa ureche si nu se fac neste cercetari inainte. Sa se vada pentru inceput ce vor clujenii si ce li se potriveste ca personalitate si ce oferta funciara exista.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa se vada pentru inceput ce vor clujenii si ce li se potriveste ca personalitate si ce oferta funciara exista.

 

Nu cred ca asta se ia in considerare din pacate, in ziua de azi cand parcarea este cea mai mare problema planetara.

 

La aeroport sint niste parcari cat tot judetul Maramures, un minibus te duce unde ai nevoie sa fi, se poate parca si la 2 pasi doar pretul difera radical!!!  al amenzii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olgaaaaa.... Olga!

 

Cu tot respectul luam exemplul Americii atotminunata in unele aspecte dar in altele NU.

Nu cred ca cineva si-ar dori sa locuiasca langa o parcare cat un stadion. Nu e acceptabila nici risipa de teren care in Europa nu e la discretie ca acolo....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dear Rodica, 

 

Pamantul, adica solul arabil romanesc este stapanit 70% se straini pentru diferite scopuri dar nu americanii detin majoritate, si nici cand au cumparat automobile cetatenii nu s-a intervenit cu restrictii ca acel oras medieval n-a fost infiintat decat celori speciali sa umble pe un aramasar la defilare, Matyas Kiraly din fata catedralei centrale.

 

Am postat articolul de ziar la stiri pe pagina mea despre pamantul romanesc cum este partajat intre straini ... urmeaza sa aflam la ce se folosesc arabilul!!!

 

Sint curioasa care sint aspectele ne-atotminunate???  ca eu n-am gasit nici una dupa toti acesti ani petrecuti pe aici. 

 

http://www.realitatea.net/cifre-socante-strainii-detin-70prc-din-terenul-agricol-din-romania-arabii-sunt-pe-locul-3_1948919.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×