Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nemurirea este ceva permis doar zeilor...

 

Daca ai mai avea de trait doar 3 zile ce ai alege sa mori dupa 3 zile sau sa traiesti 1000 ani ?

 

Acum se vorbeste tot mai mult de prelungirea vietii umane. Medicina a facut progrese uluitoare. Genetica promite 1000 ani durata de viata si asta in timp scurt. Desigur marii savanti din America...

 

Dar exista si pe la noi prin Romania un savant , maturator de strada , care a avut si el o idee dar nu il asculta nimeni , nu are nici o putere sa-si faca cunoscuta ideea. A trimis ideea sa la peste 50 savanti renumiti ai lumii la birourile mondiale de bioinginerie . Majoritatea nu au raspuns.

Cei care au raspuns au gasit ideea foarte interesanta... dar cind au aflat ca vorbesc cu un amarit de Roman fara nici o slujba au intors spatele cu dispret.

Credeti ca ideile apar numai la savantii renumiti ? Desigur aceia au bani si timp liber sa gindeasca. La noi in tara unde oricum nu te angajeaza nimeni ai si aici timp liber sa tot gindesti... Foamea e un bun stimulent pentru creier. Disperarea , frica , ura , pot da o putere neobisnuita unei minti. Inainte de a inventa aceasta idee omul respectiv a locuit citeva zile intr-un canal... Un aurolac , iata geniul romanesc...

 

Si totusi a deschis un drum catre Matrix si catre nemurire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristian!

 

In ptimul rand hai sa-ti urez un "Bun venit!" printre noi, asta dat fiind faprul ca esti nou in echipa... si de ce nu "La mai mare!".

 

Legat de cele spuse de tine... cred ca esti familiarizat si cu ideea realitatii virtuale si viselor ce pluteau pe tema asta la data aparitiei ei. Toate acestea sunt asemanatoare ideei pe care o dezvolti tu.

 

Totusi eu consider ca o prelungire artificiala a vietii prin asemenea masinarii, nu e o solutie optima... si la urma urmei cine si-ar dori sa-si "conserve" creierul prin aceasta metoda... si pentru ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint putin cam inventatorul ideii de conexiune neuronala. E vorba de o solutie practica de a ramine viu prin adaugare de neuroni artificiali la creierul uman astfel incit in clipa mortii nu mor toti neuronii ci doar aceia biologici.

Utilizind metoda propusa de mine se poate intra in realitatea virtuala. E vorba de o proteza , de o bucata artificiala de creier adaugata creierului uman , prin care se devine o fiinta noua jumatate om jumatate masina. Avantajul e ca in cazul mortii masina pastreaza eul. Nu ma intereseaza sa salvez memoria sau caracterul meu. Vreau sa salvez , eul , identitatea mea proprie. Memoria ? O scriu intr-un txt si o citesc dupa moarte...

Am vorbit cu unii profesori din strainatate si se pare ca ideea mea e total noua nu exista nici un program de cercetare in directia asta.

Nu e o aiureala ci o metoda clara , practica si concreta care se poate face si ramine de vazut daca se reuseste ceea ce cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sint putin cam inventatorul ideii de conexiune neuronala. E vorba de o solutie practica de a ramine viu prin adaugare de neuroni artificiali la creierul uman astfel incit in clipa mortii nu mor toti neuronii ci doar aceia biologici. 

Utilizind metoda propusa de mine se poate intra in realitatea virtuala. E vorba de o proteza , de o bucata artificiala de creier adaugata creierului uman , prin care se devine o fiinta noua jumatate om jumatate masina. Avantajul e ca in cazul mortii masina pastreaza eul. Nu ma intereseaza sa salvez memoria sau caracterul meu. Vreau sa salvez , eul , identitatea mea proprie. Memoria ? O scriu intr-un txt si o citesc dupa moarte...

Am vorbit cu unii profesori din strainatate si se pare ca ideea mea e total noua nu exista nici un program de cercetare in directia asta. 

Nu e o aiureala ci o metoda clara ,  practica si concreta care se poate face si ramine de vazut daca se reuseste ceea ce cred eu.

 

Foarte interesant, Oliver. Bine ai venit pe roportal. Mi se pare, asa cum am mai spus foarte interesant, si dat fiind ca e asa o idee inedita, ar trebui sa iti brevetezi metoda :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru oliver sau oricine ar fi inventatorul :)...nu cunosc sursa ideii tale... eu sunt student la bioinginerie medicala, sectia tehnici de protezare si biomateriale; nu un student bun, dar un student care a intrat in contact cu teoria si ideia de protetica.. si chiar e sa.F , dar , exista un dar pentru ca sunt un inginer , sau mai bine zis, sper ca voi fi.. voi propune subiectul spre dezbatere la un seminar.. iti voi spune mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur e o idee buna sa propui ideea la un seminar. Doar ca as vrea sa iti trimit o versiune completa a ideilor mele ca sa aveti ce discuta la seminar. Abia acum lucrez la text , si cristian ma ajuta sa fac si niste desene dupa idee. Ideea e dusa departe pina la nivel de schema electrica dar numai in imaginatia mea. Ideea e libera sa fie completata cu ideile oricui care va dori sa se implice in asa ceva.

Cit despre sursa ideii , poate e un mesaj telepatic de la extraterestri sau poate de la zei. La care se adauga si toate filmele SF . Problema e ca eu sint inginer foarte practic care odata propusa o tema o realizeaza concret , adica odata vazut filme cauta solutia realizarii. Iar asta e o problema mare de tot caci daca in filme e permis orice , un inginer nu mai are voie sa vorbeasca orice . Ca subiect de film ideile mele sint oca , dar ca propunere de cercetare intimpina dificultati de prejudecata ca si problema clonarii.

Ideea me e de fapt o proteza , un creier artificial adaugat creierului nostru ceea ce ar preveni multe boli precum Alzhenmeyer sau alte afectiuni ale creierului.

Vizualizarea filmelor si jocurilor sa-ar face la modul live adica poti atinge obiectele din film. Evident pentru a putea petrece o noapte cu Britney Spears toata lumea va deveni interesata de proteza anti-Alzenhmeyer...

Plus ca adaugarea de neuroni virtual la creier va creste coeficientul de inteligenta al oricarei persoane purtatoare de conexiune.

Faptul ca fiinta umana ar sfirsi pina la urma prin a deveni mai mult virtuala decit reala , adica omul ar deveni un desen animat , asta la-ar putea vindeca si de moarte.

Dar partea asta trebuie ascunsa daca vrei sa prezinti acest subiect intr-un seminar. Nu te va lua nimeni in serios daca o sa vorbesti de nemurire si va fi cu atit mai rau daca te va lua cineva in serios caci te va distruge.

Oamenii seriosi sint dusmanii gindirii. Scoala nu are drept scop inaltarea spiritului uman ci incatusarea lui. Nu ma mir ca Einstein a fost dat afara din scoala in liceu de prost ce era.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A breveta o idee presupune sa functioneze mai intii. Tehnologia e impinsa pina la limitele posibilului dar de acolo mai departe e nevoie de ajutorul naturii. Mai e nevoie si de un miracol ca sa mearga acum. Nimeni nu poate sti cum va reactiona creierul la tehnologia propusa de mine. Eu presupun ca se va adapta intr-un mod miraculos deoarece gindesc ca totusi creierul uman e cel mai adaptabil lucru de pe planeta asta.

E foarte probabil ca daca ideea ajunge sa se dezvolte si sa se ajunga la experimentul pe om cu operatie pe creier si electrozi , e posibil sa fiu primul experiment. Din experienta mea practica nimic nu merge din prima. Primii care vor incerca vor muri. Va fi o lupta directa intre minte si moarte. O sa am nevoie de tot norocul posibil. Eu nu cred in Dumnezeu dar o sa am nevoie de ajutorul lui . E vorba sa fac un pas in necunoscut si trebuie sa nimeresc bine.

Nu-mi permit sa cistig bani din ideea asta. Nu-mi scot brevet pe idee.

Deci e o idee libera la care poate contribui oricine doreste.

Ofer documentatia completa (atit cit am gindit eu) oricui e interesat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este un proiect grandios si super indraznet.

numarul neuronilor din creierul uman ajunge la 100 de miliarde, numai in scoarta cerebrala sunt 10-20 miliarde, iar o celula nervoasa stabileste aprox 10 mii de sinapse cu alte celule nervoase.. ar insemna cam un milion de miliarde de conexiuni...

ceea ce nu stiu este daca electronica poate crea circuite asemanatoare.. si mai e un lucru: materialul din care trebuie construita proteza; nu stiu daca exista.. eu te sustin! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un proiect grandios , in aceeasi masura , in care un taran face o treaba grandioasa aruncind o saminta in pamint....

Nimeni nu poate crea viata dar oricine o poate ajuta sa se dezvolte.

Asa e si cu nemurirea asta , noi aruncam doar niste seminte in creier care vor incolti isi vor infinge radacinile in creierul nostru si vor creste spre calculator.

Nu e un miracol decit in masura in care viata insasi e un miracol.

 

Proiectul ramine totusi extrem de complex , e ceva la care vor munci milioane de ingineri si medici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce idee nastrusnica sa intrerupi un gand din drumul sau ! E adevarat, neuronii comunica intre ei prin impulsuri electrice si curentul curge pe unde-i faci tu drum cu un conductor dar hai sa ne gandim un pic: ce se poate intampla daca intrerupi un gand? cum faci diferenta dintre un gand sau altul? De unde stii ce gand sau ce actiune intrerupi? Poti taia functii vitale ale corpului sau poti intrerupe un om sa zambeasca. Daca neuronul x trebuie neaparat sa primeasca informatie vitala de la neuronul y si nu o primeste? Poti afecta vederea, auzul, vorbirea.

Dar neuronul nu este doar un simplu electrod. Mai sunt si substante chimice numite neurotransmitatori care se elibereaza intre neuroni.

 

Reiau ideea de pe forumul clonarea: omenirea nu a ajuns inca la o cunoastere deplina a ceea ce se afla in interiorul corpului nostru si a tuturor fenomenelor chimice si fizice care au loc in noi, nu mai spun ca in domeniul neurologiei se fac inca descoperiri noi tot timpul, descoperiri ce ii uimesc uneori si pe marii neurologi. Nu stim inca cum lucreaza creierul cu memoria, cum anume se stocheaza memoria, cum si unde anume se formeaza sentimentele. Si inca ceva: cunoasterea a ceea ce se afla in interiorul nostru nu ne face sa crestem ca nivel de intelepciune ci numai ca nivel de informatie.

 

Eu zic sa nu te ambalezi prea tare mai ales ca orice inventie noua cere timp. Descoperirea cumputerului a fost o etapa esentiala in existenta omenirii pentru ca a dat omului cea mai puternica unealta care functionaza pe cel mai simplu si cel mai fundamental concept: Logica (elemente de 0 si 1 - totul sau nimic).Trebuie sa ne folosim de aceasta unealta in primul rand pentru a afla ceea ce nu cunoastem despre noi.

 

Teoretic tehnologia poate face orice: sa iti aduca nemurire, sa te ajute sa poti calatori prin timp si spatiu oricand si oriunde. Sa privesti totul cum moare in jurul tau si tu sa ramai vesnic, deasupra timpului - chiar nu ma incanta ideea.

 

Nu cred in Dumnezeu dar o sa am nevoie de ajutorul Lui.

 

Sa crezi ca o sa te ajute inseamna sa crezi in El. Daca va fi un lucru bun ce vei face tu EL te va ajuta. Nu te va ajuta insa sa te sinucizi printr-un experiment care nu se stie daca va folosi vreodata cuiva. De unde conceptia ca daca nu crezi in El, El nu tine la tine si nu te ajuta?- nu stiu.

 

Creierul fara suflet nu poate exista, asa cum si sufletul se pierde fara creier.

Ai auzit probabil de ceea ce se cheama moarte clinica si de faptul ca creierul poate functiona in parametrii normali in ceea ce priveste mentinerea functiilor vitale ale corpului, dar cu toate astea pacientul sa moara.

 

Scrie o carte buna si vei deveni nemuritor. Acolo fiecare cititor va gasi identitatea ta, eul tau, caracterul tau, poate chiar si memoria ta. Vei stabili astfel o conexiune neuronala cu mii, poate milioane de cititori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×